کد خبر 317
۱۶ تیر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰

چین، بازار زغال‌سنگ را از سکه انداخت

چین، بازار زغال‌سنگ را از سکه انداخت

«پلتس» در گزارش خود از وضعیت بازار سنگ‌آهن آسیا به کاهش تمایل برای خرید اشاره دارد.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، «پلتس» در گزارش خود از وضعیت بازار سنگ‌آهن آسیا به کاهش تمایل برای خرید اشاره دارد. افت تقاضا برای سنگ‌آهن در بازار داخلی چین باعث شده است تا بهای این محصول در روز ابتدایی هفته جاری کانال ۱۱۰ دلاری را از دست بدهد و به این ترتیب، هر تن سنگ‌آهن عیار ۶۲‌ درصد تحویل بنادر شمالی چین با نرخ ۱۰۹ دلار و ۹۰ سنت به فروش برود. فشار بر فولادسازان چینی به روش کوره‌ بلند برای کاهش انتشار آلاینده‌های کربنی ادامه دارد و این موضوع باعث شده است تا نرخ بهره‌برداری از این کوره‌ها کاهش داشته باشد.

در عین حال، تضعیف تقاضا در بازار محصولات فولادی مزید بر علت شده است و برخی فولادسازان چینی به توقف تولید به‌منظور تعمیر و نگهداری روی آورده‌اند. مجموع این موارد با کاهش تقاضا برای سنگ‌آهن به تقویت روند کاهش نرخ در این بازار کمک کرده است.

در روز دوشنبه ۴ جولای، قیمت قراضه داخلی ترکیه و قراضه وارداتی این کشور افزایشی بود و بهای میلگرد ترکیه مجددا به کانال ۷۰۰ دلاری بازگشت. بهای قراضه وارداتی به ترکیه از ابتدای ماه جولای وارد مسیر رشد شده است؛ این رویه افزایش قیمت در قراضه داخلی این کشور نیز به چشم می‌خورد.

«پلتس» در گزارش روزانه خود از بازار آهن و فولاد از افزایش ۲۶ دلار و ۲۵ سنتی بهای قراضه وارداتی ترکیه در روز ابتدایی هفته جاری نسبت به‌ روز پایانی هفته قبل و فروش این محصول در محدوده نرخ ۳۶۸ دلار و ۷۵ سنت خبرداد.

در عین حال، بازار محصولات فولادی ترکیه نیز در روزهای اخیر مجددا رنگی از رونق به خود گرفته و باعث شده است تا برخی فولادسازان بزرگ ترکیه‌ای نرخی در کانال ۷۰۰ دلاری را برای فروش هر تن میلگرد خود پیشنهاد دهند. با وجود افزایش قیمت مقاطع طویل فولادی این کشور، اغلب عرضه‌ها برای تحویل در ماه‌های جاری و آگوست منعقد شده است.

کاهش قیمت در بازار زغال‌سنگ متالورژیک آسیا فوب استرالیا و سی‌اف‌آر چین در روز ابتدایی هفته محسوس بود. تضعیف فولادسازی در چین و کاهش حاشیه سود فولادسازان این کشور باعث شده است تا بازار زغال‌سنگ نیز از سکه بیفتد. همچنین در این روز بهای هر تن زغال‌سنگ تحویل بنادر چین افت یک‌ دلار و ۵۰ سنتی داشت و با قیمت ۳۹۱ دلار و ۵۰ سنتی به فروش رفت.

«پلتس» در گزارش خود از بازار زغال‌سنگ به افزایش بارندگی در استرالیا اشاره دارد؛ ظرف روزهای اخیر بارندگی‌های شدید در کوئیزلند و نیوولز رخ داده که این امر می‌تواند در روزهای آینده روند عرضه زغال‌سنگ استرالیا به بازارها را با اختلال روبه‌رو کند.

بنا بر آمار موجود نرخ فولاد صادراتی ایران نیز کاماکان با کاهش روزانه روبه‌رو ست به طوری که نرخ اسلب صادراتی ایران هفته گذشته ۵۲۵ دلار در هر تن برآورد شد که بیانگر کاهش ۱/۷ درصدی نرخ این محصول بود، همچنین نرخ بیلت صادراتی نیز هفته گذشته از ۵۱۷ الی ۵۲۵ دلار در هر تن/فوب اعلام می‌شد که بیانگر کاهش ۲/۲ درصدی این محصول در مقایسه با اول تیرماه است.

آنچه از آمار و گزارش‌‎ها مشهود است نرخ فولاد جهانی همچنان رو به نزول است و گویا اقتصاد جهانی درحال رکود کم‌سابقه‌ای است که ارسال سیگنال آن به بازار داخلی و کاهش قیمت‌ها نیز موجب نگرانی فولادسازان شده است.

طبق گزارش‌ها نرخ شمش CIS ایران با کاهش دوباره به ۵۰۰ دلار رسیده است و همچنین اسلب صادراتی CIS نیز از ۵۱۰ الی ۵۳۰ دلار در هر تن معامله می‌شود که گویای کاهش ۱/۹ درصدی نرخ این محصول است.

پایان پیام/ ف

کد خبر 317

برچسب‌ها