کد خبر 4600
۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۱

ناآشنایی به بازار جهانی، صادرات سنگ را کاهش داد

ناآشنایی به بازار جهانی، صادرات سنگ را کاهش داد

یک فعال معدنی گفت: به‌دلیل ضعف در صنعت فرآوری، شاهدیم عمده سنگ‌های موجود در کشورمان به صورت خام و نیمه‌خام به دیگر کشورها صادر می‌شود و با چند برابر قیمت راهی بازارها می‌شود. همچنین آشنایی نداشتن با بازارهای جهانی عامل دیگر کاهش صادرات است.

به گزارش آهن نیوز؛ «سیامک حاج‌سیدجوادی» در حاشیه دومین روز از سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ تهران افزود: تجارت جهانی سنگ در سال ۲۰۲۲ بیش از ۲۴ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

وی با اشاره به سهم ۲.۲ میلیارد دلاری ترکیه از بازار جهانی، بیان‌داشت: این در حالی است که ایران در ذخایر سنگ و گروه آهک نخستین تولیدکننده جهان است و به لحاظ تعدد معادن و کیفیت محصول نیز بر ترکیه برتری دارد.

حاج‌سیدجوادی ادامه‌ داد: پاندمی کرونا در چند سال گذشته یکی از دلایلی بود که سبب کاهش صادرات این محصولات شد، به طوری که از حدود ۳۵۰ میلیون دلار در سال‌های گذشته اکنون به کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار صادرات رسیده‌ایم.

وی درباره بازارهای مختلف صادراتی سنگ ایران، خاطرنشان‌کرد: ۹۰ درصد بلوک‌های تولیدی به چین و هند صادر می‌شود، همچنین نیمی از صادرات سنگ‌های بریده به این دو کشور بوده و بقیه آن به کشورهای همسایه و هم‌مرز ارسال می‌شود.

این فعال صنعت سنگ گفت: ۲۲ بازار هدف برای محصولات این بخش وجود دارد که مهمترین آنها اروپا است. امروز فرانسه بیش از ۳۵ درصد سنگ مورد نیازش را از ترکیه تامین می‌کند، در حالی که تولیدات کشورمان نسبت به ترکیه مزیت نسبی دارد و حدود نصف قیمت آنها تمام می‌شود.

وی اظهار داشت: عدم‌ آشنایی با قیمت‌ها و بازار جهانی و ضعف زیرساختی به‌ویژه در موضوع فرآوری سنگ، از جمله دلایل پایین بودن میزان صادرات است. به‌طوری که عمده صادرات ما به کشورهای همسایه هم مرز انجام می‌شود.

خرید سنگ ایران از سوی روس‌ها به ریال

حاج‌سیدجوادی یادآور شد: امروز روسیه به دلیل تحریم‌های غرب، بر محصولات تولیدی کشورمان تمرکز کرده است که فرصت خوبی برای توسعه صادرات است، با این وجود شاهدیم روس‌ها با پیدا کردن نمایندگانی از تاجیکستان، سنگ تولیدی ایران را به ریال و با قیمت‌های داخلی خریداری می‌کنند.

وی، همچنین به صادرات سنگ‌های گرانیت منطقه بیرجند به ایتالیا اشاره کرد که در این کشور فرآوری شده و با چند برابر قیمت به آلمان و دیگر بازارها فروخته می‌شود.

این فعال معدنی تاکید کرد: حضور در بازارهای جدید نیازمند حمایت‌های بیشتر است، این در حالی است که کشوری همچون ترکیه ۷۰ درصد هزینه های نمایشگاهی و حتی پول بلیت هواپیما را برای فعالان صنعت سنگ خود پرداخت می‌کند.

لزوم بازنگری طرح جامع تفضیلی سنگ

وی، طرح جامع تفضیلی سنگ را بزرگترین مشکل این صنعت معدنی برشمرد و گفت: این طرح کاربردی نیست و نمی‌تواند مبنای کار قرار بگیرد و باید از سوی انجمن سنگ ایران و ایمیدرو مورد بازنگری قرار بگیرد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

کد خبر 4600

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =