کد خبر 3012
۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۶

جزئیات نحوه تحقق درآمدهای مالیاتی سال آینده / سلبریتی‌ها مشمول مالیات شدند

جزئیات نحوه تحقق درآمدهای مالیاتی سال آینده / سلبریتی‌ها مشمول مالیات شدند

معاون وزیر اقتصاد در مورد شناسایی مالیات سلبریتی‌ها عنوان کرد: سلبریتی‌ها مانند سایر مودیان ما هستند و بر اساس میزان درامدی که دارند مشمول مالیات می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز به نقل از خبرفوری؛ رئسی سازمان امور مالیاتی داوود منظور در نشست خبری با تاکید بر اینکه تعیین میزان افزایش دستمزد در قانون بر عهده نمایندگان مجلس است، اظهار کرد: هنوز تصمیم قطعی در این مورد گرفته نشده ، حتی ممکن است این افزایش پلکانی باشد اما پیش‌بینی می‌شود میزان افزایش ۲۰ درصد باشد.

وی با طرح این‌ سوال که چرا نرخ مالیاتی که بر دستمزد گرفته می‌شود، ۲۷ درصد است؟ توضیح داد: بخشی از مالیاتی که وصول می‌شود مربوط به دوره قبل است چرا که شاهد فرارهای مالیاتی در حقوق و دستمزد بودیم. به طور کلی در گذشته در محاسبه مالیات حقوق و دستمزد مقررات به درستی انجام نمی‌شد.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: رشدی که در مالیات داریم بیش از نرخی است که در قانون به ازای یک مودی پیش بینی شده است. سال جاری میزان وصول ما در مالیات حقوق و دستمزد بیش از نرخ مصوبی است که به ازای یک نفر در قانون پیش بینی شده است. مالیات مشاغل در گروه‌های مختلف به لحاظ میانگین کمتر از مالیاتی است که در بخش حقوق و دستمزدبگیرها وصول می‌کنیم. این ایراد به سیستم مالیاتی وارد است که در بخش مالیات بر مشاغل عقب افتادگی وجود دارد.

منظور در رابطه با مالیات توافقی اصناف که مرسوم بوده است، گفت: برای مثال با اصناف بر سر رشد ۱۵ درصدی مالیات توافق می‌شده، این اتفاق باعث می‌شد در یک صنف میانگین مالیاتی که هر واحد صنفی پرداخت می‌کرد در سال ۶ میلیون تومان باشد، درحالی که حقوق بگیر ساده ما با همان میانگین ۸ میلیون تومان مالیات پرداخت می‌کرد. سعی شد این‌ موضوع از امسال جبران شود و با روش توافقی عمل نکردیم.

وی ادامه داد: بر این اساس سازمان امور مالیاتی بر اساس اطلاعاتی که از فروش مودی به دست اورده بود اظهارنامه تولید کرد. مودی می‌توانست قبول کند یا اظهارنامه پر کند. به طور کلی سه میلیون و ۳۰۰هزار مودی در بخش مشاغل مالیات مقطوع را پذیرفتند.

سود سپرده بانکی همچنان معاف از مالیات

معاون وزیر اقتصاد در ادامه با تاکید بر اینکه مالیات بر عایدی سرمایه مالیات بر سوداگری در دارایی‌های ثابت مخصوصا خودرو و ملک است، عنوان کرد: هدف این مالیات تنظیم‌گری است تا افراد از خرید و فروش این کالاها مکرر درامد کسب نکنند.

منظور در مورد سود سپرده بانکی نیز گفت: طبق ماده ۱۴۵ قانون مالیات مستقیم سود سپرده بانکی معاف از مالیات است. البته قانون‌گذار می‌تواند این ماده را دوباره بررسی کند، اما فعلا چنین تصمیمی وجود ندارد.

رئسی سازمان امور مالیاتی افزود: شرایط تورمی طوری است که سود سپرده‌ای که سپرده گذاران دریافت می‌کنند در مقایسه با تورمی‌ که در جامعه وجود دارد به میزانی نیست که از سود سپرده مالیات کسب کنیم، این موضوع باعث خروج سرمایه از بانک‌ها می‌شود.

جزئیات تحقق درامدهای مالیاتی سال آینده

وی در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه رشد درآمدهای مالیاتی که در لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی شده است چگونه محقق خواهد شد؟ توضیح داد: پیش بینی شده است درآمدهای مالیاتی در سال آینده با رشد ۵۴ درصدی از ۴۵۵ هزار میلیارد تومان به ۷۰۰ هزار میلیارد تومان برسد. برای این موضوع چند منبع وجود دارد. منبع اول پرونده‌های مالیاتی است که از قبل وجود دارد اما قطعی‌سازی نشده، ممکن است در هیات‌های حل اختلاف در مرحله بدوی یا تجدید نظر باشند یا اینکه هنوز قرارهای کارشناسی آن انجام نشده باشد و بلاتکلیف مانده باشند. رقم این پرونده ها که باید در هیات‌ها تعیین تکلیف شود ۲۱۳ هزار میلیارد تومان است. در سال جاری ۲۰۰ هزار میلیارد تومان متعلق به پرونده‌های سال‌های گذشته قطعی‌سازی شده است.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: بنابراین بخشی از وصولی در سال جاری و آینده ناشی از پرونده‌های بلاتکلیف هیات‌ها است. براوردها این است که رشد درامد مالیاتی این پرونده‌ها در سا ل آینده ۲۴۰ هزار میلیارد تومان است. البته این به این معنی نیست که از ۲۱۳ هزار میلیارد تومان مبلغی وصول نشده است، بلکه مابه التفاوت مالیات تشخیصی ابرازی وصول شده است.

منظور با بیان اینکه منبع دوم مالیات ارزش افزوده است که کاملا از قیمت تبعیت می‌کند، عنوان کرد: قرار است ۴۵ درصد مالیات از این محل وصول شود که کاملا تابع قیمت است. در واقع اگر قیمت‌ها افزایش یابد مالیات بر ارزش افزوده هم افزایش پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: منبع سوم اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی است. از اول ابان تاکنون که قانون‌ پایانه‌های فروشگاهی اجرا شده است ۱۱میلیون صورت حساب به میزان ۵۰۰ هزار میلیارد تومان صادر شده است. میزان مالیات بر ارزش افزوده که در سامانه ما ثبت شده نیز ۳۳ هزار میلیارد تومان است. با این شفافیت انتظار داریم رشد قابل ملاحظه‌ای در بخش مالیات بر ارزش افزوده صورت بگیرد.

معاون وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه قرار نیست در سال آینده به مودیان فعلی که منظم اظهارنامه ارائه می‌کنند. فشار جدیدی وارد شود، عنوان کرد: نه پایه‌ها و نه نرخ‌ها تغییر نکرده است. سهم مالیات در تامین مالی دولت افزایش داشته است. بر اساس اطلاعات ۱۰ ماهه سهم مالیات و گمرک در تامین بودجه جاری ۵۸ درصد رشد داشته است.

تشکیل اداره کل مالیات سلبریتی‌ها

معاون وزیر اقتصاد در مورد شناسایی مالیات سلبریتی‌ها عنوان کرد: سلبریتی‌ها مانند سایر مودیان ما هستند و بر اساس میزان درامدی که دارند مشمول مالیات می‌شوند.

منظور ادامه داد: اداره کلی در تهران فقط برای مالیات سلبریتی‌ها راه‌اندازی شده و همه قراردادهای این افراد را بررسی و شناسایی می‌کنند.

رئسی سازمان امور مالیاتی در ادامه با اشاره به شناسایی مودیان جدید با استفاده از پایگاه‌های اطلاعتی و کنترل این پایگاه‌ها عنوان کرد: ۲.۲ مودی جدید شناسایی شده است. البته ممکن است بسیاری از آن‌ها مودی کوچک باشد. اما همه کسانی که در اقتصاد مشغول کسب درآمد هستند باید بر اساس درامد خود در پرداخت مالیات تمکین کنند.

وی ادامه داد: امسال یک میلیون و ۳۰۰ هزار شرکت اظهارنامه ندادند و سازمان برای ان‌ها اظهارنامه تولید کرد. از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ حدود ۳ میلیون واحد صنفی علی رغم کسب درامد اظهارنامه ارائه نکردند که سازمان برای آن‌ها تولید کرد. مالیات این شرکت‌ها حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان است.

رمزارزها مشمول مالیات می‌شوند

معاون وزیر اقتصاد در ادامه در مورد مالیات رمزارزها اظهار کرد: به عنوان کارشناس اقتصادی به مردم توصیه می‌کنم وارد بازار رمزارز نشوند زیرا پر ریسک است افت و خیز زیادی دارد. به طور کلی در قوانین معاملات رمزارز غیرقانونی است اما سازمان امور مالیاتی با کمک بانک مرکزی سکوهای معاملات رمرزارز را پایش می‌کند و بر اساس میزان خرید و فروشی که یک فرد انجام داده که از حساب‌های بانکی قابل شناسایی است میزان درامد شناسایی می‌شود.

منظور ادامه داد: اگر به این اطلاعات دست پیدا کنیم مالیات اخذ خواهیم کرد. البته این موضوع منوط به این است که بانک مرکزی اطلاعات را پایش کند و در اختیار قرار دهد. هنوز گزارشی در این حوزه دریافت نکردیم.

شناسایی شرکت‌های سوری و فاکتورفروش

وی با اشاره به شرکت‌های سوری و فاکتورفروش عنوان کرد: این شرکت‌ها به منابع نظام مالیاتی اسیب وارد می‌کنند. یکی‌ از اولویت‌های سازمان مقابله با این شرکت‌ها است. در این راستا همکاران را توجیه کردیم چگونه که این شرکت‌ها را شناسایی و با آن‌ها برخورد کنند.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: در این راستا طی سه ماه گذشته سه فاکتورفروش در یزد بالغ بر سه همت شناسایی شد که  فرد اصلی دستگیر شد و شبکه تحت شناسایی و بازجویی قرار دارد. همچنین در همدان یک فاکتور فروش بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان و در اذربایجان شرقی نیز یک فاکتور سوری حدود سه هزار میلیارد تومان شناسایی شد. پس از شناسایی این شرکت‌ها از ان‌ها مالیات اخذ می‌شود و به ان‌ها جریمه کیفری تعلق می‌گیرد.

مردم تخلف پزشکان را گزارش دهند

منظور در ادامه در مورد مالیات پزشکان توضیح داد: بخشی از درامد پزشکان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است. طبق قانون این مراکز و بیمارستان‌ها باید ۱۰ درصد درامد پزشکان را به عنوان مالیات تکلیفی کسر و به حساب سازمان امور مالیاتی واریز کنند. میزان مالیاتی پرداختی پزشکان در سه سال اخیر از این محل رشد خوبی داشته است.

وی ادامه داد: بخش دیگر درامد پزشکان از ویزیت است و طبق قانون پزشکان باید در مطب‌های خود از کارتخوان استفاده کرده و درخواست پول نقد یا انتقال وجه از طریق کارت به کارت را نکنند. تخلفات زیادی در این راستا گزارش شده است و شماره کارتی که به سازمان گزارش شده برای ما فرقی با دستگاه کارتخوان ندارد.

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: اگر مردم با چنین  موردی مواجه شدند حتما برای رسیدگی به سازمان گزارش دهند.

معافیت مالیاتی بیشتر از مالیات دریافتی

منظور با بیان اینکه هر سازمان و نهادی که مشمول مالیات است باید مالیات پرداخت کند، گفت: ستاد اجرایی فرمان امام یک نهاد حاکمیتی است و میزان مالیاتی که از این ستاد و شرکت‌های زیرمجموعه اخذ شده در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان بوده است. پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تومان برسد.

وی ادامه داد: بنیاد مستضعفان و جانبازان بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند.

به گفته منظور رقم معافیت مالیاتی در سال گذشته ۳۴۰ هزار میلیارد و میزان مالیات دریافتی ۳۰۶ هزار میلیارد بوده است.

انتهای پیام/

کد خبر 3012

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =