کد خبر 4541
۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۸

فولادی‌ها اولین مشتری برق سبز ایران

فولادی‌ها اولین مشتری برق سبز ایران

مدیرعامل بورس انرژی در نشست انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه خرید برق تجدیدپذیر از تالار برق سبز بورس این مزیت را برای خریداران دارد که در زمان پیک بار مصرف مشمول خاموشی نخواهند شد، بیان داشت: در حال حاضر این امکان وجود دارد که تولیدکنندگان فولاد کشور برق خود را به چند روش از بورس انرژی خریداری کنند.

به گزارش آهن‌نیوز به نقل از بورس انرژی ایران، نقوی با بیان اینکه یکی از راهکارهای کاهش ناترازی برق ایجاد نیروگاه های تجدیدپذیر است که می توانند به سرعت وارد مدار شوند و مشکل کمبود سوخت ندارند، افزود: ابتدای خردادماه امسال تالار برق سبز بورس انرژی راه اندازی شد و نخستین خریدهای این برق را شرکت های فولادی انجام دادند.

او در ادامه گفت: هم اکنون 130 نیروگاه تجدیدپذیر در ایران وجود دارند و 1.1 درصد برق کشور را تامین می کنند. تا پیش از این سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) به صورت قراردادهای خرید تضمینی برق این نیروگاه ها را خریداری می کرد و به شبکه برق تحویل می داد، ولی با راه اندازی تالار برق سبز در بورس انرژی ایران، مسیر جدید و شفافی فراهم شده است و شرکت های فولادی و سایر صنایع می توانند از این طریق بخشی از برق مورد نیاز خود را تامین کنند.

مدیرعامل بورس انرژی ایران راهکار دیگر تامین برق از طریق بورس انرژی را خرید واحدهای صندوق های پروژه توسط فولادی ها اعلام کرد و گفت: بدین ترتیب این شرکت ها به نوعی در تاسیس نیروگاه ها سهیم شوند و از این طریق نیز مشمول خاموشی نخواهند شد.

به گفته نقوی برای آنکه مصرف کنندگان بزرگ برق بهتر بتوانند برای برق مصرفی خود در زمان پیک بار مصرف برق برنامه ریزی کنند راهکارهای دیگری نیز در بورس انرژی ایران اندیشیده شده است که در هفته های آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

گفتنی است، با آغاز به کار تابلوی برق سبز در بورس انرژی ایران، تولیدکنندگان برق تجدیدپذیر در بازار فیزیکی و بازار مشتقه تابلوی برق سبز با تایید ساتبا می توانند برق خود را عرضه کنند و همچنین مصرف کنندگان که صنایع و ساختمان های دولتی نیز شامل آن می شوند ، می توانند برای خرید برق فیزیکی و گواهی برق تجدیدپذیر (REC) تقاضا دهند.

علاوه بر فروش فیزیکی، سازمان ساتبا نیز به عنوان ناشر گواهی برق تجدیدپذیر (REC) در ابتدای هرسال سقف انتشارات گواهی را مشخص کرده و قادر خواهد بود گواهی مذکور را با تبیین اولویت صادرکرده و به متقاضیان تحویل دهد.

انتهای پیام/

کد خبر 4541

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =