کد خبر 10185
۲ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۳

چالش جدید بخش معدن؛ کاهش نیروی انسانی متخصص

چالش جدید بخش معدن؛ کاهش نیروی انسانی متخصص

مدیرکل برنامه ریزی و فناوری اطلاعات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی از کاهش ۴۵ درصدی دانش آموختگان در ۱۰ سال گذشته خبر داد.

به گزارش آهن نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما رضا جدیدی با اشاره به سقوط ٤٥ درصدی جذب دانشجو در رشته‌های اکتشاف، زمین شناسی و معدن کاری گفت: کمبود نیروی متخصص، چالشی برای سازمان زمین شناسی ایجاد کرده است.


وی دانشگاه را محل تولد نیروی انسانی متخصص در بخش اکتشاف، زمین شناسی و معدن دانست و افزود: این نیروها یا وارد بخش خصوصی و یا وارد بخش حاکمیت دولتی می‌شوند.


جدیدی با بیان اینکه در بخش خصوصی، شرکت‌های مهندسی مشاور، روز به روز درحال تعطیل شدن هستند گفت: علت آن این است که یا واسپاری طرح به آنها به درستی انجام نمی‌شود و یا تغییر رویکرد بخش خصوصی به سمت اقتصاد معدنی یا محدوده‌های معدنی رفته و کمتر در بحث‌های مشاوره‌ای و اجرایی وارد می‌شوند.

وی به کمبود نیروی انسانی متخصص در بخش دولتی اشاره کرد و افزود: در بخش دولتی، بحث بازنشستگی و خروج نیرو، برنامه ریزی نکردن برای مدیریت دانش و جذب نیروهای جایگزین و درنهایت از بین رفتن بازار کار در کشور را داریم.


مدیرکل برنامه ریزی و فناوری اطلاعات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با بیان اینکه نیروهای متخصص باید در یک ساختار قانونی فعالیت کنند، گفت: ما باید بتوانیم با این نیروها قرارداد ببندیم و آنها را بشناسیم که شناسایی این نیروها، در شرکت‌های مهندسان مشاور متبلور می‌شود.


وی افزود: نظام برنامه‌ریزی کشور و سازمان برنامه و بودجه که دائم به کوچک سازی بخش دولتی توانمندسازی بخش خصوصی تشویق می‌کند باید فضا را طوری فراهم کند که این نیروهای متخصص ازنظر حقوقی و ساختار قانونی قابل شناخت باشند.

انتهای پیام/

کد خبر 10185

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =