کد خبر 4128
۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۰

سند همکاری توسعه سواحل مکران با 4 مجموعه بزرگ معدنی و فولادی

سند همکاری توسعه سواحل مکران با 4 مجموعه بزرگ معدنی و فولادی

مدیران عامل شرکت های فولاد مبارکه، گل گهر، چادرملو و گهر زمین به عنوان چهار شرکت اصلی سرمایه گذار در طرح های سواحل مکران، به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند و دغدغه ها و نیازمندی های خود را مطرح کردند. گفتنی است در حاشیه این نشست سند همکاری توسعه سواحل مکران نیز مابین دبیرخانه شورای توسعه این سواحل با شرکت های مذکور به امضا رسید.

به گزارش آهن‌نیوز به نقل از مهر؛ جلسه هماهنگی و بررسی طرح های پیشنهادی شرکت مدیریت و توسعه مکران عصر روز سه شنبه به ریاست محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور برگزار و در فاز نخست با اجرای 24 پروژه در قالب 7 طرح و با سرمایه گذاری 2/7 میلیارد یورو موافقت شد.

محمد مخبر از سواحل مکران به عنوان ظرفیتی بزرگ و پیشرانی کم نظیر برای توسعه اقتصادی کشور یاد کرد و گفت: ظرفیت ها و مزیت های موجود در منطقه مکران بسیار منحصربه فرد است و این ظرفیت ها از جمله دسترسی به اقیانوس در هیچ یک از نقاط دیگر کشور به صورت یکجا وجود ندارد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در سواحل مکران به لحاظ رویکردها و مبانی اقتصادی، سرمایه گذاری با بازدهی بالا محسوب می شود، تصریح کرد: نباید توسعه سواحل مکران را صرفا با نگاه محرومیت زدایی دنبال کنیم چرا که سرمایه گذاری در این منطقه 100 درصد اقتصادی است و از مزیت هایی منحصربه فرد برخوردار است.

مخبر از دبیر شورای عالی توسعه مکران خواست، ساز و کاری در دبیرخانه طراحی شود که برای هر یک از طرح ها و پروژه ها، مجریانی توانمند و باانگیزه تعیین و برنامه زمانبندی دقیقی برای اجرای طرح ها پیش بینی شود.

معاون اول رئیس جمهور افزود: به منظور سرعت دادن به روند اجرای طرح ها، نیاز نیست که برای تامین تمام ملزومات و نیازمندی های کل پروژه معطل شویم، بلکه می توان طرح ها را به فازهای مختلف تقسیم کرد تا از محل درآمدهای اجرای هر فاز، نیازمندی های فازهای بعدی نیز تامین شود.

در این جلسه حسین دهقان، دبیر شورای عالی توسعه مکران نیز گزارشی از نقشه راه سرمایه گذاری برای ایجاد اشتغال، آبادانی، توسعه و امنیت پایدار این سواحل ارائه کرد و به تشریح طرح های سرمایه گذاری و نیازمندی های اجرای آنها پرداخت.

بر اساس این گزارش مجموع سرمایه گذاری برای اجرای طرح ها در سواحل مکران 27 میلیارد یورو است که در فاز نخست 2/7 میلیارد یورو برای اجرای 24 پروژه در قالب 7 طرح شامل تامین آب، تولید برق، توسعه شهری، شهرک های تخصصی-خصوصی، مطالعه و اکتشاف پهنه های معدنی، ایجاد و توسعه بندرگاه و گردشگری پیش بینی شده است.

در این نشست همچنین مدیران عامل شرکت های فولاد مبارکه، گل گهر، چادرملو و گهر زمین به عنوان چهار شرکت اصلی سرمایه گذار در طرح های سواحل مکران، به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند و دغدغه ها و نیازمندی های خود را مطرح کردند. گفتنی است در حاشیه این نشست سند همکاری توسعه سواحل مکران نیز مابین دبیرخانه شورای توسعه این سواحل با شرکت های مذکور به امضا رسید.

انتهای پیام/

کد خبر 4128

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =