کد خبر 10701
۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۳

خاموشی ۱۰ روزه کوره‌های فروآلیاژ ایران چقدر خسارت زد؟

خاموشی ۱۰ روزه کوره‌های فروآلیاژ ایران چقدر خسارت زد؟

شرکت صنایع فروآلیاژ ایران با هدف تولید فروسیلیسیم به عنوان تامین کننده یکی از مواد اولیه صنایع فولاد و چدن در سال ۱۳۶۵ تاسیس و در بهمن ۱۳۷۲ رسماً به بهره برداری رسید؛ حال این شرکت با چالش قطعی برق کارخانه و توقف خطوط تولید خود مواجه شده که قصد داریم به تجزیه و تحلیل اثرات آن بپردازیم‌.

به گزارش آهن‌نیوز؛ شرکت صنایع فروآلیاژ ایران با هدف تولید فروسیلیسیم به عنوان تامین کننده یکی از مواد اولیه صنایع فولاد و چدن در سال ۱۳۶۵ تاسیس و در بهمن ۱۳۷۲ رسماً به بهره برداری رسید؛ حال این شرکت با چالش قطعی برق کارخانه و توقف خطوط تولید خود مواجه شده که قصد داریم به تجزیه و تحلیل اثرات آن بپردازیم‌.

به موجب افشای فروژ بر روی کدال، هر ۳ کوره تولید فروسیلیس این شرکت آلیاژی در تاریخ ۲۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۳ از مدار تولید خارج و متوقف گردید که دلیل این موضوع قطعی برق مجموعه عملیاتی فروژ به علت بدهی (افزایش دوبرابری نرخ برق کارخانه) بوده است.

حال پس از گذشت ۱۰ روز از آن رخداد، فروژ خبر از سرگیری فعالیت تولیدی مذاب هر ۳ کوره عملیاتی خود بر روی کدال داده و در ادامه تشریح نموده که در جلسه‌ای مورخ ۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ فی‌مابین این شرکت و مسئولین مربوطه در استان لرستان؛ توافق لازم جهت وصل برق کارخانه و ادامه روند تولید شرکت با نماینده برق منطقه‌ای باختر به‌عمل آمد.

همچنین شرکت ضمن بیان مشکلات پیش‌آمده در جلسه مذکور برای مجموعه‌های تولید فروسیلیسم کشور از قبیل تعرفه برق مصرفی، عوارض صادراتی و...حل چالش کسری نقدینگی و عدم سودآوری متناسب شرکت‌هایی با این ماهیت تولیدی را منوط به رفع موانع موجود توسط مسئولین ذی‌ربط و سازمان‌های مربوط دانسته است.

با این حال اگرچه فعالیت تولیدی کوره‌های فروژ پس از توقف ۱۰ روزه از تاریخ ۵ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ مجدداً از سر گرفته شد؛ امّا اثر این توقف ۱۰ روزه توسط تیم حسابداری و مالی خود شرکت مورد ارزیابی قرار گرفته که بر این اساس جمعاً ۱.۷۶۱ تن مذاب از دست رفته از نظر مقداری و ۹۱.۹۲۳ میلیون‌تومان درآمدفروش از نظر مبلغی برای این شرکت آلیاژی از دست رفته است.

نکته جالب توجه در این موضوع، درآمد فروش از دست رفته شرکت طی مدت ۱۰ روز می باشد که براساس ارزیابی افشاء شده توسط فروژ، معادل ۴٪ فروش کل شرکت در سال ۱۴۰۲ است!

نبض بورس

انتهای پیام/ م

کد خبر 10701

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =