کد خبر 1186
۲۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲

دبیر انجمن سنگ آهن ایران:

مسئولان وضع کننده عوارض صادراتی را اخراج کنید!

مسئولان وضع کننده عوارض صادراتی را اخراج کنید!

موثرترین عاملی که می‌توان برای آینده اقتصادی از آن درس گرفت، این است که مسئولین تیم وضع‌کننده عوارض صادراتی را در ماه‌های ابتدایی سال شناسایی کنند و از فرآیند تصمیم‌گیری زنجیره خارج کنند.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، سعید عسکرزاده، دبیر انجمن سنگ آهن ایران گفت: پیش بینی می‌شود حجم صادرات در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ کمتر از ۱۴۰۰ باشد، بنابراین باید صبورانه به فکر بهبود روابط تجاری با شرکا باشیم.

 عسکرزاده با بیان اینکه صادرات به دو عامل اصلی بستگی دارد، افزود: نخستین و مهم‌ترین عامل در این حوزه، قیمت‌های جهانی است و پس از آن نیز می‌توان بازارسازی یا تحریک تقاضای خارجی را نام برد.

در ابتدای سال به دلیل مشکلات مختلف، یکی از مهم‌ترین فرصت‌های صادراتی از بین رفت و صادرات شرکت‌های مختلف ایرانی محدود شد. به گونه‌ای که نه تنها در اقتصاد کشور بازارسازی نشد، بلکه فرصت استفاده از فضای جهانی را از دست دادیم.

وی افزود: از سوی دیگر، با دامپینگ کشور روسیه، وضعیت قیمت‌ها کاملاً تغییر کرد و به تبع آن، قیمت بازار جهانی وارد روند نزولی شد. بنابراین می‌توان گفت این اقدام، دلیل اصلی افت اقتصاد کشور در ماه‌های اخیر بوده است.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران با اشاره به اینکه تعیین عوارض صادراتی و دامپینگ در سال ۱۴۰۱ به صورت متوالی تأثیرگذار بودند، تصریح کرد: با توجه به اینکه این اتفاقات به صورت متوالی برای کشور رخ داد، منجر به کاهش حجم صادرات شد که در حال حاضر، این موضوع را به سختی می‌توان مدیریت کرد.

عسکرزاده ادامه داد: در این راستا حجم صادرات در اوایل سال ۱۴۰۱ کمتر از سال گذشته به ثبت رسیده است. برای مبحثی مانند پایین آمدن قیمت جهانی نمی‌توان کاری کرد؛ اما در تولید داخلی باید تمام صنایع را به کار بگیریم تا وضعیت رو به بهبود پیش برود.

وی اظهار داشت: بنابراین باید صبورانه به فکر بهبود روابط تجاری با سایر کشورها باشیم و انتظار می‌رود تمامی تصمیم‌گیران و فعالان کسب و کارهای مختلف، شرایط مطلوب جهانی را درک کنند و در این راستا برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشند تا بتوانند سود بهتری از این وضعیت کسب کنند.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران در خاتمه تاکید کرد: موثرترین عاملی که می‌توان برای آینده اقتصادی از آن درس گرفت، این است که مسئولین تیم وضع‌کننده عوارض صادراتی را در ماه‌های ابتدایی سال شناسایی کنند و از فرآیند تصمیم‌گیری زنجیره خارج کنند.

انتهای پیام/

کد خبر 1186

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =