کد خبر 1254
۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۱

فولاد مبارکه شاخصِ تولید فولاد خام کشور

فولاد مبارکه شاخصِ تولید فولاد خام کشور

بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد خام ایران در ماه جولای ۲۰۲۲ (تیرماه ۱۴۰۱) ۲ میلیون تن بوده که افزایش ۳۴.۱ درصدی نسبت مشابه سال قبل داشته است. در همین بازه زمانی گروه فولاد مبارکه ۶۶۰ هزار تن فولاد خام تولید کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۹ درصد رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، غلامرضا سلیمی، معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه با اشاره به افزایش تولید ۳۴.۱ درصدی فولاد خام ایران نسبت به ماه مشابه سال قبل، گفت: گروه فولاد مبارکه (فولاد مبارکه، فولاد سبا و فولاد هرمزگان) در هفت‌ماهه نخست سال ۲۰۲۲ موفق شد حدود ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کند که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵.۶ درصدی را تجربه کرده است.

وی خاطرنشان کرد: از میان ۱۰ تولیدکننده بزرگ فولاد جهان، تنها تولید فولاد خام هند و ایران در هفت‌ماهه نخست سال ۲۰۲۲ افزایش داشته است و ۸ کشور دیگر در این دوره، کاهش تولید را تجربه کرده‌اند.

سلیمی در پاسخ به این سؤال که برای دست‌یابی به این موفقیت‌ها چه اقداماتی انجام‌ شده است ادامه داد: یکی از مهم‌ترین راهکارهای این شرکت برای تحقق برنامه تولید، در نظر گرفتن محدودیت‌ها به‌صورت ماهانه، فصلی و سالانه است. فولاد مبارکه با برقراری ارتباط‌ با نهادهای بالادستی و تأمین‌کنندگان برق توانست از شدت و زمان محدودیت‌های انرژی آگاهی یابد و با توجه به الگوهای به‌دست‌آمده از این محدودیت‌ها، توانستیم با سناریوسازی در حالت‌های خوش‌بینانه، محتمل و بدبینانه برنامه‌های خود را متناسب با محدودیت‌های انرژی تنظیم کنیم. به این معنی که با در نظر گرفتن سناریوهای مختلف پیش‌بینی‌ها و اقدامات لازم را از ماه‌ها قبل انجام دادیم که در صورت اتفاق افتادن هر سناریو، آمادگی و منابع لازم جهت مواجه و انجام اقدامات مقتضی را داشته باشیم.

همچنین در این راستا تعمیرات سالانه و اجرای طرح‌های توسعه‌ را در زمان محدودیت‌ها قراردادیم تا شرکت از این زمان‌های توقف به‌صورت بهینه بهره‌مند شود. سناریوسازی و استفاده از زمان‌های توقف به این معنا نیست که شرکت فولاد مبارکه ظرفیت ازدست‌رفته نداشته است و قطعا در زمان محدودیت‌ها بخشی از ظرفیت تولید از دست رفت. بااین‌حال، با در نظر گرفتن محدودیت‌های پیش‌بینی‌شده، نتایج برنامه‌ریزی به اهداف شرکت نزدیک‌تر و موجبات تحقق برنامه ماهانه و رشد تولید بالای ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ را فراهم کرد. به‌گونه‌ای که رشد ۱۶.۴ درصد در تولید آهن اسفنجی، رشد ۱۱.۹ درصدی در تولید تختال و رشد ۱۰.۷ درصدی در تولید کلاف گرم فولاد مبارکه را در بازه زمانی پنج‌ماهه نخست سال جاری به همراه داشت.

وی در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: آنچنان که آمارها و نمودارها نشان می‌دهند از میان ۱۰ تولیدکننده بزرگ فولاد جهان تنها تولید فولاد هند و ایران در هفت‌ماهه نخست سال ۲۰۲۲ افزایش داشته است و ۸ کشور دیگر در این دوره کاهش تولید را تجربه کرده‌اند. نکته حائز اهمیت این است که با این رشد تولید و البته با نقش‌آفرینی درخشان گروه فولاد مبارکه شاهدیم که جایگاه فولاد ایران بین ۱۰ تولیدکننده برتر جهان همچنان در سکوی دهم بدون تنزل تثبیت‌ شده است.

پایان پیام/ ف

کد خبر 1254

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =