کد خبر 10480
۲۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۱:۳۳

دلایل تعیین ١٥ خرداد برای شروع تغییر ساعات کار ادارات

دلایل تعیین ١٥ خرداد برای شروع تغییر ساعات کار ادارات

مدیرعامل توانیر به پرسشهای شهروندان در خصوص چرایی انتخاب ١٥ خرداد به عنوان شروع زمان تغییر ساعات کار ادارات و همچنین نصب کنتورهای هوشمند پاسخ داد.

به گزارش آهن نیوز،رجبی مشهدی مدیرعامل توانیر همچنین در خصوص تغییر ساعات کاری از ١٥ خرداد نیز گفت در این طرح مبنا بر اساس افزایش دمای هوا و در نتیجه بالا رفتن مصرف برق بوده است.

رجبی مشهدی ادامه داد: تعیین و تنظیم ساعات کار ادارات در اختیار هیات وزیران است، با از اخذ موافقت دولت، ساعات کارت ادارات در فاصله  ١٥ خرداد تا ١٥ شهریور از ساعت ٦ صبح  تا ١٣ خواهد بود.

به گفته وی، این طرح در سال گذشته نیز اجرا شده بود که با تاکید رییس جمهور در خصوص آغاز به کار متروها، مهدهای کودک و شناوری ابتدای صبح برای کارمندانی که فرزند خردسال داشتند، رضایت نسبی کارمندان  و سایر بخشها را براساس نظرسنجیهای انجام شده، کسب کرد.

مدیرعامل توانیر یادآور شد: با توجه به خاموش شدن وسایل سرمایشی در ادارات، اجرای این طرح در سال گذشته موجب صرفه جویی ٨٥٠ مگاواتی در مصرف برق شد که معادل مصرف دو یا سه استان کشور بود.

رجبی مشهدی همچنین گفت: براساس این مصوبه مقرر شده است که وسایل سرمایشی در ادارات واقع در اقلیم معتدل کشور، یک ساعت زودتر از خاتمه کار و در مناطق گرمسیر همزمان با پایان ساعت کار خاموش شود.

وی در عین حال اظهار امیدواری کرد اجرای این طرح موجب تامین برق پایدار برای همه مشترکان و اختصاص صرفه جویی حاصل از آن به بخش تولید شود.

سخنگوی صنعت برق درباره چگونگی نظارت بر اجرای این طرح نیز با بیان این که امسال هدف گذاری انجام شده برای صرفه جویی از محل اجرای این طرح حدود ١٥٠٠ مگاوات است، خاطرنشان ساخت: تاکنون حدود ٨٠ درصد از ادارات به کنتور هوشمند مجهز شده اند و ادارات باقیمانده نیز  تا شروع فصل پیک به این نوع کنتورها مجهز خواهند شد.

رجبی مشهدی با اشاره به این که براساس مصوبه هیات وزیران ادارات باید در ساعات کاری مصارف خود را ٣٠ درصد و پس از پایان ساعات کاری ٦٠ درصد کاهش دهند یاداور شد: با نصب کنتورهای هوشمند مصرف برق ادارات کنترل پذیر می شود و در صورتی که میزان صرفه جویی تعیین شده در مصوبه توسط ادارات رعایت نشود، شرکتهای توزیع  می توانند این موضوع را  رصد، پیگیری و کنترل کنند.

ویژگی های کنتورهای هوشمند

مصطفی رجبی مشهدی درباره نصب کنتورهای هوشمند توسط مشترکان پرمصرف گفت: از میان حدود ٣٢ میلیون مشترک خانگی، حدود ٨٠٠ هزار مشترکی بیش از ٢.٥ برابر الگو برق مصرف می کنند  مصارف آنها واقعا نامتعارف است.

رجبی مشهدی که در یک گفتگوی رادیویی سخن می‌گفت، با بیان اینکه  در مناطقی مانند تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و... الگوی مصرف برق ٣٠٠ کیلووات ساعت است اضافه کرد : این درحالی است که ٨٠٠ هزار مشترک مذکور،  ٩٠٠ هزار کیلووات ساعت و حتی بالاتر برق  مصرف می‌کنند که به همین دلیل  این مشترکان مجهز به کنتور هوشمند می شوند.

وی ادامه  داد: نصب کنتورهای هوشمند باعث خواهد شد  که این مشترکان از میزان مصرف خود به صورت برخط مطلع و برای کاهش آن برنامه ریزی کنند.

رجبی مشهدی در عین حال اذعان کرد: در این شرایط و به دلیل مصرف بالا، برای این مشترکان استفاده از برق سبز یا تجدید پذیر توجیه اقتصادی خواهد داشت چرا که این گروه از مشترکان در ساختمان هایی بزرگ و با  استطاعت مالی مناسب  ساکن هستند که امکان نصب پنل های خورشیدی را دارند.

وی ادامه داد: نصب پنل خورشیدی و تامین بخشی از برق مورد نیاز از طریق انرژی تجدیدپذیر باعث خواهد شد تا این مشترکان بخشی از مصرف برق خود را تامین و به پایداری برق سایر مشترکین نیز کمک کنند.

طرح تشویقی مشترکات تجاری امسال اجرا می شود

مدیرعامل توانیر در خصوص مصرف بالای برخی مشترکان تجاری و نحوه رصد آنان نیز با بیان اینکه مشترکان تجاری پرمصرف مجهز به کنتور هوشمند هستند، تصریح کرد: با این حال مشترکان تجاری از صنوف مختلف تشکیل شده اند تعیین الگو برای آنها مشکل است.

رجبی مشهدی ادامه داد: به این منظور امسال برای نخستین بار طرح تشویقی مشترکان تجاری نیز به اجرا در خواهد آمد که پیش بینی شده است که این گروه در صورتی  که مصارف خود را نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش دهند بر اساس دستورالعملی که در حال تدوین است مورد تشویق قرار گرفته و جوایز ارزنده به آنها اهدا شود.

وی ادامه داد: همچنین امسال برنامه ریزی شده است که بتوان از برق تولیدی روشگاه هایی که دارای مولد برق هستند استفاده و سوخت آنها تامین شود.

انتهای پیام

کد خبر 10480

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =