کد خبر 3543
۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۵

خبر خوش استاندار گیلان؛ فولاد خزر بازگشایی می‌شود

خبر خوش استاندار گیلان؛ فولاد خزر بازگشایی می‌شود

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته برای بازگشایی مجتمع ذوب آهن فولاد خزر گفت: در جلسه شورای تأمین و کارگروه‌ رفع موانع تولید، مقرر شد مدیران این کارخانه ۳۰ درصد از بدهی خود را به شرکت توانیر پرداخت کنند تا پس از آن برق کارخانه وصل شود.

به گزارش پایگاه خبری آهن نیوز به نقل از فارس، شرکت ذوب‌آهن فولاد خزر یکی از عظیم‌ترین کارخانجات فولادی و جزو بزرگ‌ترین بخش‌های تولید فولاد بخش خصوصی کشور در استان گیلان و فولاد کشور است.

این مجتمع فولادی، در سال ۱۳۸۶ و با هدف ایجاد اشتغال پایدار، رشد و توسعه تولید ملی، جلوگیری از خروج ارز از کشور و نیز تولید انواع گازهای صنعتی در زمینی به مساحت ۲۱۰ هزار مترمربع در شهر صنعتی رشت تأسیس شد.

مجتمع ذوب آهن فولاد خزر ظرفیت تولید سالانه ۷۰۰ هزار تن شمش فولادی را دارد که این امر مجتمع را به قطب تولید فولاد در منطقه شمال کشور تبدیل کرده و در حال حاضر دارای ۸۰۰ نیروی متخصص و تحصیل کرده به طور مستقیم و دو هزار نیروی به طور غیر مستقیم است.

چند هفته‌ای است که این کارخانه با این‌ میزان ظرفیت به علت بدهی‌های بیشمار به بخش‌های مختلف از جمله برق، گاز و بدهی‌های بانکی تعطیل شده و هیچ‌گونه فعالیتی نداشته و کارگران و متخصصان این کارخانه در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

عمده دلیل تعطیلی کارخانه فولاد خزر با وزارت نیرو نحوه چگونگی پرداخت بدهی است

اسدالله عباسی امروز با بیان اینکه در گیلان کارخانه‌های بسبار خوبی در حوزه صنعت و فولاد وجود دارد که منجر به ایجاد اشتغال در این استان می‌شود، اظهار کرد: استان گیلان به دلیل شرایط زیست محیطی دارای ظرفیت خوبی در حوزه ساخت و احداث کارخانه‌های فولاد و ذوب‌آهن است که باید از این ظرفیت بالقوه در ایجاد اشتغال، رونق تولید و اقتصاد کمک کرد.

وی با تأکید بر لزوم توجه به حل مشکلات کارخانه‌های گیلان در کارگروه رفع موانع تولید گفت: هفته‌ای نیست که موضوعات مربوط به رفع موانع تولید در دولت بررسی نشود، لذا برخی از بانک‌ها در استان با برنامه‌های دولت هماهنگ هستند اما برخی دیگر با دولت گذشته آهنگشان را کوک کردند.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به تعطیلی مجتمع ذوب آهن فولاد خزر تصریح کرد: مجتمع ذوب آهن فولاد خزر ظرفیت تولید سالانه ۷۰۰ هزار تُن شمش فولادی را دارد که این امر مجتمع را به قطب تولید فولاد در منطقه شمال کشور تبدیل کرده و در حال حاضر دارای ۸۰۰ نیروی متخصص و تحصیل کرده به طور مستقیم و دو هزار نیروی به طور غیر مستقیم است که چندین هفته با تعطیلی مواجه شده است.

عباسی مهم‌ترین دلایل تعطیلی کارخانه‌ فولاد خزر را بدهی به شرکت توانیر و وزارت نیرو دانست و بیان کرد: این کارخانه به دلیل بدهی چند صد میلیاردی به شرکت توانیر و وزارت نیرو، برق آن قطع و با تعطیلی مواجه شده است.

وی از تشکیل جلسه کارکروه رفع موانع تولید و شورای تأمین برای حل مشکل بدهی مجتمع ذوب آهن فولاد خزر در گیلان خبر داد و تصریح کرد: جلوگیری از تعطیلی واحدهای عظیم تولیدی در گیلان و امتناع از بیکاری کارگران با توجه به فرا رسیدن ایام پایانی سال یکی از اهداف دولت در کشور و گیلان است لذا در این خصوص و برای بازگشایی و پرداخت بدهی مجتمع ذوب آهن فولاد خزر جلساتی مختلفی با مدیران وزارت نیرو و مدیران کارخانه فولاد خزر برگزار شده است.

به گفته استاندار گیلان، عمده دلیل عدم بازگشایی کارخانه مجتمع ذوب آهن فولاد خزر اختلاف با وزارت نیرو بر سر چگونگی پرداخت بدهی است که در جلسه شورای تأمین و کارگروه‌ رفع موانع تولید، مقرر شد مدیران این کارخانه ۳۰ درصد از بدهی خود را شرکت توانیر را پرداخت و سپس برق کارخانه وصل شود.

عباسی با بیان اینکه مدیران کارخانه فولاد خزر باید برای تصفیه بدهی خود به شرکت توانیر در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام کنند، گفت: این کارخانه دارای ۸۰۰ کارگر و نیروی متخصص است لذا دولت در کنار کارگرانه واحدهای تولیدی بوده و از همه ظرفیت خود برای عدم تعطیلی کارخانه‌های گیلان استفاده می‌کند و بر همین اساس مابقی بدهی کارخانه فولاد خزر به صورت قسطی پرداخت خواهد شد.

انتهای خبری/

کد خبر 3543

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =