کد خبر 3038
۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰

پیش‌بینی ثبت رکورد ۵۲ میلیارد دلاری صادرات تا پایان سال

پیش‌بینی ثبت رکورد ۵۲ میلیارد دلاری صادرات تا پایان سال

رئیس سازمان توسعه تجارت می‌گوید که با توجه به مقدماتی که برای توسعه صادرات ایران فراهم شده و آمارهایی که تاکنون به دست آمده پیش‌بینی می‌شود که رقم صادرات ایران تا پایان سال به ۵۲ میلیارد دلار برسد.

به گزارش پایگاه خبری آهن نیوز به نقل از ایسنا؛ علیرضا پیمان پاک در نشست خبری اظهار کرد: خوشبختانه در ماه‌های گذشته اقدامات بسیار خوبی در حوزه توسعه صادرات ایران انجام شده که بخشی از آنها تاکنون تاثیر خود را نشان داده و بخشی دیگر در سال‌های آینده در آمار نهایی صادرات ما معلوم خواهد شد.

وی با اشاره به برخی تغییرات صورت گرفته در سال ۱۴۰۱ توضیح داد: یکی از اصلی‌ترین رویکردهای ما استفاده از بازارهای بکر صادراتی در کشورهایی بود که تاکنون کمتر به آن توجه می‌شد. در این حوزه همایش تجارت به آفریقا و الزام هیات‌های تجاری به کشورهای مختلف این قاره در دستور کار قرار گرفت و پیش بینی می‌کنیم که دو میلیارد دلار قرارداد و توافق‌نامه میان ایران و کشورهای غرب آفریقا نهایی شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: در کنار آن هشت مرکز تجاری نیز در آفریقا فعال شده همچنین سه رایزن بازرگانی ایران نیز در کنیا، آفریقای جنوبی و الجزایر مستقر شدند. در کنار آن صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران نیز در سال جاری به آفریقا حدودا ۶۰۰ درصد افزایش یافته است.

پیمان پاک درباره آمارهای ثبت شده در صادرات ایران گفت: تا پایان دی‌ماه میزان صادرات ایران از مرز ۴۵ میلیارد دلار عبور کرده است که نشان‌دهنده رشد ۱۸ درصدی در ارزش و رشد سه درصدی در وزن بوده است. در صورتی که ما بتوانیم همین روند را تا پایان سال ادامه دهیم قطعا صادرات ما از ۵۲ میلیارد دلار عبور خواهد کرد. در این مدت صادرات صنعتی کشور حدودا ۱۴ درصد افزایش یافته اما در حوزه معدن کاهشی حدودا پنج درصدی را به ثبت رسانده‌ایم.

وی با بیان این‌که صادرات ایران وقتی رونق جدی می‌گیرد که کالاهای ایرانی امکان رقابت با کالاهای خارجی را پیدا کنند، تشریح کرد: برای مثال در حوزه اوراسیا میزان تجارت حدود ۷۰۰ میلیارد دلار است اما هنوز سهم ما در این بازار محدود باقی مانده است. یکی از دلایل آن این است که هزینه صادرات با توجه به برخی تعرفه‌ها و شرایط گمرکی برای فعالان اقتصادی ایران بالا می‌رود این در حالی است که ما رقبای جدی مانند چین و ترکیه را در این منطقه داریم.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: خوشبختانه با نهایی شدن تجارت آزاد میان ایران و اوراسیا صادرکنندگان ما می‌توانند از حمایت‌های تعرفه‌ای بهره‌مند شوند و سهم خود را در این بازار افزایش دهند. در کنار آن ما مذاکرات برای تجارت آزاد با ونزوئلا و کشورهایی در غرب آفریقا را نیز آغاز کرده‌ایم که می‌تواند به نتیجه قطعی برسد.

به گفته پیمان پاک تجارت ترجیحی با پاکستان و همچنین مقدمات تجارت ترجیحی با اندونزی نیز فراهم شده که شانس تجار ایرانی در این بازار را نیز افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به برخی اقدامات تسهیل‌کننده سازمان توسعه تجارت در ماه‌های گذشته تاکید کرد: در شرایط فعلی ما امکان آنکه پیمان‌سپاری ارزی را حذف کنیم نداریم اما تلاش شده شرایط به شکلی فراهم شود که صادرکنندگان ایرانی بتوانند با کمترین دغدغه تجارت خود را انجام داده و تعهد خود را نهایی کنند. در کنار آن ارتباط بانکی با روسیه می‌تواند به گشایشی جدید در این حوزه تبدیل شود و سازمان توسعه تجارت نیز در حوزه‌هایی مانند رایزنی بازرگانی و تضامین صادراتی سهم حمایتی خود را اجرایی خواهد کرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت خاطر نشان کرد: خوشبختانه با وجود تداوم تحریم‌ها و رشد کشورهایی که تحت تاثیر تحریم‌های ما توانستند در بازار فعال شوند و علی‌رغم اتفاقات اخیر در کشور آمار صادراتی ایران همچنان رو به رشد است و این روند تا پایان سال ادامه خواهد داشت. 

انتهای پیام/

کد خبر 3038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =