کد خبر 4339
۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۰

اثرگذاری نرخ‌های جهانی بر بازار داخلی با تثبیت دلار

اثرگذاری نرخ‌های جهانی بر بازار داخلی با تثبیت دلار

محدودیت تناژ خرید، افزایش پیش پرداخت و افت قیمت بازار از دلایل اصلی کاهش قیمت در رینگ صنعتی محصولات فولادی در بورس کالا از هفته گذشته تا به حال هستند.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، در هفته گذشته بازار راکد و نزولی را در رینگ صنعتی محصولات فولادی داشتیم و کاهش تقاضا مشهود بود. تمایلی برای رقابت بر روی قیمت‌های پایه وجود نداشت و عمده معاملات زنجیره فولاد در قیمت پایه انجام شد.

محدودیت تناژ خرید، افزایش پیش پرداخت و افت قیمت بازار از دلایل اصلی کاهش قیمت در بورس بودند. به طور مثال کاهش قیمت ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومانی میلگرد در بازار و افزایش پیش پرداخت ۱۰ درصدی به ۳۰ درصد در معاملات شمش باعث شد تا شمش هم در بورس کاهش قیمت حدود ۲ هزار تومان را تجربه کند.

 این روند کاهشی در هفته جاری نیز در بازار ادامه داشته اما از شدت آن کاسته خواهد شد. با تثبیت و کاهش نرخ دلار به کانال ۵۱ هزار تومان در این روزها، اثرگذاری نرخ‌های جهانی بر بازار داخلی افزایش می‌یابد و روند نزولی آن می‌تواند به بازار داخلی تسری یابد.

اثرگذاری نرخ‌های جهانی بر بازار داخلی با تثبیت دلار

در تصویر فوق ارقام متوسط هفتگی تولید و متوسط هفتگی قابل عرضه بر حسب هزار تن است. معادل دلاری قیمت‌های بورس کالا با دلار بازار دوم نیما محاسبه شده است. متوسط هفتگی قابل عرضه بر اساس میزان تولیدات شش ماهه ابتدایی سال ١٤٠١ و کسر خود مصرفی تولیدکنندگان محاسبه شده است. در نظر داشته باشید که عرضه‌های ورق گرم به صورت ماهانه انجام می‌شود.

سودآوری زنجیره فولاد بر اساس اخرین قیمت های بورس کالا

اثرگذاری نرخ‌های جهانی بر بازار داخلی با تثبیت دلار

اثرگذاری نرخ‌های جهانی بر بازار داخلی با تثبیت دلار

در نمودار فوق تمام درصدها بر اساس نرخ شمش و هزینه تبدیل‌ها بر اساس گزارشات شرکت‌های بورسی محاسبه شده است. همچنین نرخ خرید سنگ‌آهن ۹ درصد نرخ شمش و نرخ شمش بر اساس میانگین موزون نرخ معاملاتی برای انواع شمش بلوم و بیلت در بورس کالا در نظر گرفته شده است.

بررسی جذابیت واردات و صادرات محصولات نهایی

اثرگذاری نرخ‌های جهانی بر بازار داخلی با تثبیت دلار

در جدول فوق منظور از نرخ فروش تولیدکننده، نرخ معادل صادراتی برای تولیدکننده است. در واقع این نرخ نقطه بی‌تفاوتی تولیدکننده بین بازار داخلی و صادراتی است. در صورتی که نرخ فروش در بورس کالا بالاتر از این رقم باشد تولیدکننده تمایلی برای صادرات ندارد. این نرخ با مبنا قراردادن نرخ صادراتی و کسر هزینه‌های حمل و گمرکی محاسبه می‌شود. محاسبات بر مبنای دلار بازار دوم نیما انجام شده است. منظور از نرخ خرید بازرگان، نرخی است که با لحاظ نرخ‌های صادراتی و کسر هزینه‌های حمل و گمرکی و در نظر گرفتن حاشیه سود ۵ درصد برای بازرگان محاسبه شده است. این نرخ با فرض امکان خرید از بورس کالا و صادرات محصول محاسبه شده است

نرخ وارداتی با لحاظ هزینه‌های حمل، عوارض وارداتی و در نظر گرفتن ۵ درصد حاشیه سود بازرگان محاسبه شده است. برای ایجاد قابلیت مقایسه با نرخ‌های بورس کالا مالیات بر ارزش افزوده را در نظر گرفته نشده است.

منبع: کارگزاری پویان

انتهای خبر/ ف

کد خبر 4339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =