کد خبر 6067
۱۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۲

تعرفه گمرکی صادرات و واردات بین ایران و سوریه صفر شد

تعرفه گمرکی صادرات و واردات بین ایران و سوریه صفر شد

روز گذشته در وزارت راه و شهرسازی، جمعی از مقامات بلندپایه کشور سوریه با مسئولان وزارت راه و شهرسازی دیدار کردند، وزیر راه وشهرسازی به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و سوریه، میزبانی این دیدار را برعهده داشت و از محمدسامر الخلیل، وزیر اقتصاد و تجارت سوریه استقبال کرد.

به گزارش آهن نیوز؛ وزارت راه و شهرسازی هدف از این دیدار را پیگیری اسناد و تفاهمات سفر رئیس‌جمهور ایران به کشور سوریه اعلام کرد، همچنین در عناوین به کار رفته در محل نشست، عنوان نشست رؤوسای کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه قید شده بود.

‌پس از کمیسیون مشترک‌ همکاری‌های ایران و سوریه، محمدسامر الخلیل، وزیر اقتصاد و تجارت سوریه و مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی ایران، با کمی تأخیردر جمع خبرنگاران حاضر شدند و به سؤالات اصحاب رسانه پاسخ دادند.

برقراری خطوط ترانزیتی زمینی و دریایی بین ایران و سوریه

‌در ابتدای این نشست خبری، محمدسامر الخلیل، وزیر اقتصاد و تجارت سوریه با تشکر از استقبال خوب طرف ایرانی عنوان کرد: انجام‌ این‌ سفر تکلیفی از سوی آقای بشار اسد برای پیگیری توافقات سفر تاریخی رئیس جمهور ایران به سوریه بود.

وی افزود: به نتیجه رساندن همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور هدف‌ است و تاکید ما توافق در راستای مصالح دو کشور است.

رئیس سوری کمیسیون مشترک ایران‌ و سوریه گفت: دیروز و امروز جلسه مفصلی در خصوص همکاری‌های اقتصادی طرفین برگزار شد و همه ابعاد این همکاری مورد واکاوی قرار خواهد گرفت.

الخلیل با اشاره به محورهای مذاکره در جلسات انجام شده، بیان کرد: گام‌های بسیار زیادی در حوزه همکاری‌های بانکی، گردشگری، حمل و نقل و تجارت آزاد به نتیجه رسیده و امیدوار به توسعه قوی روابط هستیم.

این مقام سوری گفت: خطوط ترانزیتی زمینی و دریایی هم اکنون برقرار شده و زمان رسیدن کالا به سوریه حداقل ۱۵ روز است که باید موانع این‌ مسیرها را بر طرف کنیم.

بذرپاش: زیرساخت حمل و نقل بین ایران و سوریه تقویت می‌شود

در ادامه این نشست، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی ایران ضمن خیر مقدم به مهمانان سوری‌ اظهار داشت: امروز گزارش پیشرفت اقدامات مشترک بین ایران و سوریه در جلسه ارائه شده که بیانگر انجام تعداد زیادی از مصوبات سفر تاریخی رئیس‌جمهور است.

وی با اشاره به سرعت بالای توافقات میان ایران و سوریه با گذشت ۳ ماه از سفر رئیس‌جمهور ایران به دمشق گفت: پیگیری توافقات مورد تاکید رئیس‌جمهور دو کشور است، در حوزه بیمه‌ای اقدامات مثبتی انجام شد و شرکت مشترک تشکیل و آماده خدمت رسانی است.

بذرپاش با بیان اینکه بانک طرف ایرانی در کمتر از 3 ماه از سفر رئیس‌جمهور فعالیت خود را در سوریه آغاز می‌کند، گفت: این‌ کار در حالت عادی سال‌ها زمان نیاز دارد اما با انگیزه مثبت طرفین، در حال انجام است.

وی ادامه داد: تعرفه تجاری همه قلم‌کالاهای مورد توافق بین ایران و سوریه به صفر رسیده است و تجار می‌توانند بدون پرداخت این تعرفه در گمرک به صادرات و واردات کالا اقدام کنند.

وزیر راه و شهرسازی ایران به تسهیل حضور گردشگران ایرانی در سوریه اشاره کرد و گفت: سالانه ۵۰ هزار گردشگر ایرانی با پروازهای راه‌اندازی شده به سوریه می‌روند اما این عدد کافی نیست و می‌تواند بیشتر شود.

بذرپاش ‌گفت: در حوزه حمل و نقل توافقات مثبتی بین دو طرف انجام‌ و مقرر شد زیرساخت بنادر در دو کشور ایران و سوری تقویت شود.

وی ادامه داد: مقرر شد مسیر ترانزیتی ایران-عراق-سوریه به سرعت تقویت شده و در اختیار ترانزیت کالا قرار گیرد و انضباطی در این حوزه برقرار شده است، البته برقراری مسیر دریایی با کشتی در ابعاد بزرگتر نیازمند توسعه زیرساخت طرف سوری است.

این‌ مقام مسئول گفت: به ثمررسانی فعالیت خودروسازان ایرانی منوط به رعایت استانداردهای این کشور از جمله محورهای مطرح شده در مذکرات امروز بود.

وی ادامه داد: در ادامه جلسات، توسعه میادین نفتی سوریه توسط متخصصات ایرانی با حضور وزیر نفت پیگیری خواهد شد.

بذرپاش در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر رقم‌ تبادل تجاری بین دو کشور پیش از سفر رئیس‌جمهور و این شاخص در حال حاضر گفت: رقم دقیق تبادل تجاری با توجه به حذف تعرفه هنوز محاسبه نشده و در نشست‌های بعدی این رقم به طور دقیق اعلام می‌شود.

عضو کابینه دولت سیزدهم در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس با اشاره به ارز مرجع برای تبادلات دو کشور بیان‌کرد: بر اساس توافقات در کالاها و خدمات که امکان استفاده از ارز دو کشور وجود دارد، ارز ملی دو کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و رویکرد در این بخش استفاده حداکثری از ارز ملی است اما در برخی کالاها نیز ارز رایج بین‌المللی استفاده می‌شود.

انتهای پیام/

کد خبر 6067

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =