کد خبر 259
۱۱ تیر ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۱

سخنگوی دولت اعلام کرد:

رونمایی از آیین‌‎‌نامه ٢٠٩ طرح صنعتی و معدنی

رونمایی از آیین‌‎‌نامه ٢٠٩ طرح صنعتی و معدنی

سخنگوی دولت از رونمایی امروز ٢٠٩ طرح صنعتی و معدنی با حضور رئیس‌جمهور با سرمایه‌گذاری ٤٣ هزار میلیارد تومانی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، علی بهادری جهرمی در توییتر اعلام کرد: تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش مواد معدنی بجای خام‌فروشی مواد معدنی از برنامه‌های تحولی دولت است.

در همین راستا امروز شنبه با حضور رئیس‌جمهور، صنعتگران، معدن‌کاران و فعالان بخش خصوصی از آیین‌نامه ٢٠٩ طرح صنعتی و معدنی با سرمایه‌گذاری ٤٣ هزار میلیارد تومانی و اشتغال‌زایی بیش از ١٨ هزار نفر رونمایی می‌شود.

در همین راستا، سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت در همایش روز ملی صنعت و معدن در محل سالن اجلاس گفت: از مهرماه سال گذشته یک اقدام بزرگ در بخش معادن آغاز و ۴۵۰ کیلومترمربع اکتشافات معدنی از خراسان رضوی آغاز شد. در پی این برنامه‌ریزی ذخایر کشف‌شده و به‌صورت رسمی تا حدود دو هفته آینده اعلام می‌شود.

سید رضا فاطمی امین افزود: در حوزه حمایتی یکی از مشکلات این است که از منابع خود به‌درستی مطلع نیستیم و ذخایر برای ما ناشناخته بود که با توسعه اکتشافات، ذخایر قابل توجهی کشف شد.

وی توضیح داد: در توزیع جغرافیایی، سرمایه‌گذاری و زنجیره ارزش صنایع، شیوه حکمرانی اشتباه بوده است، بنابراین با وجود صرف وقت و سرمایه خروجی لازم را نگرفته‌ایم.

۴ گام اصلی حکمرانی حوزه صمت

وزیر صمت عنوان کرد: چهار گام اصلی حکمرانی حوزه صنعت، معدن و تجارت، یعنی اولویت‌گذاری، تنظیم‌گری، حمایت و نظارت در دستور کار ویژه وزارت صمت است و اگر بتوانیم این چهار کار را به خوبی انجام دهیم، صنعتگران خود فضا را برای تحقق اهداف، مهیا می‌کنند.

فاطمی امین اعلام کرد: براساس برنامه اولویت‌گذاری شده وزارت صمت، خوشبختانه خام‌فروشی مواد معدنی در کشور نداریم و در طول مدت استقرار دولت حدود ۵۰۰ میلیون تن مواد معدنی در کشور تولیدشده که فقط کمتر از یک درصد آن، صادر شده است.

شناسایی ۳۱۷ مورد از قوانین زائد

وی اضافه کرد: درروند تنظیم‌گری امور نیز ۳۱۷ مورد از قوانین و مقررات زائد و دست و پاگیر شناسایی‌شده و به سمت تنقیح و حذف موارد اضافی حرکت کردیم.

فاطمی اظهار داشت: همچنین در روند تنظیم بازار سعی بر ایجاد ثبات بوده است، برای مثال در صنعت فولاد که ظرفیت بازار آن بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان، یعنی حدود ۲۰ میلیارد دلار است، تدابیری در پیش‌گرفته شد که کمترین نوسان قیمتی را داشته باشد.

فاطمی امین ادامه داد: ما برای فائق آمدن به چالش‌های حکمرانی و محدودیت‌های زمانی برای دستیابی به جایگاه تعریف‌شده در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، نیاز به نقشه راه داریم و باید تمام مسائل را با هم حل کنیم، برای مثال نمی‌شود بدوم حل مشکل وارد فرآیند توسعه‌ای تولید شویم.

پایان پیام/ ت

کد خبر 259

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =