کد خبر 537
۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۹

تکمیل طرح جامع طلا تا پایان مرداد ۱۴۰۱

تکمیل طرح جامع طلا تا پایان مرداد ۱۴۰۱

مدیر مجتمع طلای موته گفت: طرح جامع طلا تا پایان مرداد به اتمام می‌رسد، این طرح در راستای تهیه بانک اطلاعاتی جامع از وضعیت طلای کشور در اختیار تصمیم‌گیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، شهاب الدین محمد راستانی، مدیر مجتمع طلای موته از برنامه افزایش ظرفیت تولید و اجرای ۶ طرح زیست‌محیطی در این مجتمع خبرداد و با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به افزایش تعداد معادن فعال و نیاز این مجتمع، برنامه افزایش ظرفیت بخش سایش (آسیاکنی) با همکاری یکی از شرکت های مشاور توانمند در دستور کار بوده و قرارداد اجرایی آن به زودی منعقد می‌شود.

وی ادامه داد: اکنون واحدهای دیگر فرآیند تولید همچون سنگ شکن، لیچینگ، اتاق طلا و غیره از ظرفیت مناسب برای افزایش تولید برخوردار هستند.

شروع ساخت مدار بازیابی آب و سرند کربن‌گیری طی امسال

مدیر مجتمع طلای موته با اشاره به اجرای «طرح ساخت مدار بازیابی آب و سرند کربن‌گیری» به عنوان یکی از طرح‌های زیست‌محیطی این *مجتمع* طی امسال، تصریح کرد: مناقصه انتخاب پیمانکار برگزار و با پیمانکاران برنده، قرارداد منعقد شده است. ارزش ریالی و ارزی آن به ترتیب ۶۹ میلیارد تومان و ۲ میلیون یورو است.

وی افزود: با راه‌اندازی مدار آبگیری، حدود ۸۵ درصد آب مصرفی – که حاوی مقادیر مواد شیمیایی همچون سیانور و آهک است- به کارخانه بازگشت داده شده و مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرد. این اقدام، علاوه بر کاهش مصرف آب از چاه‌های تامین‌کننده، کاهش مصرف مواد شیمیایی را نیز به همراه خواهد داشت.

راستانی خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی واحد کربن‌گیری حدود ۱.۸ میلیون تن باطله موجود در سدهای باطله ۲ و ۱ مجتمع که دارای عیار متوسط ۴ دهم گرم در تن و ذخیره‌ای حدود ۷۰۰ کیلوگرم طلا می‌باشد، بازیافت طلای موجود در سدهای باطله این انجام خواهد گرفت.

برنامه ارتقای کیفیت شمش

مدیر مجتمع طلای موته با اشاره به تولید سالانه بیش از ۳۰۰ کیلوگرم طلا در این مجتمع، گفت: این شرکت با هدف افزایش کیفیت شمش تولیدی از عیار ۹۹۹ به عیار ۹۹۹.۹، فراخوان انتخاب مشاور برای انجام مطالعات پایه و طراحی پروژه در سامانه ستاد ایران را انجام داده است. وی افزود: با توجه به وجود حدود ۱.۲ میلیون تن ماده معدنی کم عیار با عیار متوسط ۴۵ صدم گرم بر تن در دپوهای معدن و اضافه شدن سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن به آن، با بهره گیری از طرح بازیابی طلا از این نوع مواد معدنی به روش هیپ لیچینگ، سالانه می توان ۱۰۰ کیلوگرم به تولید طلای این مجتمع افزود.

اتمام تدوین طرح جامع طلا تا پایان مرداد

راستانی با اشاره به اینکه تدوین طرح جامع طلا تا پایان مرداد به اتمام می‌رسد، تصریح کرد: این طرح در راستای تهیه بانک اطلاعاتی جامع از وضعیت طلای کشور در اختیار تصمیم‌گیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهد بود.

وی ادامه داد: قرارداد اجرای این طرح در شهریور سال ۹۹ با یک شرکت خصوصی به ارزش حدود ۷ میلیارد و ۲۴۱ میلیون ریال منعقد شد. این پروژه در چهار فاز با پیشرفت ۱۰۰ درصد به اتمام رسیده است و سامانه تحت وب آن جهت دسترسی کلیه ذی‌نفعان صنعت طلا تا پایان مرداد ماه امسال قابل استفاده خواهد بود.

پایان پیام/ ف

کد خبر 537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =