کد خبر 10539
۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۰

چند تن ورق در سال ۱۴۰۲ تولید شده است؟

چند تن ورق در سال ۱۴۰۲ تولید شده است؟

مسئول استاندارد و کیفیت انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: در سال گذشته حدود ۸ میلیون تن ورق گرم، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن ورق سرد و حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن ورق‌های پوشش دار در کشور تولید شده است.

به گزارش آهن نیوز ایران همچنان در جمع ۱۰ کشور تولیدکننده فولاد جهان قرار دارد.

بر اساس اعلام انجمن جهانی فولاد، در ۲ ماه نخست سال ۲۰۲۴ تولید فولاد ایران در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۳ حدود ۲۶.۵ درصد رشد داشته است.

تولیدکنندگان فولاد ایران با تولید انواع مختلف این محصول توانسته‌اند نیاز صنایع پایین دستی را تأمین می‌کنند.

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در این زمینه اظهار کرد: ما در کشور با ۱۳۰ هزار تن افزایش تولید توانستیم به تثبیت جایگاه دهم ایران در تولید فولاد جهان کمک کنیم.

سال گذشته 11میلیون و 700 هزار تن ورق در کشور تولید شد

مصطفی باقرزاده، مسئول استاندارد و کیفیت انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: در زمینه تولید ورق‌های فولادی در سال گذشته تولید ورق گرم حدود ۸ میلیون تن، ورق سرد ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن و ورق‌های پوشش دار حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن را شامل می‌شده است.

وی با بیان اینکه از ورق‌های فولادی در صنایع خودروسازی مانند قسمت‌های مختلف بدنه و کف، لوازم خانگی مانند بدنه یخچال و اجاق گاز، لباسشویی و در سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شود، ابراز کرد: حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد از فولادهای تخت در این صنایع استفاده می‌شود.

نکته قابل توجه این است که تولید ورق کاهش پیدا کرده است.

طبق این داده‌های آماری بیشترین نرخ افت تولید با ۲.۸ درصد برای ورق سرد است در حالی که واردات آن ۲.۵ برابر شده است!

قیمت ورق‌های تولید داخلی فولادی برای خودروها ۳۰ درصد ارزان‌تر از مشابه خارجی است

سیدرضا شهرستانی، عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز در این زمینه ابراز کرد: در گذشته ورق‌های فولادی مورد نیاز خودروسازی از خارج تأمین می‌شد و این در حالی است که امروز به خودکفایی رسیده‌ایم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر قیمت ورق‌های فولادی تولید داخل مورد استفاده در خودروسازی ایران ۳۰ درصد ارزان‌تر از مشابه خارجی آن است.

افزایش ۲۰ درصدی صادرات فولاد از کشور در سال گذشته

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد کشور نیز با بیان اینکه سال گذشته میزان صادرات فولاد از کشور در سال گذشته یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده است، گفت: این میزان نسبت به سال ۱۴۰۱ حدود ۲۰ درصد رشد صادرات را به لحاظ ارزش داشتیم.

وی گفت: در حال حاضر شرکت‌های تولید کننده فولاد در کشور مواد اولیه مورد نیاز بیش از سه هزار کارخانه و کارگاه را تأمین می‌کنند، ضمن اینکه محصولات این تعداد شرکت به ۳۸ کشور دنیا نیز صادر می‌شود.

انتهای پیام/

کد خبر 10539

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =