کد خبر 10453
۲۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۰

امسال یک میلیون مشترک پرمصرف به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند

امسال یک میلیون مشترک پرمصرف به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند

مدیرکل دفتر هوشمندسازی و فن آوریهای نوین توانیر از برنامه نصب یک میلیون دستگاه کنتور هوشمند برای مشترکان پر مصرف برق در سال جاری خبر داد.

به گزارش آهن نیوز حامد احمدی، مدیرکل دفتر هوشمندسازی و فن آوریهای نوین توانیر اظهار داشت: امسال نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکان پرمصرف در تمامی تعرفه ها از جمله مشترکان خانگی و تجاری در دستور کار قرار گرفته و مطابق برنامه ریزی انجام شده، بالغ بر یک میلیون مشترک برق پرمصرف امسال به کنتورهای هوشمند مجهز می شوند.

وی این اقدام را در ادامه طرح هوشمندسازی صنعت برق ذکر کرد و افزود: مطابق این برنامه امسال یک میلیون مشترک خانگی با مصرف بیش از ٢.٥ برابر الگو به همراه مشترکان تجاری با بیش از ۲۰۰۰ کیلووات‌ساعت مصرف در مناطق عادی و بیش از ۳۰۰۰ کیلوواتساعت مصرف در مناطق گرمسیر، مجهز به کنتور هوشمند خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ٩٢ درصد مشترکان دیماندی و پرمصرف دارای کنتور هوشمند هستند، تصریح کرد: در آغاز طرح ،نصب کنتور هوشمند و رویت پذیری مصرف برای مشترکان در تعرفه های کشاورزی، صنعتی، عمومی و اداری، در اولویت قرار گرفت و تا پایان سال ۱۴۰۲ تقریباً تمامی این مشرکان به کنتور هوشمند مجهز شدند.

کنتور هوشمند برق چیست؟

کنتور هوشمند برق، دستگاهی است که به کمک فناوری‌های هوشمند، میزان مصرف برق در یک واحد زمانی را اندازه‌گیری و ثبت می‌کند. این کنتورها با استفاده از تکنولوژی‌های ارتباطی مانند اینترنت اشیاء (IoT)، شبکه‌های ارتباطی و بلوتوث، اطلاعات را به صورت آنی به سامانه مرکزی ارسال می‌کنند.

با این کار، کاربران می‌توانند به صورت دقیق‌تر مصرف برق خود را کنترل کرده و هزینه‌های خود را کاهش دهند. همچنین، این کنتورها برای شرکت‌های توزیع برق نیز مزیت‌هایی دارند، از جمله دقت بیشتر در اندازه‌گیری مصرف برق، کاهش هزینه‌های خدمات پشتیبانی و نگهداری و بهبود کیفیت خدمات به مشترکین.

انتهای پیام/

کد خبر 10453

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =