کد خبر 10557
۳۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۸

افتتاح نیروگاه سمنان؛ گامی در جهت تحقق تولید برق

افتتاح نیروگاه سمنان؛ گامی در جهت تحقق تولید برق

تلاش دولت سیزدهم برای رفع نیاز برق صنایع با استفاده از نیروگاه‌های ساخت خود آنان این بار در سمنان به بار می‌نشیند و سایر صنایع از مزیت آن برخوردار می‌شوند.

به گزارش آهن نیوز به نقل از ایرنا یکی از برنامه‌های وزارت نیرو در دولت سیزدهم احداث نیروگاه توسط صنایع برای تأمین پایدار برق موردنیاز آنان است.

بر همین اساس تفاهم‌نامه‌ای در سال ۱۴۰۰ بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو منعقد شد که بر اساس آن صنایع انرژی‌بر ملزم به احداث نیروگاه شدند.

سال گذشته ۸۷۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی کشور توسط صنایع بزرگ احداث شد و پیش‌بینی شده امسال نیز یک هزار و ۷۰۰ مگاوات تا اوج مصرف توسط صنایع بزرگ احداث شود.

یکی از این نیروگاه‌ها که روز پنجشنبه به مدار خواهد رسید نیروگاه سمنان است.

در همین رابطه سید زمان حسینی مجری طرح احداث نیروگاه‌های خود تأمین صنایع گفت: در راستای اجرای مفاد ماده ۴ قانون مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق کشور احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه خود تأمین توسط صنایع انرژی‌بر الزامی است.

وی ادامه داد: براین‌اساس دو واحد گازی آن هر کدام به ظرفیت ۱۸۳ مگاوات عملیات نصب و راه‌اندازی به اتمام رسیده و توسط آقای رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود.

مجری طرح نیروگاه‌های خود تأمین صنایع گفت: چون طرح این نیروگاه‌ها به‌صورت سیکل ترکیبی هستند دو واحد بخار ۱۸۰ مگاواتی در دست اجرا قرار دارد. این دو نیروگاه توسط سازمان توسعه صنایع و معادن و با همکاری وزارت نیرو و صمت احداث خواهد شد.

نیروگاه سیکل ترکیبی قدس سمنان در ابتدا، هدف احداث ۴ واحد ۱۸۳ مگاواتی را در برنامه قرار داد که ۲ واحد آن سال ۸۷ احداث و در آن برهه زمانی دارای ظرفیت ۱۶۰ مگاواتی بود که سال ۹۹ در فاز توسعه ۲۳ مگاوات به ظرفیت پیشین اضافه شد.

احداث دو واحد جدید این نیروگاه سال ۱۴۰۱ آغاز شد که نخستین آن طی مدت کمتر از ۵ ماه، با شبکه سراسری سنکرون شد و در ادامه واحد چهارم این نیروگاه فروردین سال ۱۴۰۲ با شبکه سنکرون شد.

میزان سرمایه‌گذاری در واحدهای سوم و چهارم نیروگاه بالغ بر ۹۰ میلیون یورو است که میزان اشتغال‌زایی دوران ساخت آن بیش از ۱۰۰ نفر است.

در طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده پروژه احداث بخش بخار این نیروگاه با سرمایه‌گذاری حدود ۳۰۰ میلیون یورو و با ظرفیت ۳۶۰ مگاوات و با رویکرد تأمین برق پایدار برای صنایع عملیاتی شده است. این نیروگاه در مساحت ۱۰۰ هکتاری در استان سمنان جانمایی شده است.

انتهای پیام/

کد خبر 10557

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =