کد خبر 1277
۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۳

کربن‌زدایی صنعت فولاد و سنگ آهن تا سال ۲۰۵۰

 کربن‌زدایی صنعت فولاد و سنگ آهن تا سال ۲۰۵۰

برای رسیدن به کربن صفر تا سال ۲۰۵۰، سه چهارم تولید فولاد دنیا باید از فناوری‌های کم کربن استفاده کند که نیازمند تجاری‌سازی و جذب فناوری‌های جدیدی که با انرژی‌های تجدیدپذیر کار می‌کنند می‌باشد.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، کربن‌زدایی صنعت فولاد و سنگ آهن تا سال ۲۰۵۰، مطابق با توافقنامه آب و هوای پاریس، به ۱.۴ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری و انقلاب در هر مرحله‌ای از زنجیره ارزش آن نیاز دارد.

آخرین گزارش تحقیقاتی وود مکنزی به تقاضای جهانی فولاد تا سال ۲۰۵۰ با افزایش ۱۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱ اشاره دارد. از طرفی تولید آهن و فولاد سالانه مجموعاً ۳.۴ میلیارد تن کربن منتشر می‌کند که معادل ۷ درصد از انتشار جهانی این آلاینده است.

کربن‌زدایی صنعت فولاد یک کار بسیار بزرگ است و برای برآورده شدن سناریوی انتقال انرژی آلاینده‌های صنعت فولاد باید ۹۰ درصد نسبت به سطح فعلی کاهش یابد و اکنون صنعت آهن و فولاد نیاز فوری به کربن‌زدایی دارد.

تجزیه و تحلیل وود مکنزی نشان می‌دهد که ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد دلار برای کاهش انتشار کربن زیرساخت‌های فعلی فولادسازی، مانند راه‌اندازی کوره‌های جدید بر پایه آهن اسفنجی مبتنی بر هیدروژن و کوره‌های قوس الکتریکی ضروری است.

شرکت‌های معدنی باید نقش فعالی در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخش عملیاتی خود داشته باشند و همچنین سرمایه‌گذاری در معادن با سنگ آهن خلوص‌های بالا و خطوط تولید سبز گندله برای تولید فولاد سبز داشته باشند. به نوبه خود، این امر به پنج برابر عرضه گندله با خلوص بالا نسبت به آمار فعلی نیاز دارد که معادل ۷۵۰ میلیون تن است که به سرمایه‌گذاری ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد دلاری تبدیل می‌شود.

برای رسیدن به کربن صفر تا سال ۲۰۵۰، سه چهارم تولید فولاد دنیا باید از فناوری‌های کم کربن استفاده کند که نیازمند تجاری‌سازی و جذب فناوری‌های جدیدی که با انرژی‌های تجدیدپذیر کار می‌کنند می‌باشد. تغییر به سمت انرژی پاک همچنین به حدود ۲۰۰۰ گیگاوات ظرفیت اختصاصی تولید انرژی‌های تجدیدپذیر نیاز دارد که معادل دو سوم ظرفیت فعلی تولید انرژی‌های تجدیدپذیر دنیا است.

پایان پیام/ ف

کد خبر 1277

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =