کد خبر 2984
۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۹

توسعه صادرات ایران با رکود در تولیدات صنعتی اروپا

توسعه صادرات ایران با رکود در تولیدات صنعتی اروپا

کارشناس انرژی گفت: با توجه به رکودی که برای صنایع در اروپا پیش آمده و با کاهش تولید صنایع انرژی بر روبرو شده است، فرصتی برای کشورهای دارای منابع مانند ایران به منظور توسعه بازارهای صادراتی شان ایجاد شده است.

به گزارش پایگاه خبری آهن نیوز، به نقل از تابناک اقتصادی، اگرچه اروپایی‌ها تلاش دارند اثرات قطع صادرات گاز روسیه به این قاره را بی اهمیت جلوه دهند، اما این موضوع مردم اروپا را به لحاظ دسترسی به انرژی در شرایط بدی قرار داده است. به طوری که آن‌ها به صورت پتوپیچ در محل کار حاضر می‌شوند، خاموشی‌های اجباری معابر را تحمل می‌کنند و برای خرید هیزم یارانه دریافت می‌کنند. از سوی دیگر، صنایع اروپا نیز دچار کاهش تولید شده اند. به طوری که آمارها حاکی از کاهش تولید کود، آمونیاک، چدن، فولاد و... در کشورهای اروپایی است. همچنین این بحران اروپایی‌ها را به سمت نقض تعهداتشان در عهدنامه‌ی پاریش و روی آوردن مجدد به سوخت‌های فسیلی کشانده است.

در این شرایط، فرصت مناسبی برای کشورهای دارای منابع همچون ایران برای توسعه‌ی صادراتشان به وجود آمده است. در همین ارتباط شاهد هستیم که برای اولین بار کشورمان به هفتمین تولیدکننده‌ی بزرگ فولاد جهان تبدیل شده است. در حالی که کشورهای اروپایی در این زمینه کاهش تولید بالایی را طی سه ماهه‌ی تابستان تجربه کردند. نظرات افشین غلامعلی پور را به عنوان یک کارشناس انرژی در خصوص اثرات قطع صادرات گاز روسیه به اروپا می‌خوانید.

غلامعلی پور ضمن اشاره به این موضوع که اروپایی‌ها برای حل مشکل عدم دسترسی خود به گاز ارزان روسیه اقداماتی را به اجرا گذاشته اند، تصریح کرد: با وجود سیاست‌هایی که کشورهای اروپایی در دستور کار قرار داده اند، قطع صادرات گاز روسیه به صورت تورم در صنایع و افزایش قبوض برق و گاز مشترکان نمود پیدا کرده است. صنایع اروپا در تولید محصولاتی که انرژی بر هستند مانند اوره و آمونیاک با مشکل مواجه شده اند. به کشورهایی مانند آلمان که قطب تولید مواد شیمیایی اروپا محسوب می‌شوند نیز آسیب وارد شده است. با توجه به افزایش شدید قیمت گاز، پتروشیمی‌های اوره و کود آلمان نمی‌توانند تولید به صرفه و اقتصادی داشته باشند.

بنابراین، کاهش سهم آن‌ها را از بازارهای جهانی شاهد خواهیم بود. همچنین این صنایع مزیت رقابتی خود را در دنیا از دست می‌دهند. در این شرایط، رقبای کشورهای اروپایی مانند آمریکا و چین بازارها را در اختیار خواهند گرفت و در صنایع انرژی بر مانند فولاد، مس، معدن و... دست بالا را خواهند داشت.

وی در ادامه گفت: با توجه به رکودی که برای صنایع در اروپا پیش آمده است و با کاهش تولید صنایع انرژی بر روبرو شده است، فرصتی برای کشورهای دارای منابع مانند ایران به منظور توسعه بازارهای صادراتی شان ایجاد شده است. اگر کشورمان بتواند خودش را با نیاز بازارهای دنیا هماهنگ کند، می‌توانیم از فرصت‌های صادراتی که برایمان پیش آمده است. در صنایع فولاد، اوره و آمونیاک کشورمان به دلیل اینکه از قبل ظرفیت‌هایی داشتند، در راستای نزدیک کردن ظرفیت واقعی آن‌ها به ظرفی اسمی شان حرکت کردیم و توانستیم افزایش تولید و صادرات داشته باشیم.

این کارشناس انرژی تأکید کرد: تأثیرات عدم صادرات گاز روسیه به اروپا را بر صنایع و اقتصاد کشورهای این قاره نمی‌توان کتمان کرد. در راستای حل این مشکل اروپایی‌ها مجدداً استفاده از منابعی مانند زغال سنگ را در دستور کار قرار داده اند. به این ترتیب، می‌توان گفت که اروپایی‌ها توجه به مسائل محیط زیستی را که دائماً طی سال‌های گذشته مطرح می‌کردند، کنار گذاشته اند. غرب به شدت بر معاهده‌ی پاریس و کنار گذاشتن منابع فسیلی مانند زغال سنگ تأکید داشت و الان بر خلاف این معاهده عمل می‌کند.

غلامعلی پور گفت: جنس چالش ما در زمینه‌ی ناترازی گاز کاملاً با بحرانی که اروپا در زمینه‌ی عدم دسترسی به منابع پایدار انرژی با آن مواجه است، فرق دارد. مشکل اصلی کشور ما ناشی از بدمصرفی و عدم بهره وری است، اما اروپا با مشکل واردات انرژی و وابستگی به منابع خارجی روبرو است. شدت مصرف انرژی در کشور ما بالاست و یکی از دلایل آن قیمت‌های پایین است و دلایل دیگری مانند فرسوده بودن زیرساخت‌ها نیز در آن موثر هستند. با اعمال سیاست‌های درست می‌توانیم به حل مشکلاتمان مبادرت کنیم. به ویژه خوب است که در زمینه‌ی تقویت ذخیره سازی گازمان کار کنیم. به هر حال، ما با مشکل لاینحلی در زمینه‌ی انرژی روبرو نیستیم.

انتهای پیام/

کد خبر 2984

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =