کد خبر 3634
۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۲

تشکیل اتاق تعاملات تجاری بین ایران و روسیه

تشکیل اتاق تعاملات تجاری بین ایران و روسیه

در دیدار با وزیر صمت ایران با رئیس جمهور ایالت باشقیرستان روسیه و هیات همراه، درخواست تشکیل اتاق تعاملات تجاری بین ایران و باشقیرستان ارائه شد.

به گزارش پایگاه خبری آهن نیوز به نقل از شاتا؛ «سیدرضا فاطمی‌امین» وزیر صمت ایران در محل این وزارتخانه، با «رادی خابیروف» رئیس جمهور باشقیرستان روسیه و هیات همراه آن، دیدار و گفتگو کرد.

در ابتدای این نشست که «سیدمحمد موسوی» معاون صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات، «علیرضا پیمان‌پاک» معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت و «رحمت‌الله خرمالی» مدیرکل آسیای میانه، قفقاز و روسیه این سازمان، هم درآن حضور داشتند، رئیس جمهور باشقیرستان به توانمندی‌های این ایالت در حوزه تولید روغن آفتابگردان و حوزه صنعت نفت و پالایشگاه‌های مرتبط، گفت: کشور ایران حتی در دوران سخت تحریم‌ها هم پیشرفت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف داشت و توانمندی‌های خود را توسعه داد؛ تجربه‌ای که می‌تواند برای ایالت باشقیرستان مفید باشد.

وی با اشاره به اینکه باشقیرستان در حوزه تولید اتوبوس، اتوبوس برقی و نانوتکنولوژی پیشرفته‌های بسیاری داشته، تاکید کرد: در مسیر همکاری‌های طرفین نیاز به تدوین نقشه راه و تامین زیرساخت‌های لازم خصوصا در حوزه حمل و نقل است در این زمینه راه‌اندازی خط مستقیم هوایی میان تهران و اوفا، می‌تواند همکاری‌های تجاری و گردشگردی میان باشقیرستان و ایران را افزایش دهد.

در ادامه این نشست، فاطمی‌امین، وزیر صمت ایران، با اشاره به پیشرفت‌های اقتصادی مطلوب میان ایران و روسیه، گفت: در سال گذشته مبادلات تجاری میان ایران و روسیه 30 درصد پیشرفت داشته که این همکاری‌ها در حوزه‌های متنوع، مختلف و طیف وسیعی از محصولات شامل توربین گازی، کاتالیست‌ها، مصالح ساختمانی، لوازم خانگی، خودرو و ... بوده است.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه روابط بانکی و مالی بین ایران و روسیه ایجاد شده که مبادلات تجاری بین دو کشور را تسهیل و تسریع می‌کند، افزود: هرچند حجم مبادلات میان ایران و روسیه افزایش قابل توجهی داشته اما به‌دلیل اینکه ظرفیت لازم وجود ندارد، حجم مبادلات محدود شده است.

وزیر صمت ایران با اشاره اینکه در حوزه صنعت نفت، خصوصا ماشین آلات و مواد مصرفی مانند کاتالیست‌ها، زمینه همکاری بسیاری میان طرفین وجود دارد و شاید اولویت نخست همکاری‌مان هم باشد، از رئیس جمهور ایالت باشقیرستان دعوت کرد تا از صنایع ماشین‌سازی و ماشین‌آلات ایران در حوزه نفت بازدید کند.

وی با اشاره به اینکه بهترین اقدام جهت تقویت هرچه بهتر روابط اقتصادی میان باشقیرستان و ایران، تقویت روابط میان شرکت‌های دو کشور است، تاکید کرد: در حوزه خدمات فنی-مهندسی از جمله ساختمان‌سازی، سدسازی ، پل‌سازی ، جاده‌سازی، حوزه تجهیزات پزشکی و دارو، حوزه کشاورزی و صنایع غذایی (نشان حلال)، حوزه صنایع سلولوزی و چوب، حوزه خودرو و حوزه لوازم خانگی هم می‌توان همکاری‌های طرفین را افزایش داد.

فاطمی‌امین در خصوص همکاری طرفین در حوزه گردشگری هم تصریح کرد: برقراری خط هوایی به توسعه روابط دو کشور کمک می‌کند اما این خط نباید تنها مربوط به فعالیت‌های اقتصادی میان دو کشور باشد و نیاز است بحث گردشگری را هم در این موضوع در نظر بگیریم تا خطوط هوایی به دلیل پر نشدن پروازها، متضرر نشوند.

وی در مورد الحاق ایران معاهده تجارت آزاد اوراسیا که مراحل نهایی را سپری می‌کند، اظهار کرد: امروز تخفیف تعرفه‌ای در مورد 700 کالا بین ایران و روسیه وجود دارد که در صورت الحاق کامل ایران به اوراسیا که کمتر از یکسال طول خواهد کشید، این تعداد کالا به 7 هزار کالا افزایش پیدا می‌کند که تعرفه و سود بازرگانی آن صفر است. این فرصت بسیار بزرگی است که از همین امروز باید به آن فکر و زیرساخت‌های آن را آماده کرد.

وزیر صمت با ابراز امیدواری از اینکه سفر رئیس جمهور ایالت باشقیرستان به ایران زمینه‌ساز و آغازگر مرحله جدیدی در توسعه روابط میان طرفین باشد، گفت: ایالت باشقیرستان ظرفیت‌های بالایی در حوزه کشاورزی و غلات دارد که در صورت انجام همکاری مشترک و ارسال آنها از مسیر ایران به کشورهای هدف نسبت به استفاده از دریای سیاه و کانال سوئز، 30 درصد در زمان و هزینه شما صرفه‌جویی خواهد کرد.

در ادامه، خابیروف رئیس جمهور ایالت باشقیرستان روسیه با اشاره به اینکه نیاز است کریدور حمل و نقل شمال به جنوب هرچه زودتر مورد استفاده قرار بگیرد، افزود: درصورت راه‌اندازی خط مستقیم هوایی میان تهران و اوفا و تا زمان رسیدن به سوددهی، سوبسید ویژه‌ای برای آن درنظر می‌گیریم تا دغدغه‌های موجود در این زمینه برطرف شود.

وی با بیان اینکه وظیفه‌ و ماموریت‌مان به‌عنوان مقامات سیاسی و اقتصادی دو کشور این است که تعامل میان تجار، شرکت‌های تجاری و سایر مشاغل ایران و باشقیرستان را آسان‌تر کنند، اضافه کرد: در این زمینه نمایندگانی از سمت دو طرف باید انتخاب شوند تا برنامه‌ها را تا رسیدن به نتیجه مطلوب، پیگیری کنند.

رئیس جمهور ایالت باشقیرستان روسیه همچنین تاکید کرد: طی دو هفته آینده، نقشه راهی را با ارائه تمام پیشنهادات‌مان در زمینه همکاری‌های تجاری، فرهنگی، علمی و ... تنظیم کرده و در اختیارتان قرار می‌دهیم تا با نهایی شدن آن، در افزایش همکاری‌های طرفین نقش مهمی را ایفا کنیم.

در ادامه، فاطمی‌امین با بیان اینکه تدوین نقشه راه میان ایران و ایالت باشقیرستان پیشنهاد بسیار خوبی است، علیرضا پیمان‌پاک رئیس سازمان توسعه تجارت ایران را به‌عنوان نماینده وزارت صمت در تدوین این نقشه راه به رئیس جمهور ایالت باشقیرستان معرفی کرد.

همچنین رئیس جمهور ایالت باشقیرستان روسیه درخواست ایجاد اتاق تعاملات تجاری بین ایران و باشقیرستان را ارائه کرد که وزیر صمت ایران این پیشنهاد را هم بسیار مطلوب برشمرد و اعلام کرد که با تشکیل چنین کارگروهی، می‌توان فعالیت‌های میان طرفین را به شکل جدی و دقیق پیگیری کرد.

همچنین فاطمی‌امین پیشنهاد همکاری میان استان مرکزی که استانی صنعتی در ایران است را با ایالت باشقیرستان روسیه ارائه کرد که این همکاری می‌تواند به تسریع اقدامات و افزایش همکاری‌های طرفین کمک کند.

در بخش پایانی این نشست، خابیروف رئیس جمهور ایالت باشقیرستان از وزیر صمت ایران برای حضور در نمایشگاه نفت، گاز و تکنولوژی که با شرکت بزرگترین شرکت‌های روسی از 23 تا 26 ماه می، دعوت به عمل آورد.

در این زمینه وزیر صمت ایران هم از رئیس جمهور ایالت باشقیرستان و تیم همراه دعوت کرد تا از 7 تا 10 می سال 2023، در نمایشگاه بزرگ توانمندی‌های صادراتی ایران که در نمایشگاه بین‌المللی تهران و با حضور وزرا و هیات‌های تجاری بیش از 50 کشور دنیا برگزار می‌شود، شرکت کنند.

انتهای خبر/

کد خبر 3634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =