کد خبر 1130
۱۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۸

تمرکز بر طرح‌های دانش‌بنیان؛ رویکرد جدید فولاد مبارکه

تمرکز بر طرح‌های دانش‌بنیان؛ رویکرد جدید فولاد مبارکه

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: بهره‌برداری و انجام تعمیرات اساسی کوره‌های پخت آهک از طریق تکنولوژی‌های جدید در شرکت فولادسنگ مبارکه نشان می‌دهد که رویکرد جدیدی در گروه فولاد مبارکه اتخاذ شده، رویکرد اجرای طرح‌های دانش‌بنیان معدنی و صنعتی که راه نجاتی برای رفع کمبود مواد اولیه مورد نیاز این گروه است.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، محمدیاسر طیب‌نیا مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در آیین افتتاح پروژه‌های شرکت معدنی و صنعتی فولادسنگ مبارکه اظهارکرد: خوشبختانه شرکت فولادسنگ مبارکه به‌عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه فولاد مبارکه پس از گذشت حدود 5 سال به نقطه‌ای رسیده‌ که دانش بهره‌برداری از کوره‌های آهک با تکنولوژی‌های جدید و تعمیرات اساسی آن را بدون حضور حتی یک کارشناس خارجی در اختیار دارد، اقدامی که در گذشته توسط کارشناسان خارجی انجام می‌شد.

وی با بیان این که تنها دو کوره آهک مشابه این کوره‌ها در جهان وجود دارد، افزود: اعتماد به‌نفس و پذیرش خطر در کنار دانش و تخصص بهره‌برداری از این کوره‌ها بسیار ارزشمند است؛ توسعه‌های زیادی ازجمله استخراج معدن، تجهیزات خردایش، دانه‌بندی و ... در این منطقه صورت گرفته و پروژه‌های اخیر اشتغال‌آفرینی قابل توجهی داشته است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان این که امروز با افتخار اعلام می‌کنیم که به ۱۰ها حوزه اکتشافی و معدنی ورود پیدا کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: شرکت فولاد مبارکه امروز از یک شرکت استخراج‌کننده مواد معدنی به یک مجموعه دانشی رسیده‌ چراکه حوزه اکتشاف یک حوزه دانشی است؛ اقدامات خوبی در اقصی‌نقاط کشور با حمایت شرکت فولادسنگ مبارکه در حال شکل‌گیری و انجام است.

وی با تأکید بر دانشی بودن حوزه فراوری معادن گفت: مأموریت بهره‌برداری و فراوری سنگ آهن هماتیت گروه فولاد مبارکه برعهده شرکت فولادسنگ مبارکه گذاشته شده به‌گونه‌ای که برای تولید ۱۰ میلیون تن فولاد، نیازمند معادن و ذخایر سنگ آهن هستیم.

طیب‌نیا تصریح کرد: شرکت‌های داخلی تأمین‌کننده سنگ آهن به سمت فولادسازی رفته‌اند و فولاد مبارکه در حوزه سنگ آهن، فعالیت معدنی خود را به طور جدی شروع کردیم و با توجه به عدم در دسترس بودن معادن بزرگ، مسیر دشواری در پیش داریم.

وی با اشاره به وجود ذخایر ارزشمند معادن هماتیت در کشور اذعان داشت: این ذخایر عمدتاً مغفول مانده و اقدام جدی روی آن‌ها صورت نگرفته است اما امروز شاهد آغاز به‌کار 2 معدن در شرکت فولادسنگ مبارکه بودیم، گرچه معادن بزرگی نیستند اما امیدوارم با تجمیع ظرفیت‌های چنین معادنی بتوانیم به میزان ۲۰ تا ۳۰ درصد نیاز گروه فولاد مبارکه را تأمین کنیم و این مأموریت شرکت‌های تابعه ماست.

مدیرعامل شرکت‌ فولاد مبارکه تأکید کرد: تولید محصولات جدید همچون فرّوسیلیس و فرومنگنز با رویکرد دانشی در شرکت فولادسنگ مبارکه اقدام بسیار ارزشمندی است و نیازمند کار جدی‌تر است؛ بهره‌برداری و انجام تعمیرات اساسی کوره‌های پخت آهک از طریق تکنولوژی‌های جدید در این شرکت نشان می‌دهد که رویکرد جدیدی اتخاذ شده، رویکرد اجرای طرح‌های دانش‌بنیان معدنی و صنعتی که راه نجاتی برای رفع کمبود مواد اولیه مورد نیاز گروه فولاد مبارکه است.

وی با تأکید بر ضرورت مسائل زیست‌محیطی ادامه داد: نباید الگو بودن در حوزه صنعت سبز را فراموش کنیم چراکه شعار ما تحقق صنعت سبز است و به همین خاطر خود را به رعایت مسائل زیست‌محیطی ملزم می‌دانیم، همان‌طور که در این زمینه پیشرو هستیم.

طیب‌نیا بیان کرد: فعالیتی که گروه فولاد مبارکه در حوزه معادن آغاز کرده از طرفی پاسخگوی نیاز تولید است و از سوی دیگر تجلی مسئولیت اجتماعی فولاد مبارکه در جهت آبادانی کشور است؛ بسیاری از معادن کوچک و بزرگ در مناطق محروم واقع شده که علاوه بر رفع بخشی از نیاز ما، به آبادانی این مناطق نیز کمک خواهد شد.

وی در پایان ابرازداشت: طرح‌هایی که امروز در شرکت فولادسنگ مبارکه به افتتاح و بهره‌برداری رسید، با 3 هزار و 500 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم 250 شغل‌ جدید ایجاد کرد؛ طرح‌های حوزه معدن در این منطقه، آغازگر سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه است و نیازمند حمایت‌های جدی بیشتر است که این مهم محقق خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر 1130

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =