کد خبر 1289
۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۵

تیر رقابت صادرات فولاد به اروپا به سنگ خورد

تیر رقابت صادرات فولاد به اروپا به سنگ خورد

تصور عده‌ای این است که به علت گرانی انرژی کارخانه‌های اروپا تعطیل می‌شوند و این فرصت خوبی برای کشورهای دیگر برای صادرات فولاد به اروپاست ولی این تصور درست نیست چون تقاضا کاهش یافته و کمتر خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، بازار جهانی در آرامش است. نفت همچنان در محدوده صد دلار نوسان می‌کند ولی تلاش‌های غرب برای تعیین سقف قیمت نفت روسیه نشان از نگرانی برای بالا رفتن قیمت انرژی دارد. غرب با بالا بردن نرخ بهره تلاش می‌کند تا تقاضا را آرام کند ولی با افزایش فاصله نرخ بهره امریکا با اروپا و چین، سرمایه‌ها به امریکا می‌رود و اروپا و چین با رکود روبرو خواهند شد. تصور عده‌ای این است که به علت گرانی انرژی کارخانه‌های اروپا تعطیل می‌شوند و این فرصت خوبی برای کشورهای دیگر برای صادرات فولاد به اروپاست ولی این تصور درست نیست چون تقاضا کاهش یافته و کمتر خواهد شد.

در ادامه وضعیت بازارهای فولادی جهانی طی هفته گذشته گزارش داده شده است:

سنگ آهن

 در هفته‌ای که گذشت در بازار سنگ آهن وارداتی در چین متوسط قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد از ۹۹ دلار هفته قبل تا حدود ۹۶ دلار هم کاهش یافت ولی تا پایان هفته با رشد بازار فیوچرز به ۹۸.۵ دلار هر تن سی اف آر بهبود داشت. افزایش قیمت محصولات فولادی در چین با افزایش امید به بهبود تقاضا موجب رشد بازار سنگ آهن شد. برخی امیدوارند ساخت و ساز در چین در کوتاه مدت بهبودهایی خواهد داشت.

قراضه

 در بازار واردات قراضه در ترکیه فعالیت زیادی دیده نشد و قیمت در حدود ۳۵۰ دلار هر تن سی اف آر باقی ماند. البته قیمت مورد نظر فروشنده‌های امریکایی به ۳۷۰ دلار رسیده و اروپایی‌ها به دنبال ۳۶۰ تا ۳۶۵ دلار هر تن سی اف آر هستند.

قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن نیز ۵ دلار افت داشت و ۳۳۸ دلار هر تن فوب شنیده شد. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز ۵ دلار افت داشته ۳۸۵ هر تن سی اف آر شنیده شد.

بیلت

 متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس کمتر از ۵ دلار افت داشت و ۵۱۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. در بازار واردات چین بیلت از ۴۷۵ دلار به ۴۹۵ تا ۵۰۳ دلار هر تن سی اف آر رسید. بیلت در بازار داخلی چین نیز ۳ دلار رشد داشت و ۵۱۳ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز قیمت بیلت ۵۳۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد که تا ۱۸ دلار افت قیمت هفتگی داشت. بیلت وارداتی از روسیه در ترکیه از ۵۷۵ تا ۵۸۰ دلار به ۵۶۰ تا ۵۶۵ دلار هر تن سی اف آر رسید. بیلت صادراتی ایران نیز به گزارش متال اکسپرت ۴۵۵ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب شنیده شد در حالی که هفته قبل ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب بود.

مقاطع

هفته گذشته در چین متوسط قیمت میلگرد صادراتی از ۵۷۹ دلار به ۵۷۳ دلار هر تن فوب کاهش داشت.

میلگرد صادراتی ترکیه ۵ دلار رشد داشت و به ۶۷۵ دلار هر تن فوب رسید. میلگرد در بازار داخلی ترکیه نیز تا ۱۳ دلار بهبود داشت و ۶۹۸ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد.

همچنین در بازار داخلی آمریکا میلگرد در ۹۹۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار داخلی اروپا نیز میلگرد ۱۵ یورو افت داشت و به ۹۶۰ یورو هر تن درب کارخانه رسید.

ورق

هفته گذشته میلادی ورق گرم صادراتی سی آی اس ۲۰ دلار بالا رفت و ۵۶۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه شنیده شد. متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز ۵۸۴ دلار هر تن فوب شنیده شد که ۲ دلار رشد داشت.

در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم تا ۵ یورو افت داشت و ۷۳۵ یورو هر تن درب کارخانه شنیده شد. در بازار داخلی آمریکا هم ورق گرم در ۸۰۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه باقی ماند.

پایان پیام/ ف

کد خبر 1289

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =