کد خبر 10583
۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۲

مصوبه اقتصادی سفر دولت به لرستان همچنان در ابهام/ازنا«فولادی»نشد!

مصوبه اقتصادی سفر دولت به لرستان همچنان در ابهام/ازنا«فولادی»نشد!

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان آخرین وضعیت مجتمع «فولاد ازنا» از مصوبات اقتصادی سفر دولت به این استان را تشریح کرد.

به گزارش آهن‌نیوز؛ بهمن جعفری در گفت‌وگو با مهر با اشاره به آخرین وضعیت مجتمع «فولاد ازنا»، اظهار داشت: این پروژه اقتصادی، مصوبه سفر رئیس‌جمهوری را دارد.

فرایند تملک «فولاد ازنا» در حال انجام است

وی با بیان اینکه مالک قبلی این پروژه اقتصادی، یک سری پرونده‌های قضائی در دادگستری استان تهران داشت و در حال حاضر نیز در زندان به سر می‌برد، عنوان کرد: مالک قبلی «فولاد ازنا» چون در پروژه‌های دیگری در سطح کشور اخلال در نظام اقتصادی برایش در نظر گرفته‌اند، امکان آزادی او فراهم نشد و در نهایت نتوانست به تعهدات خود عمل کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به برگزاری برخی جلسات ستاد تسهیل در استان به ریاست استاندار و ستاد تسهیل ملی با حضور آقای «آقا علیخانی» و چند جلسه در دادگستری تهران با حضور ذی‌نفعان، بیان داشت: در نهایت به این نتیجه رسیدند که این طرح توسط بانک صنعت و معدن تملک شود و از طریق مزایده به شخصیت‌های حقیقی یا حقوقی دارای اهلیت فنی، مالی و اقتصادی هستند واگذار شود.

جعفری، افزود: الان فرایند تملک این طرح در حال انجام است.

وعده یک سال دیگر برای تعیین تکلیف «فولاد ازنا»

وی با بیان اینکه مسائل قضائی این طرح اول اسفندماه حل‌وفصل شده است، ادامه داد: باید کار تملک دراین‌رابطه صورت گیرد، سپس واگذاری انجام شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در ادامه با بیان اینکه فرایند تملک این طرح اقتصادی نیز بین شش ماه تا یک سال طول می‌کشد، گفت: همچنین شش ماه هم طول می‌کشد تا واگذار شود.

جعفری، تأکید کرد: حداقل یک سال زمان می‌برد که کار تملک و واگذاری این طرح اقتصادی طول بکشد.

تحقق مطالبه مردم ازنا همچنان در ابهام

یکی از مطالبات مردم شهرستان ازنا فعال‌شدن کارخانه فولاد ازنا است که بیشتر از ۲۰ سال وعده آن داده شده است، مجوز اولیه کارخانه فولاد ازنا سال ۸۱ صادر و فعالیت رسمی برای احداث این کارخانه از سال ۸۵ آغاز شد، این واحد صنعتی که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های استان لرستان در این حوزه محسوب می‌شود قرار بوده با ظرفیت تولید سالانه یک‌میلیونی و ۲۰۰ هزار تن ورق در فاز اول و سالانه ۷۰۰ هزار تن فولاد در فاز دوم وارد چرخه فعالیت شود.

این پروژه صنعتی ازآن‌جهت برای لرستان و لرستانی‌ها ارزشمند است که بهره‌برداری از آن می‌تواند به طور مستقیم ۱۵۰۰ شغل در یکی از بیکارترین استان‌های کشور ایجاد کند که این رقم مجزا از اشتغال غیرمستقیم این واحد صنعتی است.

از سوی دیگر مجتمع فولاد ازنا در صورت بهره‌برداری کامل می‌تواند از خروج سالانه میلیون‌ها دلار ارز از کشور جلوگیری کرده و به این لحاظ نیز از مهم‌ترین واحدهای صنعتی کشور محسوب می‌شود و این در حالی است که همچنان وضعیت آن در هاله‌ای از ابهام است.

این پروژه ۲۰ ساله در بین مصوبات و پروژه‌های سفر دولت سیزدهم برای تعیین تکلیف قرار گرفته است؛ اما مسئولان همچنان اما و اگرهایی دارند و همچنان مردم برای تعیین تکلیف و آغاز فعالیت آن در انتظارند.

انتهای پیام/

کد خبر 10583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =