کد خبر 4038
۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۸

پیمان‌پاک به توییت همتی پاسخ داد:

صادرات ۱۰ میلیارد دلاری مواد معدنی و فلزی کشور در سال ۱۴۰۱

صادرات ۱۰ میلیارد دلاری مواد معدنی و فلزی کشور در سال ۱۴۰۱

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: صادرات حدود ۱۰ میلیارد دلاری مواد معدنی و فلزی کشور در سال ۱۴۰۱، رشد چهار درصدی از نظر وزنی را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز؛ علیرضا پیمان پاک درباره وضعیت صادرات مواد معدنی و فلزی کشور تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱ به دلیل جنگ اوکراین قیمت کالاهای اساسی نظیر روغن، کنجاله و دانه‌های روغنی و نهاده‌ها افزایش چشمگیر در برخی موارد تا ۱۰۰ درصد داشته و در مقابل برخی کالاهای ایرانی نظیر مواد معدنی و فولاد کاهش قیمت چشمگیری را تجربه کرده است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: در سال گذشته صادرات مواد معدنی و فلزی کشور به ۱۰ میلیارد دلار رسید که هرچند از نظر وزنی چهار درصد رشد داشته است اما از نظر ارزشی شش درصد کاهش یافت. این آمارها نشان می دهد استدلال «عبدالناصر همتی» و سایر منتقدان مشابه دقیقاً برعکس بوده است و به زیان خودشان در حوزه تجارت خارجی صحبت می‌کنند.

پیمان پاک ادامه داد: علاوه بر این، بیشترین واردات ایران مواد اولیه تولید و کالاهای سرمایه ای است که رشد تولید را به دنبال دارد و واردات کالاهای مصرفی در سال گذشته نسبت به ۱۴۰۰ کاهش جدی داشته است.

گفتنی است به تازگی عبدالناصر همتی؛ رئیس کل اسبق بانک مرکزی در توئیتی مدعی شده است: «با منفی شدن شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری تجارت خارجی، بیشترین کسری در سه سال اخیر در سال ۱۴۰۱ ثبت شد. وجود ادعای جهش صادرات غیرنفتی و افزایش صادرات به خاطر رشد قیمت جهانی محصولات صادراتی بوده، نه وزن آن. گزارش بانک مرکزی نحوه تامین کسری و عدم برگشت بخشی از ارز صادراتی را با ارز نفت نشان خواهد داد.»

انتهای پیام/

کد خبر 4038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =