کد خبر 4009
۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۷

رشد 23 درصدی صادرات ایران به ترکیه

رشد 23 درصدی صادرات ایران به ترکیه

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با افزایش 23 درصدی صادرات ایران به ترکیه صادرات ما به این کشور از هفت میلیارد دلار عبور کرد.

به گزارش آهن‌نیوز به نقل از ایرنا؛  فرزاد پیلتن با اشاره به مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سال 1401 گفت: آمار دوازده ماهه سال 1401 گمرک ایران نشان می دهد صادرات ایران به ترکیه در سال گذشته نسبت به سال 1400 با رشد 23 درصدی از مرز هفت میلیارد دلار عبور کرده است. به طوری که صادرات ایران از 6 میلیارد و 79 میلیون دلار در سال 1400 به مرز هفت میلیارد و 450 میلیون دلار در سال 1401 رسیده است.

وی افزود: این سطح از صادرات موجب قرار گرفتن این کشور در رتبه سوم طرف های صادراتی ایران در جهان و رتبه دوم صادرات به 21 کشور هدف توسعه صادرات ایران در سال 1401 شده است.

مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: مهم ترین اقلام صادراتی ایران به ترکیه در سال گذشته شامل گاز طبیعی، آلومینیوم، اوره، کاتد و قطعات کاتدویک از مس، مفتولات از مس، شمش و میله از آهن و فولاد و پلی اتیلن بوده است.

وی بیان داشت: واردات جمهوری اسلامی ایران از ترکیه نیز در سال 1401 نسبت به سال 1400 با 15 درصد رشد از پنج میلیارد و 200 میلیون دلار در سال 1400 به حدود شش میلیارد دلار در سال 1401 افزایش پیدا کرده است.

پیلتن با بیان اینکه ترکیه در سال 1401 در رتبه سوم مبادی وارداتی جمهوری اسلامی ایران از جهان قرار گرفته است، گفت: مهم ترین اقلام وارداتی کشورمان از ترکیه نیز در سال 1401 شامل روغن دانه آفتابگردان، تراکتورهای جاده ای برای نیمه تریلرها، ذرت دامی، موز، مولدها، جو، دانه سویا، الیاف سنتیتیک، روغن خام سویا و پودر جاذب و پلیمرهای اکریلیک جامد بوده است.

گفتنی است در سال های گذشته، جدا از چین، بخش مهمی از تجارت خارجی ایران به کشورهای همسایه اختصاص پیدا کرده است. امارات متحده عربی اصلی ترین صادرکننده کالا به ایران بوده و عراق نیز دومین مقصد صادراتی کشور در ماه های گذشته بوده است.

در کنار آنها، ترکیه که از چند سال قبل وارد فهرست اصلی ترین شرکای تجاری ایران شده، در سال گذشته نیز چه در حوزه صادرات و چه در واردات، رشدی قابل توجه را به ثبت رسانده و آمارهای سازمان توسعه تجارت نیز آن را نشان می دهد.

انتهای پیام/

کد خبر 4009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =