کد خبر 2835
۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۴

فولاد مبارکه بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور را می‌سازد

فولاد مبارکه بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور را می‌سازد

نیروگاه خورشیدی فولاد مبارکه در زیربنایی به وسعت ۱۲۰۰ هکتار تا پایان سال آینده حدود ۱۰۰ مگاوات از آن به بهره‌برداری می‌رسد، اجرای این پروژه بیش از ۶۰۰ نفر در زمان ساخت و ۷۰ نفر در زمان بهره‌برداری به صورت مستقیم اشتغال‌زایی را به همراه خواهد داشت. 

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، محمد یاسر طیب نیا، مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: این نیروگاه در زیربنایی به وسعت ۱۲۰۰ هکتار و در طول سه سال با استفاده از پیمانکاران داخلی ساخته می‌شود و تا پایان سال آینده حدود ۱۰۰ مگاوات از آن به بهره‌برداری می‌رسد.

با توجه به اینکه فولاد مبارکه به دنبال توسعه صنعت سبز در کشور است، با برنامه‌ریزی‌های انجام شده احداث این نیروگاه می‌تواند از انتشار ۸۱۰ هزار تن دی‌اکسید کربن در سال جلوگیری کند. همچنین با توجه به شرایط آلودگی هوا در کشور، این روش بهترین گزینه جایگزین برای نیروگاه‌های با راندمان پایین بوده که بسیاری از کشورهای دنیا نیز به احداث چنین نیروگاه‌هایی روی آورده‌اند. با در نظر گرفتن ظرفیت این نیروگاه، ۳۵۰ میلیون متر مکعب گاز نیز در سال صرفه‌جویی می‌شود.

طیب‌نیا در ادامه افزود: اجرای این پروژه بیش از ۶۰۰ نفر در زمان ساخت و ۷۰ نفر در زمان بهره‌برداری به صورت مستقیم اشتغال‌زایی را به همراه خواهد داشت. همچنین با توجه به اینکه بسیاری از تجهیزات این نیروگاه از تولیدکنندگان داخلی تأمین می‌شود شاهد اشتغال‌زایی غیرمستقیم و رونق صنعت برق کشور در حوزه تجدیدپذیر خواهیم بود.

هم‌اکنون ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی کل کشور، حدود ۴۵۰ مگاوات است و این در حالی است که این پروژه به تنهایی ۶۰۰ مگاوات، انرژی تجدیدپذیر به برق خورشیدی کشور اضافه می‌کند که البته با توجه به مطالعات و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، امکان توسعه ظرفیت این نیروگاه تا ۱۰۰۰ مگاوات نیز وجود دارد.

آیین آغاز به ساخت این نیروگاه در شرق اصفهان و با سرمایه‌گذاری اولیه ۱۶ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان و با حضور معاون وزیر نیرو و برخی دیگر از مسئولین کشور انجام خواهد شد.

البته این پروژه، تنها سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه در این زمینه نیست و برای کاهش وابستگی به شبکه، نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی سیکل ترکیبی فولاد مبارکه در حال احداث است که بیش از ۶۰ درصد پیشرفت داشته و در سال آینده دو واحد گازی جمعاً به ظرفیت ۶۱۴ مگاوات وارد مدار می‌شود.

پایان پیام/ف

کد خبر 2835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =