کد خبر 10293
۱۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۰

تولید روغن فرآیند سبز تا یک سال آینده

تولید روغن فرآیند سبز تا یک سال آینده

تولید روغن فرآیند سبز در دستور کار است تا هم محصولی مطابق با استانداردهای محیط زیستی به تولید برسد و هم دستاوردهای اقتصادی جدیدی به دنبال داشته باشد.

به گزارش آهن نیوز در راستای تکمیل پروژه‌های زنجیره ارزش شرکت نفت سپاهان، پروژه مهم TDAE درحال اجرا است که هدف از اجرای این پروژه تولید روغن فرآیند سبز از اکسترکت است.

اکسترکت که در صنایع لاستیک‌سازی و تایرسازی کاربرد داشته، از سال ۲۰۱۰ به‌صورت اجباری در اروپا و متعاقب آن در امریکا، کانادا، ژاپن، کره جنوبی، روسیه، چین و برزیل جایگزین RPO های معمول شده است که دارای مخاطرات زیست محیطی و ترکیبات سرطان‌زا هستند.

اکستراکت چیست؟

در طی فرآیند تولید روغن پایه از لوبکات به روش شستشو با حلال که در پالایشگاه‌های ایرانول، سپاهان، بهران و پارس انجام می شود در مرحله اول لوبکات توسط حلال فورفورال شسته می شود و مواد آروماتیک آن در فورفورال حل می شود که به آن فورفورال اکسترکت یا به عبارت ساده شده اکسترکت می گویند.

این ماده به عنوان ماده جانبی تولید روغن بوده و بر اساس نوع لوبکات ورودی مشخصات آن خودبخود تغییر می کند و معمولاً بدون اصلاح مشخصات به فروش می رود.

کاربرد اصلی آن در صنایع تولید لاستیک، دوده و ایزوگام بوده و گاهی نیز به عنوان سوخت بی کیفیت به کار می رود.

خوراک واحد تولید TDAE اکسترکت تولیدی در واحد فورفورال فعلی پالایشگاه نفت سپاهان است.

بر اساس قوانین زیست محیطی بین‌المللی موارد مصرف اکسترکت نیز به دلیل گوگرد بالا با محدویت‌هایی روبه‌رو خواهد شد که در پروژه TDAE اکسترکت تولیدی پالایشگاه به تولید روغن فرآیند سبز منجر خواهد شد.

اگرچه برنامه زمان‌بندی بهره‌برداری از این واحد و تولید روغن موتور سبز تا پایان خرداد ۱۴۰۴ تدوین شده اما در مجموعه شرکت نفت سپاهان در حال تلاش هستند که این پروژه مهم تا پایان سال ۱۴۰۳ به بهره‌برداری برسد.

کد خبر 10293

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =