کد خبر 2800
۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۹

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت؛

کمبود انرژی صنایع را به تعدیل نیرو و تعطیلی می‌کشاند

کمبود انرژی صنایع را به تعدیل نیرو و تعطیلی می‌کشاند

قطع گاز و تعطیلی واحدهای صنعتی تاثیرات منفی از جمله افزایش قیمت کالا، تعدیل نیرو در کارخانه ها، فشار بیشتر روی صنعتگران و در نهایت تاثیر منفی بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت و به نظر می رسد باید صرفه جویی در مصرف گاز در همه بخشها نهادینه شود.

به گزارش آهن‌نیوز به نقل از ایرنا، علی رسولیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران در جمع صاحبان واحدهای صنعتی مستقر در شهرک صنعتی چناران افزود: امروزه تولید، کار دشواری است، صنعت کشور بخش زیادی از بار تامین نیازهای ضروری مردم و اشتغال را بر دوش می کشد و هم اکنون نیز ۴۰ درصد از اشتغال کشور مربوط به حوزه صنعت است.

وی اضافه کرد: با این که سهم صنعت از حوزه اشتغال پایدار  قابل توجه است اما سهم مناسبی از منابع انرژی در اختیار ندارد، کل گازی که بخش صنعت در کشور مصرف می کند کمی بیشتر از ۱۰ درصد از کل گازی مصرفی است ،همچنین سهم صنعت از آب مصرفی حدود ۲ درصد و سهمش از برق مصرفی کل کشور ۳۵ درصد است اما معادل برقی که بخش صنعت مصرف می کند، تولید داشته و نیازهای مردم را تامین می کند.

معاون وزیر صنعت تاکیدهای رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری در خصوص تولید را مورد اشاره قرار داد و گفت: باید بخش تولید را پویا نگه داشت، زیرا اگر دچار مشکل شود تاثیر مستقیم بر اقتصاد و معیشت مردم خواهد گذاشت، با وجود همه مشکلات، این بخش در نیمه نخست امسال رشد بیش از پنج درصدی داشته و نرخ سرمایه گذاری در صنعت نیز مثبت بوده است.

رسولیان با تاکید بر مشکلات حوزه انرژی بخش صنعت در فصول تابستان و زمستان افزود: در تابستان بخش صنعت با مشکل جدی تامین برق مواجه می شود که البته با تدابیر اتخاذ شده این مشکل در تابستان امسال کمتر بود و در این راستا بخش صنعت موفق به تولید هزار مگاوات برق شد.

وی ادامه داد: کسری در تامین گاز با پیش بینی های انجام گرفته در خصوص سرمای هوا قابل پیش بینی بود لذا برای صنایع بزرگی مانند سیمان تمهیداتی اندیشیده و سوخت دوم برای آنها تامین شد اما سرما بیش از پیش بینی ها بر کشور حاکم گشت که بار بخشی از مشکلات در این حوزه بر دوش صنعت افتاد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران گفت: با وجود این که هیچ فردی راضی به قطع گاز بخش خانگی نیست اما هیچ فردی هم راضی نیست که بخش خانگی یا بخشهای غیرمولد گاز مازاد داشته باشند و بخش صنعت بی گاز بماند.

رسولیان افزود: قطع گاز و تعطیلی واحدهای صنعتی تاثیرات منفی از جمله افزایش قیمت کالا، تعدیل نیرو در کارخانه ها، فشار بیشتر روی صنعتگران و در نهایت تاثیر منفی بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت و به نظر می رسد باید صرفه جویی در مصرف گاز در همه بخشها نهادینه شود.

وی ادامه داد: کمیته ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شده تا برای تامین انرژی صنایع اقدام کند و در این راستا بخش صنعت موفق به مشارکت با وزارت نیرو در تولید ۱۴ هزار مگاوات برق شده است، شهرکهای انرژی خورشیدی در کشور ایجاد شده اند، مجوز برای واردات نیروگاه های سی.اچ. پی مستعمل به کشور صادر شده است و از سوی دیگر توافقاتی با وزارت نفت انجام گرفته تا بخشی از مشکلات گاز حوزه صنایع تا یک سال آینده برطرف شود.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران خرید پسابهای شهری برای استفاده در بخش صنعت را از دیگر طرحهای وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تامین آب بخش صنایع مورد اشاره قرار داد و افزود: کل پسابهای شهری کشور شناسایی شده اند که حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب از آنها قابل استحصال بوده که در صورت خرید و تبدیل آن به آب صنعتی قابل بهره برداری در بخش صنعت خواهد بود.

رسولیان افزود: طی ۲ سال اخیر سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران برای خرید ۸۰ میلیون مترمکعب پساب شهری در برخی استانها اقدام کرده و بخشی از آن نیز برای استفاده وارد صنعت شده است.

وی در خصوص بازچرخانی پساب تصفیه خانه های مستقر در شهرکهای صنعتی اظهار کرد: هم اکنون ۵۵ هزار متر مکعب پساب تصفیه شده حاصل از تصفیه خانه های فاضلاب شهرکهای صنعتی عمدتا برای فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد اما باید کل پسابهای قابل استحصال تصفیه خانه ها که شامل سه تا چهار هزار لیتر در ثانیه می شود، به پساب قابل بهره برداری در بخشهای کشاورزی، فضای سبز و صنعت تبدیل شود.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران در خصوص رفع مشکلات شهرک صنعتی چناران گفت: برای تکمیل ساخت تصفیه خانه این شهرک بخشی از منابع ملی و بخشی از منابع استانی تخصیص خواهد یافت و برای توسعه برق این شهرک نیز رایزنی با توانیر برای ایجاد یک پست ۴۰۰ کیلوولت یا پست ۱۳۲ کیلوولت انجام خواهد گرفت، قیر رایگان برای بهسازی ورودی شهرک از محل سازمان صنایع کوچک تامین شده است اما زیرسازی آن توسط شهرداری انجام خواهد گرفت.

رسولیان در مورد پیگیری برای ایجاد ایستگاه تی.بی.اس از طریق وزارت نفت و ایجاد خط ثابت تلفن برای واحدهای تولیدی مستقر در شهرک صنعتی چناران نیز قول همکاری داد.

شهرک صنعتی چناران در ۴۵ کیلومتری جاده مشهد - قوچان به مساحت کلی حدود ۱۱۰۰ هکتار یکی از بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی شرق کشور محسوب می‌شود و در حال حاضر بیش از ۱۸۰ واحد صنعتی در این شهرک فعال است.

انتهای پیام/

کد خبر 2800

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =