کد خبر 6943
۲۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۹

صنایع بزرگترین مصرف‌کننده برق در تابستان 1402

صنایع بزرگترین مصرف‌کننده برق در تابستان 1402

یک استاد دانشگاه گفت: صنعت فولاد ایران در نشست‌های مختلف از تاب‌آوری در این صنعت صحبت می‌کند، اما هیچ صنعت دیگری از جمله صنعت برق، زغال‌ سنگ و سنگ آهن به دلیل نداشتن تریبون این حرف را نمی‌زند که توسعه نامتوازن فولاد در ایران تا چه اندازه تاب‌آوری این صنایع را از بین برده است.

به گزارش آهن نیوز؛ نشست تامین برق تابستان و تاب‌آوری مشترکان صنعتی صبح امروز در محل ویژه اندیشکده‌های تهران با حضور اساتید دانشگاه، فعالان حوزه اقتصاد و انرژی و دانشجویان برگزار شد.

در ابتدای این نشست سید دانیال آل هاشم استاد دانشگاه با اشاره به رابطه انرژی و صنایع ایران گفت: صنعت کشور هیچ‌گاه سند توسعه قابل دفاعی نداشته و بر اساس شرایط روز به پیش رفته است.

این استاد دانشگاه در بیان انتقاد به روند توسعه صنایع ایران گفت: یکی از پیش‌فرض‌های سال‌های گذشته ما وجود و دسترسی به منابع بی‌نهایت انرژی نظیر نفت، گاز و برق بوده است. بر مبنای این اصل صنعت ایران نیز به اتکای گزاره انرژی بی‌نهایت توسعه پیدا کرده و امروز شکل کاریکاتوری به خود گرفته است.

وی افزود: زمانی که از توسعه کاریکاتوری صنایع ایران صحبت می‌کنیم، مراد ما تمسخر بخش قابل توجهی از منابع تامین ارز ایران نیست، بلکه از عدم تناسب توسعه در لایه‌های زنجیره ارزش نظیر توسعه بالا دستی، میان ‌دستی و پایین دستی صحبت می‌کنیم.

توسعه صنایع ایران بر اساس انرژی ارزان و بی‌نهایت است

آل هاشم تأکید کرد: زمانی که گزاره انرژی ارزان بی‌نهایت به شما انتقال داده شود، طبیعی است که هر قوه عاقله‌ای مسئله زنجیره ارزش را نادیده گرفته و تلاش کند تنها با اتکا به توسعه بالادستی به حداکثر سود برسد.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی طبیعی است که در کشور توسعه زنجیره ارزش اتفاق نیفتد و هر گاه از این مسئله میان سیاست‌گذاران صحبتی به میان بیاید تنها در حد حرف باقی می‌ماند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه صحبت از توسعه صنعتی ایران و ایجاد ارزش افزوده تنها منحصر به سیاست‌گذاران است، اظهار داشت: این حرف‌ها در لایه‌های سیاستی بین تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران اثر قابل توجهی دارد، اما در بین صاحبان صنایع هیچ موقع حرف از توسعه زنجیره ارزش نیست زیرا صنعت ما انگیزه این کار را ندارد.

وی ادامه داد: در حوزه انرژی نیز باید برای این مسئله تفکیک قائل شویم؛ چراکه زمانی است از تامین گاز طبیعی صحبت می‌کنیم، اما زمانی حرف از تامین برق به میان می‌آید.

زیان صنعت برق را تحت تاثیر قرار داده است

آل هاشم با اشاره به تفاوت هویتی بین تامین گاز و برق گفت: زمانی که حرف از مصرف گاز است، مسئله شما، مسئله عدم‌النفع است، یعنی ارزش افزوده صادراتی شما کاسته می‌شود، اما وقتی صحبت از برق می‌کنیم، مسئله دقیقا پیرامون زیان گسترش پیدا می‌کند؛ چراکه صاحب نیروگاه برای تولید برق هزینه می‌کند اما مابه التفاوت آن در اقتصاد و نه در جیب نیروگاه‌دار اثری ندارد.

وی افزود: صنعت برق ایران به لحاظ ظرفیتی پتانسیل تامین انرژی معادل سه برابر تولید ناخالص داخلی ایران را داراست، اما چرا مزیت صنعت برق در اقتصاد هویدا نمی‌شود، پاسخ روشن است، زیرا صنعت ایران بر مبنای انرژی ارزان رایگان توسعه پیدا کرده و بیشترین انرژی برای کمترین ارزش افزوده مصرف می‌شود.

این استاد دانشگاه گفت: صنایع ما در فضای رسانه‌ای بزرگ‌ترین مطالبه‌گر برق و ناترازی هستند درحالی‌که مهمترین دلیل ناترازی برق مدل توسعه صنعتی ما است.

این پژوهش‌گر حوزه انرژی اظهار داشت: این حرف از دو دلیل نشأت می‌گیرد. دلیل اول؛ مسئله عدم توسعه پایین دست است و دلیل دوم؛ مرتبط با نبود بهره‌وری برق به حساب می‌آید.

مصرف برق فولادی‌ها استاندارد شود، ناترازی برق نداریم

وی افزود: بر اساس گزارش سازمان استاندارد، در صورتی که تنها صنعت فولاد ایران به اندازه استاندارد دنیا برای تولید محصول برق استفاده می‌کرد، ما با ناترازی انرژی مواجه نمی‌شدیم.

آل هاشم اضافه کرد: صنعت فولاد ایران در نشست‌های مختلف از تاب‌آوری در این صنعت صحبت می‌کند، اما هیچ صنعت دیگری از جمله صنعت برق، زغال‌ سنگ و سنگ آهن به دلیل نداشتن تریبون این حرف را نمی‌زند که توسعه نامتوازن فولاد در ایران تا چه اندازه تاب‌آوری این صنایع را از بین برده است.

این استاد دانشگاه با انتقاد از رویه از سرگرفته شده در صنایع فولاد گفت: مدیرعامل یک شرکت فولادی برای بیان یک تحلیل غلط، اطلاعات غلط می‌دهد و بازار بورس را با تلاطم مواجه می‌کند، اما هیچ نهاد نظارتی از جمله سازمان بورس، وی را مؤاخذه نمی‌کند و رسانه‌ها نیز در یک سیطره قرار گرفته و حرفی از آن نمی‌زنند.

تامین برق صنایع از برق خانگی پیشی‌گرفت

وی با اشاره به جزئیات برنامه مدیریت مصرف برق در سال 1402 اظهار داشت: روز گذشته متولیان صنعت برق اطلاع دادند که برای اولین بار در تاریخ میزان برق تامین‌شده برای صنایع کشور از برق خانگی پیشی گرفته است.

آل هاشم ادامه داد: این حرف از دو جهت اهمیت دارد؛ مسیر اول کاهش شیب مصرف بخش داخلی و مسیر دوم افزایش تامین برق صنعت ایران است.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: تامین برق صنایع با دست‌فرمان فعلی و در شرایط اقلیمی کنونی با توجه به مصرف بالای بخش خانگی کار موثری است که انجام شده است.

وی بیان کرد: در مسیر حرکت به سمت توسعه کشور باید ضمن تصحیح روندهای گذشته، زمینه توسعه نیروگاه‌ها را فراهم کنیم. البته واحدهای نیروگاهی در دو سال گذشته چندین برابر شده است، اما کافی نیست.

انتهای پیام/

کد خبر 6943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =