کد خبر 1923
۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۶

ارزآوری ۳ درصدی برای کشور توسط فولاد خوزستان

ارزآوری ۳ درصدی برای کشور توسط فولاد خوزستان

فولاد خوزستان در سال گذشته با صادرات ۶۰‌ درصدی محصول، ۳/ ۱‌ میلیارد دلار معادل ۳‌ درصد ارزآوری کشور به فولاد خوزستان اختصاص یافت.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، امین ابراهیمی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در خصوص عملکرد شرکت در سال‌جاری خاطرنشان کرد: این شرکت تا نیمه آبان‌ماه سال‌جاری، ۲ میلیون و ۲۳۵‌ هزار تن تولید شمش داشته که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نزدیک به ۲۸‌ درصد افزایش داشته، در حالی که به‌واسطه محدودیت برق ۲۲۸‌ هزار تن تولید را از دست داده است. فولاد خوزستان در دو سال اخیر ۱۲ درصد افت تولید به دلیل چانه‌زنی داخلی داشته است.

ابراهیمی بیان کرد: فولاد خوزستان در سال گذشته اتفاق خوبی را در حوزه صادرات رقم زده که ۶۰‌ درصد تولیدات به صورت صادرات و ۴۰‌ درصد آن به صورت فروش داخل بوده است. از این ۴۰‌ درصد، ۷۵‌ درصد آن در داخل استان و نزدیک به ۲۵‌ درصد آن در خارج از استان به فروش رفته است. با صادرات ۶۰‌ درصدی محصول ۳/ ۱‌ میلیارد دلار معادل ۳‌ درصد ارزآوری کشور به فولاد خوزستان اختصاص یافت.

وی افزود: در افق ۱۴۰۴ تولید فولاد، بهتر است که از کویرمحوری به دریامحوری جابه‌جا شود. بهترین نقاط در حوزه تولید دریا محوری فولاد، سواحل خلیج‌فارس و دریای عمان است. دولت باید مانند شرکت‌های سنگ‌آهن، شرکت‌های بزرگ فولادی را نیز حمایت کند. بر اساس آمار به‌دست آمده، ذخایر موجود سنگ‌آهن، تنها ۱۳ تا ۱۵ سال آینده جوابگو خواهد بود. در دو سال گذشته کمبود سنگ‌آهن مشهود نبوده و این امر به دلیل کاهش تولید به واسطه‌ کاهش مصرف انرژی (قطعی برق) بوده است.

یکی از راهکارهای جبران کمبود سنگ‌آهن، جلوگیری از صدور مجوزهای مازاد جدید برای تشکیل شرکت‌های تولید فولاد، همچنین توسعه و افزایش عمق اکتشاف، ماشین‌آلات، بررسی و مطالعات و تشکیل ائتلاف در زمینه اکتشاف است. در کشور ما، عمق محدود برای اکتشاف در نظر گرفته شده، این در حالی است که در دنیا تا عمق ۳۰۰ متر برای اکتشاف تلاش می‌شود.

ابراهیمی با اشاره به فرآوری سنگ‌های معدنی گفت: در کشور ما بیشتر بر فرآوری سنگ‌های مگنتیتی تلاش شده و نیاز است بر سنگ‌های هماتیتی بیشتر کار شود. همچنین بررسی و خرید معادن سنگ‌آهن در خارج از کشور و تامین مواد اولیه از آن مناطق موردنیاز بوده که با چند کشور رایزنی انجام شده است. البته استفاده بیشتر از آهن قراضه به‌جای سنگ‌آهن، حذف واسطه‌ها و اعطای مجوز معدن به شرکت‌های تولیدی بزرگ از دیگر راهکارهای تامین مواد اولیه است.

کد خبر 1923

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =