کد خبر 11367
۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۵

آهن‌نیوز گزارش می‌دهد؛

افزایش ۵۰ درصدی صادرات فولاد ترکیه / درخواست تولیدکنندگان؛ مقابله با دامپینگ چینی

افزایش ۵۰ درصدی صادرات فولاد ترکیه / درخواست تولیدکنندگان؛ مقابله با دامپینگ چینی

ترکیه در بازه زمانی ژانویه تا آوریل ۲۰۲۴ صادرات فولاد خود را با ۴۹.۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۳ به ۴.۲ میلیون تن رساند.

به گزارش خبرنگار آهن نیوز و به نقل از «یورومتال»؛ ترکیه در بازه زمانی ژانویه تا آوریل ۲۰۲۴ صادرات فولاد خود را با ۴۹.۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۳ به ۴.۲ میلیون تن رساند.

رشد صادرات فولاد ترکیه عمدتاً به دلیل افزایش محموله‌های مربوط به محصولات تخت بود که رشد ۸۴.۴ درصدی را ثبت کرد. در بازه مذکور، واردات فولاد به ترکیه طی ۴ ماه با ۵.۹ درصد کاهش به ۵.۵ میلیون تن رسید. 

همچنین، تولید فولاد ترکیه در این مدت به ۱۲.۳ میلیون تن رسیده که ۲۲.۱ درصد نسبت به ژانویه تا آوریل ۲۰۲۳ افزایش داشت. در ماه آوریل این رقم نسبت به ماه قبل ۱۲.۵ درصد کاهش داشت.

ویسل یایان، مدیر عامل انجمن تولیدکنندگان فولاد ترکیه (TCUD) گفت: برای حفظ رشد تولید و صادرات فولاد ترکیه، لازم است تدابیر موثری مشابه آمریکا و اتحادیه اروپا در برابر واردات از کشورهای جنوب آسیا اعمال شود.

طی ۴ ماه مذکور، واردات دامپینگ از جنوب آسیا به ترکیه با ۳۷ درصد افزایش سالان به ۲.۸ میلیون تن رسید. افزایش واردات فولاد از کشورهای آسیایی به‌ویژه چین علی‌رغم تحقیقات ضد دامپینگی که وزارت بازرگانی ترکیه در ۳۱ اکتبر علیه واردات کلاف‌های نورد گرم از چین، هند، ژاپن و روسیه آغاز کرده، ثبت شده است. انتظار می‌رود نتایج تحقیقات ضد دامپینگ در ماه‌های آینده اعلام شود.

تولید فولاد ترکیه در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲، تقریباً با ۴ درصد کاهش به ۳۳.۷۱۴ میلیون تن رسید. میانگین تولید ماهانه فولاد این کشور در سال ۲۰۲۳ حدود۲.۸۱ میلیون تن بود که نسبت به سال قبل ۴.۰۴ درصد کاهش داشته است.

همچنین، صادرات فولاد از این کشور با ۳۰.۶ درصد کاهش به ۱۰.۵ میلیون تن در سال رسید. از همین روی، درآمد صادراتی ترکیه در سال گذشته با ۴۰.۷ درصد کاهش به ۸.۳ میلیارد دلار رسید.

 واردات فولاد ترکیه در سال ۲۰۲۳ با ۱۵.۵ درصد افزایش به ۱۷.۱ میلیون تن بوده و ارزش واردات نیز با ۶.۱ درصد کاهش به ۱۴.۶ میلیارد دلار رسید.

۳۰ شرکت فولادسازی در ترکیه وجود دارد که شامل ۴ کوره بلند و ۲۶ کوره قوس الکتریکی می‌شود. ظرفیت سالانه فولادسازی این شرکت‌ها حدود ۶۰ میلیون تن برآورد شده است. به عبارت دیگر، فولادسازان ترکیه در سال ۲۰۲۳، تنها از ۵۸.۵ درصد ظرفیت خود بهره گرفته‌اند.

انتهای پیام/م 

کد خبر 11367

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =