کد خبر 4134
۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۲

طاهرزاده: چادرملو رکورد تولید 1400 را شکست

طاهرزاده: چادرملو رکورد تولید 1400 را شکست

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو طی سال 1401 موفق شده است با دستیابی به بالاترین میزان تولید شمش فولادی و آهن اسفنجی از بدو شروع فعالیت این دو واحد صنعتی، رکورد تولید 12 ماه سال 1400 را بشکند.

به گزارش آهن‌نیوز؛ مدیرعامل چادرملو در گفت و گویی به مناسبت روز جهانی کارگر، ضمن تبریک این روز به تمامی فعالان عرصه تولید کشور گفت: در سال گذشته با تولید بیش از 11 میلیون تن کنسانتره آهن در جایگاه نخست تولیدکننده کنسانتره موردنیاز صنعت فولاد در کشور قرار گرفتیم ، همچنین با تولید حدود یک میلیون و 185 هزار تن شمش فولادی، یک میلیون و 615 هزارتن آهن اسفنجی و 3 میلیون و 768 هزارتن گندله آهن و مجموع تولید بیش از 17 میلیون تن محصولات زنجیره فولاد تلاش کردیم نقش موثری در اقتصاد کشور ایفا کنیم.

او همچنین گفت: در 12 ماهه سال 1401 علاوه بر تامین بخشی از نیازهای داخل به محصولات فولادی از طریق بورس کالا، بالغ بر 268 هزار تن شمش فولادی در گریدهای جهانی نیز به خارج از کشور صادر شد که درآمد ارزی کسب شده تماما بر اساس سیاستگذاری بانک مرکزی و ضوابط تکلیفی بر وجوه حاصل از صادرات از جمله تامین قطعات ، ماشین آلات و مواد اولیه کمکی واحدهای موجود در مجتمع های معدنی و صنعتی و تکمیل طرح های توسعه مصروف می شود .

طاهر زاده در ادامه این گفت و گو افزود: سال 1401 با وجود کاهش نرخ جهانی بخشی از محصولات زنجیره های فولادی ، افزایش نرخ حامل های انرژی، افزایش هزینه های جاری و نیز زیان های ناشی از اعمال محدودیت های انرژی با رشد تولید در انتهای زنجیره و افزایش بهره وری توانستیم بیش از 409 هزار میلیاردریال درآمد عملیاتی محقق کنیم .

وی گفت: در کنار همه تلاش ها در جهت افزایش راندمان تولید محصولات ، سعی شده است با اتخاذ تدابیر عملی اقدام به پیاده سازی ضوابط زیست محیطی در مجموعه های معدنی و صنعتی خود کنیم و علاوه بر کنترل و نگاه ویژه به مسائل زیست محیطی برنامه های مدونی هم جهت بهبود مستمر، تنظیم و بخشی از آن به انجام رسیده است.

مدیرعامل چادرملو با اشاره به نتایج حاصل از به کار گیری تکنولوژی ها و روش های جدید تولید در کارخانه فولاد چادرملو تصریح کرد: با بهره گیری از روش هات شارژ علاوه بر کاهش چشمگیرمیزان پسماند به ازای هر تن فولاد، در مصرف گاز و برق به میزان قابل توجهی صرفه جویی شده است. علاوه بر آن با راه اندازی تعدادی غبار گیر جدید - اندازه گیری پارامترهای آلاینده هوا و خاک به صورت فصلی توسط آزمایشگاه معتمد محیط زیست و ارائه آن در قالب خود اظهاری به اداره کل حفاظت محیط زیست استان، نصب سیستم پایش لحظه ای روی دودکش فولادسازی جهت پایش لحظه ای توسط واحد محیط زیست مجتمع صنعتی و نظافت صنعتی تجهیزات، استفاده از دستگاه های مکنده مکانیزه به منظور جمع آوری غبار از روی نوار نقاله ها به جای استفاده از هوای تحت فشار جهت نظافت صنعتی، پوشش روی سازه های ترانسفر تاور جهت جلوگیری از باد بردگی و انتشار ذرات در هوا، پیاده سازی سیستم استاندارد50001 ISO در مجتمع صنعتی چادرملو با هدف کاهش مصرف انرژی، تکمیل شبکه فاضلاب بهداشتی کارخانه و احداث تصفیه خانه 400مترمکعبی به روش لجن فعال به منظور تصفیه پساب بهداشتی و استفاده از آب تصفیه شده در مصارف کشاورزی به منظور کاهش استفاده از منابع آب و راه اندازی پیش تصفیه مجتمع و کاهش مصرف معادل 600 مترمکعب در شبانه روز گام مهمی در بهبود فرآیندهای عملیاتی با نگاه ویژه به مسائل زیست محیطی برداشته شده است .

این مدیر فعال معدنی و صنعتی با تاکید بر اهمیت به روز بودن فرآیند تولید به ویژه تنوع بخشی به سبد محصولات فولادی گفت: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به عنوان یکی از قطب های اصلی و تاثیر گذار در زنجیره ارزش فولاد کشور و از بزرگ ترین بنگاه های اقتصادی، با دارا بودن زنجیره کامل معدن تا محصول نهایی ، یکی از بازیگران اصلی در زنجیره تولید فولاد کشور محسوب می شود . لذا با تکیه بر دانش، تجربه و سرمایه های انسانی مجموعه و بهره گیری از مدرن ترین تجهیزات و خطوط تولید، در زنجیره تولید فولاد کشور اقدام به تولید محصولات متنوعی در زنجیره، شامل کنسانتره آهن ،گندله، اهن اسفنجی و شمش فولادی در سایزها و گریدهای مختلف (گریدهای ساختمانی و برخی از گریدهای مهندسی) در بهترین کیفیت کرده است.

وی تصریح کرد : مزیت پایداری در کیفیت ماده اولیه ورودی (کنسانتره سنگ آهن) و پیوسته بودن فرآیند، امکان تولید محصولات با بالاترین کیفیت را فراهم کرده است. رویکرد اصلی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تا به امروز تثبیت کیفی محصولات تولیدی و تمرکز بر حفظ کیفیت همراه با افزایش کمی محصول با ارتقای استانداردهای مصرف، خصوصا در مصرف انرژی بوده است.

همچنین علاوه برآن، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با سرمایه گذاری در مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه، محصولات نهایی (میلگردهای ساختمانی) از بیلت های تولیدی خود را به بازار عرضه می کند. از سویی چادرملو با سرمایه گذاری در بخش های مختلف دیگر زنجیره نظیر، تولید ورق های خاص با استفاده از تکنولوژی اسلب نازک و تولید محصولات طویل فولادی با ارزش افزوده بالا (Special Bar Quality) ، رویکرد توسعه سبد محصولات را نیز در دستور کار دارد.

امیر علی طاهر زاده با اشاره به بومی سازی حدود 30 هزار قطعه واحدهای صنعتی و معدنی در چادرملو بر اهمیت موضوع دانش و فناوری و توسعه توان علمی در تولید محصولات تاکید و اظهار کرد : این شرکت با هدف استفاده از ظرفیت های علمی کشور به منظور توسعه سبد محصولات، اقدام به تقویت واحد تحقیق و توسعه و استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان ، پژوهشکده ها و دانشگاه های کشور کرده است و اولویت بخش تحقیق و توسعه شرکت نیز طراحی محصولات فولادی بر اساس نیاز بازار مصرف با در نظر گرفتن اقتصادی بودن تولید است . در این راستا سعی شده است تا با بهره گیری از متخصصان داخلی در کنار مشاوران مجرب، اقدامات لازم جهت بومی سازی قطعات انجام پذیرد.

مدیرعامل چادرملو همچنین انعقاد تفاهم نامه همکاری با پارک علم و فناوری و دانشگاه یزد و تاسیس مرکز توسعه و پشتیبانی نوآوری و فناوری چادرملو در پارک علم و فناوری یزد را از جمله اقدامات عملی این شرکت در اواخر سال گذشته عنوان کرد و گفت : این مرکز در راستای سیاست های کلی کشور برای توسعه اقتصاد دانش بنیان و به منظور فراهم آوردن زمینه همکاری های سازنده برای حمایت از توسعه فناوری ها، محصولات و خدمات فناورانه و نیز توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری استان یزد ایجاد شده است تا در فرآیند توسعه دانش محور به ویژه در زنجیره فولاد، از مرحله اکتشاف، استخراج، فرآوری و تولید محصولات فولادی فرصت هایی را برای محققان، پژوهشگران، و صنعتگران در مراکز علمی و شرکت های دانش بنیان فراهم سازد .

طاهرزاده همچنین مهم ترین استراتژی های شرکت را دستیابی به منابع جدید سنگ آهن عنوان و ابراز امیدواری کرد: با برخورداری از تمامی ظرفیت های داخلی و دستیابی به منابع جدید سنگ آهن و نیز اتخاذ تدابیر عملیاتی و بهینه سازی مراحل تولید بتوانیم در سال جدید که از سوی مقام معظم رهبری سال افزایش تولید نام گذاری شده است تولید پایدار را در صنعت فولاد محقق سازیم.

در حال حاضر چادرملو با پیش بینی سرمایه گذاری بیش از 4 میلیارد یورو بالغ بر 40 طرح توسعه را در دست اقدام دارد .

انتهای پیام/

کد خبر 4134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =