کد خبر 11248
۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۱

در اولین نشست خبری سازه‌های فولادی مطرح شد

چه کسانی از افزایش قیمت تمام شده ساخت و سازهای فولادی نفع می‌برند؟

چه کسانی از افزایش قیمت تمام شده ساخت و سازهای فولادی نفع می‌برند؟

نایب رئیس هیأت مدیره انجمن سازه‌های فولادی ایران،با انتقاد از بورسی شدن فولاد گفت: باید یارانه‌ای که در تولید فولاد استفاده می‌شود به نفع مردم تمام شود و منجر به کاهش قیمت شده فولاد برای ساخت و سازهای مردم باشد اما شرکت‌های کاغذی قیمت محصول ٢١ هزار تومانی فولاد را به ۴٠ هزار تومان افزایش می‌دهند که این در نهایت باعث افزایش قیمت تمام شده ساخت و سازهای فولادی می‌شود.

به گزارش آهن‌نیوز؛ احمد کرمی راد نایب رئیس هیأت مدیره انجمن سازه‌های فولادی ایران در اولین نشست خبری سازه‌های فولادی با اشاره به اینکه «فولاد» باید جایگزین «بتن» در ساخت و سازهای کشور شود، گفت: یکی‌از مهم‌ترین مشکلات کنونی کشور سازه فولادی، فلزی و بتنی به شمار می‌رود.

وی در ادامه تاکید کرد: به دلیل نوع فرهنگ و ساخت و ساز در کشور، متوسط عمر ساختمان‌ها در کلان‌شهرها بین ۲۰ تا ۲۵ سال است که این روند طی سال‌های آتی مشکلات محیط زیستی را در کشور ایجاد خواهد کرد.

کرمی راد افزود: در سال‌های آینده با انبوهی از زباله‌های بتنی مواجه خواهیم شد که به هیچ عنوان دیگر قابل استفاده نیست اما اگر ساخت و ساز کشور به سمت فولاد سوق داده شود، مجدد بازیافت آن قابل استفاده خواهد بود.

این مسؤول تصریح کرد: ایران در منطقه جغرافیایی مناسب برای تولید فولاد قرار دارد، تولید فولاد نیازمند چندین مؤلفه است تا هم‌سطح کشورهای دارای تکنولوژی فولادی قرار گیرد.

نایب رئیس انجمن سازه‌های فولادی ادامه داد: برای تولید فولاد علاوه بر معادن خدادادی، نیازمند زیرساخت‌های توسعه یافته مانند برق، گاز و منابع آب خواهد بود که ایران از جنوب و شمال کشور در این زمینه‌ها غنی و جز کشورهای اول جهان محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: موارد ذکر شده، موجب شد تا کشور به سمت سرمایه‌گذاری در فولاد حرکت کند؛ با توجه به فولادی بودن ایران، اثری از آن در سازه‌های کشور مشاهده نمی‌شود.

کرمی راد گفت: بهترین گزینه برای مقاوم‌سازی ساختمان در برابر زلزله و بلایای طبیعی بی شک استفاده از فولاد در روند ساخت آن خواهد بود اما به دلیل قیمت بالای تمام شده سازه‌های فولادی عموم مردم برای بهره‌مندی از فولاد رغبتی ندارند.

این مسؤول تصریح کرد: بیش‌از ۹۰ درصد پروانه‌های ساختمان‌های فولادی بین ۴،۵ و نهایت ۷ طبقه است و البته ناگفته نماند مسؤولین این حوزه پیگیر کاهش قیمت تمام شده سازه فولادی هستند.

نایب رییس هیئت مدیره انجمن سازه های فولادی ایران ادامه داد: ایران یک کشور فولادی است و مولفه‌های مهم برای تولید فولاد از جمله زیرساخت‌های برق، آب و گاز  را در اختیار دارد و همین باعث شده کشور اول فولادی در منطقه باشد. اما  با این وجود چرا ساختمان با سازه فولادی کم است ؟ معتقدم در این باره باید فرهنگ‌سازی شود تا به سمت ساخت و سازهای فولادی سوق پیدا کنیم. 

وی با انتقاد از بورسی شدن فولاد اظهار داشت: باید یارانه‌ای که در تولید فولاد استفاده می‌شود به نفع مردم تمام شود و منجر به کاهش قیمت شده فولاد برای ساخت و سازهای مردم باشد اما شرکت‌های کاغذی قیمت محصول ٢١ هزار تومانی فولاد را به ۴٠ هزار تومان افزایش می‌دهند که این در نهایت باعث افزایش قیمت تمام شده ساخت و سازهای فولادی می‌شود .

کرمی راد خاطرنشان کرد: عرضه فولاد در بورس نیازمند نظارت‌های جدید از سوی دولت خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

اسکلت فلزی ایمن‌ترین سازه در برابر زلزله/ تهاتر نفتی با چینی‌ها برای ساخت مسکن اشتباه است!

متوسط عمر ساختمان‌ها در کلان‌شهرها ۲۵ سال است

فرهنگ فرحبد  رئیس بخش مهندسی سازه و ابنیه فنی مرکز  تحقیقات راه مسکن و شهرسازی در جمع خبرنگاران  با بیان اینکه باید ارتباط صنعت و به ویژه صنعت ساختمان با دانشگاهیان تقویت شود اظهار داشت: دولت در طرح نهضت ملی مسکن در جایگاه حاکمیتی خود همواره بر استفاده از فناوری ها و سازه های نوین در ساخت وساز این طرح کلان تاکید داشته است.

وی افزود: بهره‌مندی از فناوری‌ها و سازه‌های نوین در ساخت وساز مسکن اهداف این طرح را که شامل استاندارد سازی ، سرعت در ساخت و کیفی سازی و صرفه جویی اقتصادی است تامین می‌کند.

رییس بخش مهندسی سازه و ابنیه فنی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: صرفه جویی در مصرف انرژی و صدابندی جداره‌های داخلی ساختمان مقاومت ساختمان در برابر آتش از جمله اهدافی است که در بهره مندی از سازه های فولادی در ساخت وساز واحدهای مسکونی محقق می شود.

فرحبد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه میزان ساختمان با سازه ساختمان پلاسکو در کشور وجود دارد که برای مردم خطر آفرین است، تاکید کرد: اتفاقا ساختمان پلاسکو از نوع سازه‌های بی‌نظیر در کشور بود اما علت این سانحه این بود که برای ساختمان پلاسکو در مقابل آتش و حریق هیچ تمهیدات محافظتی برای اسکلت پیش بینی نشده بود . 

وی ادامه داد: اگر مالکان ساختمان پلاسکو با توجه به سرمایه‌ای که در این ساختمان وجود داشت، از خساست دست می‌برداشتند و علیرغم تمام تذکراتی که به آنها درباره نصب سیستمهای اطفای حریق اقدام می‌کردند این سانحه رخ نمی‌داد .

فرحبند همچنین درباره میزان مساکن بدون سازه در کشور به ویژه در روستاها اظهار داشت: واحدهای مسکونی که از سالهای بسیار دور در روستاها ساخته شده اغلب بدون کلاف و ملات مناسب و از نوع بنایی و خشت و گل هستند اما از بعد از انقلاب بنیاد مسکن نسبت به بازسازی واحدهای روستایی اقدام کرد.

رییس بخش مهندسی سازه و ابنیه فنی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: معمولا مسکن‌های روستایی بدون کلاف‌های افقی قائم و آجر و سنگ ساخته شده‌اند اما تمام واحدهایی پس از انقلاب بازسازی شدند در مقابل زمین لرزه مقاوم‌تر شدند و تقریبا هیچ خرابی‌ای نداشتند.

در ادامه علی مزروعی عضو هیات مدیره سازه‌های فولادی و دبیر انجمن و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز گفت: انجمن سازه‌های فولادی رسالتش براین است که در مورد سازه های فولادی تحقیقات و مسائلی که مربوط با آیین‌نامه‌ها و استانداردها و مسائلی که مرتبط با ساخت و اجرای سازه‌های فولادی را پیگیری می‌کند و از اساتید پیشکسوت و با تجربه در این حوزه استفاده کنند. همچنین با صنعتگران سازه‌های فولادی همکاری‌هایی را در جهت پیشبرد اهداف خود انجام می‌هد.

وی تأکید کرد: هدفمان این است که مشکلات صنعت را از صنعتگران استخراج کرده و آن را درقالب پایان‌نامه‌های دکتری و ارشد در دانشگاه‌های بررسی و به حل مشکلات آنها کمک کنیم.

انتهای پیام/ م

کد خبر 11248

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =