کد خبر 10193
۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۷:۵۳

جزییات خرید ۲ هزار میلیارد تومان میلگرد از بورس کالا

جزییات خرید ۲ هزار میلیارد تومان میلگرد از بورس کالا

در سالی که گذشت، دولت تلاش کرد با خرید ۹۰ هزار تُن فولاد(میلگرد) مورد نیاز یک سال پروژه‌های نهضت ملی مسکن، این پروژه‌ها را در برابر تحریک قیمت ایمن کند؛ برنامه‌ای که قرار است برای خرید سیمان نیز دنبال شود.

به گزارش آهن نیوز، افزایش قیمت مصالح ساختمانی و به‌تبع آن بالا رفتن هزینه‌های ساخت، یکی از آفت‌هایی است که اجرای پروژه‌های بزرگ ساخت مسکن را در سال‌های گذشته با چالش همراه کرده و افزایش زمان بهره‌برداری از این پروژه‌ها را به دنبال داشته است.

در ماه پایانی سال ۱۴۰۲، حدود ۹۰ هزار تُن فولاد مورد نیاز یک سال پروژه‌های نهضت ملی مسکن ۱۰ درصد ارزان‌تر از قیمت پایه از تولیدکنندگان داخلی خریداری شد تا این پروژه‌ها از تحریک قیمت ایمن باشند؛ این برنامه برای خرید سیمان نیز دنبال خواهد شد.

این میزان فولاد شامل چهار نوع میلگرد پُرمصرف، از طریق بورس کالا و به مبلغ حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن خریداری شد که بزرگ‌ترین خرید حوزه فولاد در بورس کالا برای نهضت ملی مسکن به شمار می‌رود.

این کار با هدف «مدیریت زنجیره کالا از معدن تا مسکن» انجام شد و با این اقدام در سال پیش‌ِ رو بخش عمده‌ای از عملیات ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن نسبت به افزایش قیمت‌ها بیمه می‌شود و پروژه‌هایی که در فرایند مراحل ساخت هستند، نگران افزایش قیمت تمام‌شده نخواهند بود.

مقرر شده در مراحل بعدی، سایر مصالح مانند سیمان به نفع پروژه‌های نهضت ملی مسکن خریداری شود.

چند واحد نهضت ملی مسکن در حال ساخت است؟

به گزارش ایرنا مطابق آخرین داده‌ها و اطلاعات، ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در سراسر کشور در حال ساخت است که از این تعداد ۴۰۰ هزار واحد در قالب واگذاری زمین به متقاضیان درحال اجراست.

در این طرح‌ها، خودِ مردم کارفرما هستند و با این حضور، روند اجرای پروژه‌ها بسیار خوب در حال پیشرفت است.

مطابق برنامه‌ریزی انجام شده از سوی دولت، ۵۰۰ هزار متقاضی سکونت در روستاها تا پایان سال زمین رایگان دریافت خواهند کرد؛ این مهم با اولویت ساکنان همان مناطق روستایی یا افرادی که در پی مهاجرت معکوس به روستاها هستند، انجام خواهد شد و افراد واجد شرایط انتخاب می‌شوند.

پیشتر «هادی عباسی» معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در این زمینه گفته بود: در موضوع تأمین زمین در روستاها گشایش بسیار بزرگی در کشور اتفاق افتاده است؛ به‌طوری که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مکلف شده یک میلیون قطعه زمین با هزینه صفر به مردم واگذار کند که اولویت نخست واگذاری اهالی و ساکنان همان روستا خواهد بود.

وی افزود: ساکنان مجاور روستا، ساکنان شهرستانی که روستا در آن واقع شده و ساکنان استانی که روستا در آن واقع شده است، در اولویت‌های بعدی هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه تصریح کرد: تا امروز برای ساخت ۶۷ هزار واحد مسکونی و طرح جوانی جمعیت زمین عرضه شده است؛ همچنین واگذاری زمین به مردم به‌صورت گروهی یک تا سه نفره به‌منظور ساخت مسکن آغاز شده است.

در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده، در حال حاضر ۲۴۶ هزار واحد مسکونی در قالب بسته‌های تشویقی و در قالب طرح‌های «کلید به کلید» و «کلید به زمین» در حال انجام است.

در حوزه مسکن روستایی هم ۴۷۱ هزار واحد مسکونی درحال ساخت است که یک رکورد بزرگ در حوزه ساخت مسکن به حساب می‌آید.

وزارت راه و شهرسازی همچنان پیگیر همکاری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن است، زیرا تا به امروز همکاری بانک‌های دولتی خوب بوده اما بانک‌های خصوصی کم‌کاری‌های خود را ادامه می‌دهند؛ با این وجود در ۵ تا ۶ ماه اخیر روند همکاری مناسب بوده است.

آورده نقدی مردم برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن تا امروز ۳۰۰ هزار میلیارد تومان تا به امروز بوده و تاکنون ۷۵۵ هزار قرارداد بانکی برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن منعقد شده است؛ این درحالی‌ست که مطابق آمارها، تاکنون ۲۱۲ هزار میلیارد تومان از منابع مردمی وارد پروژه‌های نهضت ملی مسکن شده است.

در سال ۱۴۰۲، نزدیک به ۱۴هزار میلیارد تومان منابع از بخش‌های مختلف به پروژه‌ها رسانده شد و کل منابع مالی تزریق شده ۳۸۰ هزار میلیارد تومان از منابع مالی بانک‌ها و آورده‌های خود مردم بوده است.

انتهای پیام/

کد خبر 10193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =