کد خبر 5681
۲۴ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۲

برگزاری نشست عرضه اولیه سهام شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس

برگزاری نشست عرضه اولیه سهام شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس

نخستین جلسه معرفی و عرضه اولیه سهام شرکت صبا فولاد خلیج فارس با نماد «فصبا» در فرابورس ایران برگزار شد.

به گزارش آهن نیوز؛ احسان دشتیانه مدیر عامل شرکت «صبا فولاد خلیج‌فارس» در این نشست به تشریح تاریخچه شرکت پرداخت و گفت: این مجموعه که در منطقه ویژه صنعتی معدنی خلیج‌فارس در بندرعباس واقع‌شده در سال ۱۳۸۳ با هدف تکمیل زنجیره تولید فولاد و اهداف استراتژیک به ثبت رسید.

وی در تشریح مزیت‌های این مجموعه فولادی گفت: برخورداری از مزیت‌های مهمی ‌مثل قرارگیری در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس و بهره‌مندی از مزیت‌های زیرساختی این منطقه، نزدیکی به راه‌آهن و آب‌های آزاد و نزدیکی به معادن، این شرکت را به تولیدکننده‌ای استراتژیک تبدیل کرده است.

مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس در ادامه، سهامدار عمده این شرکت را صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد و گفت: این صندوق به‌عنوان سهامدار عمده بعد از خروج سهامدار خارجی، وارد مجموعه «فصبا» شد.

وی با بیان اینکه بازار هدف صادراتی صبا فولاد خلیج‌فارس را شرکت‌های آسیایی و اروپایی تشکیل می‌دهند، افزود: مزیت صادراتی برای شرکت همیشه وجود دارد، اما بر اساس الزام وزارت صمت بعد از تامین بازار داخل، اجازه صادرات داریم.

وی همچنین در خصوص مزیت‌های سهم «فصبا» گفت: تمام نقدینگی ناشی از عرضه سهام «فصبا» در بورس برای طرح‌های توسعه شرکت صرف خواهد شد و این می‌تواند یکی از جذابیت‌های سهم «فصبا» باشد چرا که این نقدینگی از شرکت خارج نشده و صرف طرح‌های توسعه‌ای می‌شود.

به گفته دشتیانه طرح‌های توسعه‌ای متعددی برای مجموعه «فصبا» در دست اقدام است از جمله اینکه افزایش ظرفیت تولید به ۳ میلیون تن محصولات نهایی از گندله‌سازی تا محصولات تخت نورد شده در نظر گرفته ‌شده است.

وی با اشاره به اهداف و چشم‌اندازهای صبا فولاد خلیج‌فارس، افزود: اهداف این شرکت احداث یک واحد احیای مستقیم به ظرفیت۵/ ۱ میلیون تن در سال برای فاز ۳ در افق ۱۴۰۷ و تکمیل زنجیره فولاد با تولید ۳ میلیون تن محصول نهایی با ارزش‌افزوده بالا در افق ۱۴۱۰ است.

دشتیانه تصریح کرد: سرمایه شرکت طی سه مرحله افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران به ۵۵۰ میلیارد تومان رسید. سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی و صندوق بازنشستگی کشوری ۷۵ و ۲۵‌درصد سهام این شرکت را دارا هستند. شرکت با ۵۰۲ نیروی انسانی برای افزایش سرمایه نیز برنامه داشته و همه اقدامات اولیه آن انجام شده و به سرعت پس از ورود به بورس تا افزایش سرمایه از محل صرف سهام خواهیم داشت.

به گفته دشتیانه، در سال‌جاری رکورد جدید تولید ماهانه ۱۲۵‌هزار و ۲۱۳ تن در خرداد ۱۴۰۲ به ثبت رسید، همچنین رکورد جدید تولید روزانه ۴۴۶۸ تن نیز در فروردین امسال ثبت‌ شده است.

وی سال مالی فصبا را ۳۰ آذرعنوان کرد و گفت: نمودار مبلغ فروش نیز نشان می‌دهد ۹۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ فروش داشتیم و فروش ۶ ماهه هم تا امروز به ۶‌هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گفته دشتیانه همچنین ۱۲۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ مبلغ فروش صادراتی بوده است.  وی در خصوص نحوه فروش بریکت اسفنجی گفت: عمده محصولات این شرکت در بورس‌کالا به فروش می‌رسد از همین رو به دلیل فروش همه محصولات در بورس‌کالا به عنوان شرکت برتر عرضه‌کننده در بورس‌کالا انتخاب شدیم و با تلاش‌هایی که صورت گرفت عرضه این شرکت یک روز پس از آهن اسفنجی موکول شد تا پس از کشف قیمت آهن‌اسفنجی با پریمیوم ۷درصدی بریکت عرضه شود.

مدیرعامل فصبا در تشریح چشم‌انداز و ماموریت این شرکت، گفت: تولید ۳ میلیون تن محصولات فولادی با ارزش‌افزوده بالا و افزایش سهم شرکت در تامین حقوق بازنشستگان کشوری به ۸‌درصد در افق ۱۴۱۰ از چشم‌اندازهای این مجموعه است.

وی افزود: همچنین ماموریت این مجموعه نیز تولید محصولات فولادی میانی و نهایی با ارزش‌افزوده بالاست.

این مقام مسوول در ادامه به برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت «فصبا» اشاره کرد و افزود: احداث واحد احیا مستقیم ۲ با ظرفیت۷۶/ ۱میلیون تن در سال در افق ۱۴۰۴، تکمیل زنجیره فولاد با تولید ۳میلیون تن محصول نهایی در افق ۱۴۱۰، پایدارسازی تولید در گام اول و افزایش تولید در گام دوم از دیگر برنامه‌های کوتاه‌مدتی و بلندمدتی این مجموعه است.

دشتیانه در خصوص نحوه تهیه مواد اولیه فصبا نیز بیان کرد: مواد اولیه مجموعه عمدتا از بورس‌کالا خریداری می‌شود، اما در صورتی که دسترسی به خرید از این محل وجود نداشته باشد، ماده اولیه را به‌صورت مستقیم از تولیدکننده دریافت می‌کنیم.

در ادامه این نشست مدیر خدمات مالی تامین سرمایه دماوند به‌عنوان ارزش‌گذار نماد فصبا نیز در نشست معارفه فصبا در خصوص ارزش‌گذاری سهام این شرکت به نکات لحاظ‌شده در تهیه این گزارش اشاره کرد و گفت: ارزشیابی این شرکت با هدف عرضه اولیه به چند روش مختلف انجام شده است.

شکری با اشاره به روش‌های ارزش‌گذاری برای «فصبا» افزود: سهم شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس با روش‌های درآمدی از قبیل روش تنزیل سود تقسیمی، تنزیل جریان‌های نقد آزاد سهامداران، تنزیل جریان‌های نقد آزاد شرکت، روش نسبی شامل ضریب قیمت به سود و روش خالص ارزش روز دارایی، ارزشیابی شده است.

به گفته وی، برای ارزشیابی این مجموعه از صورت‌های مالی سالانه حسابرسی شده ۵ سال اخیر شرکت، بودجه دریافتی، گزارش ارزیابی کارشناسان رسمی‌دادگستری از ارزش شرکت که در اردیبهشت سال ۱۴۰۲ تهیه شده، اطلاعات مندرج در سامانه کدال و سایر اطلاعات دریافتی از شرکت، استفاده شده است.

نماینده ارزش‌گذار فصبا اعلام کرد: در نهایت ارزش برآوردی سهام شرکت بر اساس مفروضات با روش‌های فوق، به مبلغ ۱۸‌هزار و ۵۰ میلیارد تومان و ارزش هر سهم ۳۲۸۲ تومان برآورده شده است.

انتهای پیام/

کد خبر 5681

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =