کد خبر 2814
۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۴

ایرید، پیشرو در توسعه صنعت ریلی کشور

ایرید، پیشرو در توسعه صنعت ریلی کشور

شرکت دانش بنیان گسترش صنایع ریلی ایران (ایرید) در سال ۱۳۷۶ با تعریف طرح سوزن بنیان‌گذاری شد. این شرکت در حال حاضر به عنوان شرکت زیر مجموعه صندوق پس‌انداز کارکنان راه آهن جمهوری اسلامی ایران در زمینه تولید سوزن برای اهالی صنعت ریلی، نام آشنایی است که اعتبار این شرکت، گواه کتمان‌ناپذیر آن است.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، شرکت دانش بنیان گسترش صنایع ریلی ایران (ایرید) در سال ۱۳۷۶ با تعریف طرح سوزن بنیان‌گذاری شد. این شرکت در حال حاضر به عنوان شرکت زیر مجموعه صندوق پس‌انداز کارکنان راه آهن جمهوری اسلامی ایران در زمینه تولید سوزن برای اهالی صنعت ریلی، نام آشنایی است که اعتبار این شرکت، گواه کتمان‌ناپذیر آن است.

در ابتدا این شرکت با انتقال تکنولوژی و همکاری شرکت فرانسوی «وُسلو کوجیفر» که یکی از بزرگ­‌ترین و توانمندترین تولیدکنندگان سوزن در دنیا است شروع به کار نمود. لیکن پس از تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان در سالیان اخیر،  صنعت ریلی هم از این جفاها در امان نماند و در حوزه توسعه خطوط ریلی دچار خسران شد. اما در این بین شرکت گسترش صنایع ریلی ایران با تجربه بیش از ۲۰ ساله در حوزه تولید سوزن با تکیه بر ظرفیت و توان داخل سعی کرد این حلقه مفقوده را پر کند و در زمانی که ذینفعان واردات و سوزانندگان ریشه‌های صنعت کشور شادمانه بر طبل حذف این محصول مهم در ایران می‌کوبیدند این شرکت با تلاش و همیت، بیش از ۳ سال است که این اتفاق مهم را در کشور رقم زده است.

ایرید، پیشرو در توسعه صنعت ریلی کشور

 سال ۹۵ با امضای تفاهم‌نامه و سال ۹۶ با تولید اولین تکه مرکزی، اولین قدم‌ها در این مسیر برداشته شد و سال ۹۸ اولین تکه مرکزی ایرید در ایستگاه سرچم زنجان نصب شد که تاکنون ۳۲ هزار رام قطار مسافری و باری از آن عبور کرده است. سپس به فاصله دوماه در محور یزد تکه مرکزی نصب شد که آن نیز تاکنون ۴۰ میلیون تن بار عبوری را تحمل کرده است و با نصب سومین تکه مرکزی در شاهرود مجوز سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت را کسب کرد. در نهایت نیز ایرید همچون سایر زمینه‌ها که پیشتاز بوده، وارد زمینه فورج ریل زبانه مورد نیاز در سوزن شده و کشور را در این زمینه نیز بی‌نیاز کرد.

توجه به این نکات که کشور در زمینه تولید سوزن ریل دیگر محتاج واردات نیست و این محصول در زمره محصولات دانش بنیان قرار گرفته و از آن مهم‌تر اینکه با نگاه دقیق مسئولان امر دو سال است واردات این محصول از خارج کشور ممنوع شده، و این چیزی جز توجه به پیام‌ها و رهنمودهای داهیانه مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان نیست.

ایرید درر سال گذشته با فروش بیش از ۳۰۰ قطعه سوزن ضمن بر طرف نمودن نیاز کشور، سهم عمده‌ای از توسعه خطوط ریلی در کشور را داشته باشد و با جلوگیری از خروج ارز از کشور، دین خود را به اعتماد از سوی مسئولان پاسخ دهد.

ایرید، پیشرو در توسعه صنعت ریلی کشور

اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که ایرید با سرمایه‌گذاری فعلی، در صورت وجود تقاضا توان تولید ۷۰۰ عدد سوزن را دارد و با اندک حمایت می‌توان این عدد را به ۱۰۰۰ برساند که بیش از نیاز کشور است و برای این امر اقداماتی جهت صادرات را در دست دارد. با تمام نکات ذکر شده به‌نظر می‌رسد می‌توان با پرهیز از ارائه اطلاعات نادرست و شعارگونه و اندک حمایت از این نهال صنعت ریلی، درختی تنومند، بی‌نیاز از بیگانگان ساخت و به زیر سایه آن آسایش گرفت.

/پایان پیام/ 

کد خبر 2814

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =