کد خبر 4382
۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۹

کاهش نرخ دلار معاملاتی ورق گرم در بورس کالا

کاهش نرخ دلار معاملاتی ورق گرم در بورس کالا

هفته گذشته در اکثر محصولات فولادی در بورس کالا ثبات با نوسان محدود ثبت شد. ورق گرم عرضه شده نیز که نرخ دلار معاملاتی آن مشابه نرخ شمش بود و هم جهت با کاهش دلار در بازار آزاد نرخ دلار معاملاتی ورق هم کاهش یافت.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، پس از این که در بازار دو هفته قبل شاهد نزول قابل توجه در قیمت‌ها بودیم، هفته گذشته در اکثر محصولات ثبات با نوسان محدود ثبت شد. ورق گرم نیز در هفته گذشته عرضه شد که نرخ دلار معاملاتی آن مشابه نرخ شمش بود و هم جهت با کاهش دلار در بازار آزاد نرخ دلار معاملاتی ورق هم کاهش یافت.

کاهش نرخ دلار معاملاتی ورق گرم در بورس کالا

در تصویر فوق ارقام متوسط هفتگی تولید و متوسط هفتگی قابل عرضه بر حسب هزار تن است. معادل دلاری قیمت‌های بورس کالا با دلار بازار دوم نیما محاسبه شده است. متوسط هفتگی قابل عرضه بر اساس میزان تولیدات شش ماهه ابتدایی سال ١٤٠١ و کسر خود مصرفی تولیدکنندگان محاسبه شده است. در نظر داشته باشید که عرضه‌های ورق گرم به صورت ماهانه انجام می‌شود.

کاهش نرخ دلار معاملاتی ورق گرم در بورس کالا

کاهش نرخ دلار معاملاتی ورق گرم در بورس کالا

در نمودار فوق تمام درصدها بر اساس نرخ شمش و هزینه تبدیل‌ها بر اساس گزارشات شرکت‌های بورسی محاسبه شده است. همچنین نرخ خرید سنگ‌آهن ۹ درصد نرخ شمش و نرخ شمش بر اساس میانگین موزون نرخ معاملاتی برای انواع شمش بلوم و بیلت در بورس کالا در نظر گرفته شده است.

همچنین این روزها در حال نزدیک شدن به محدودیت‌های برق تابستانه هستیم که می‌تواند محرکی برای بازار باشد. در همین راستا برنامه سهمیه‌بندی برق در تابستان اعلام شده که مطابق آن شرکت‌ها می‌توانند از سه طرح پیشنهادی یکی را برگزینند.

۱-همکاری از تاریخ ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور، کاهش بار ۳۰ درصد از ساعت ۱۱ تا ۲۳

۲- همکاری از تاریخ ۱ تیر  تا ۳۱ مرداد، کاهش بار ۶۰ درصد از ساعت ۱۱ تا ۲۳

۳- همکاری از تاریخ  ۲۴ تیر تا ۲۴ مرداد، کاهش بار ۹۰ درصد از ساعت ۱۱ تا ۲۳

بررسی جذابیت واردات و صادرات محصولات نهایی

کاهش نرخ دلار معاملاتی ورق گرم در بورس کالا

در جدول فوق منظور از نرخ فروش تولیدکننده، نرخ معادل صادراتی برای تولیدکننده است. در واقع این نرخ نقطه بی‌تفاوتی تولیدکننده بین بازار داخلی و صادراتی است. در صورتی که نرخ فروش در بورس کالا بالاتر از این رقم باشد تولیدکننده تمایلی برای صادرات ندارد. این نرخ با مبنا قراردادن نرخ صادراتی و کسر هزینه‌های حمل و گمرکی محاسبه می‌شود. محاسبات بر مبنای دلار بازار دوم نیما انجام شده است. منظور از نرخ خرید بازرگان، نرخی است که با لحاظ نرخ‌های صادراتی و کسر هزینه‌های حمل و گمرکی و در نظر گرفتن حاشیه سود ۵ درصد برای بازرگان محاسبه شده است. این نرخ با فرض امکان خرید از بورس کالا و صادرات محصول محاسبه شده است

نرخ وارداتی با لحاظ هزینه‌های حمل، عوارض وارداتی و در نظر گرفتن ۵ درصد حاشیه سود بازرگان محاسبه شده است. برای ایجاد قابلیت مقایسه با نرخ‌های بورس کالا مالیات بر ارزش افزوده را در نظر گرفته نشده است.

منبع: کارگزاری پویان

انتهای خبر/ ف

کد خبر 4382

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =