کد خبر 4618
۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۱

عقب‌ماندگی رشد قیمتی پتروشیمی از فولاد / فاصله ۲۰ درصدی با نرخ ارز سامانه مبادله

عقب‌ماندگی رشد قیمتی پتروشیمی از فولاد / فاصله ۲۰ درصدی با نرخ ارز سامانه مبادله

قیمت کشف شده محصولات فولادی عرضه شده در بورس کالا با توجه به کاهش قیمت جهانی فولاد در سه ماه گذشته، روندی صعودی را داشته و عملا فاصله ای ۲۰ درصدی با نرخ ارز سامانه مبادله پیدا کرده است.

به گزارش آهن‌نیوز؛ در اواسط فروردین ماه نرخ تسعیرجهت محاسبه قیمت پایه محصولات پتروشیمی به دستور رئیس جمهور از ۳۶.۵ به ۲۸.۵ تغییر کرد. کارشناسان بسیاری این تغییر را، خنثی و بی تاثیر خواندند و بر این باور بودند که قیمت نهایی کشف شده محصولات پتروشیمی به واسطه این تصمیم کاهش قابل توجهی نخواهد داشت و عملا بر اساس رقابتی که در بورس کالا روی این محصولات شکل می‌گیرد، قیمت این محصولات با قیمت ارز در بازار غیررسمی و آزاد منطبق شده و قیمت‌گذاری می‌شوند.

در گزارشی، به صورت تصادفی قیمت ۱۰ محصول پتروشیمی در ابتدای فروردین ماه که نرخ تسعیر جهت محاسبه قیمت پایه ۳۶۵۰۰ تومان بود با قیمت همان محصولات در ابتدای خرداد ماه که نرخ تسعیر جهت قیمت محاسبه قیمت پایه به ۲۸۵۰۰ تومان برگشته بود، مقایسه شد و تغییر قیمت‌های آن‌ها مورد محاسبه قرار گرفت. بر این اساس قیمت کشف شده ۱۰ محصول پتروشیمی بررسی شده که در بورس کالا عرضه شده‌اند، به طور میانگین حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد افت قیمت داشته است.

عقب‌ماندگی رشد قیمتی پتروشیمی از فولاد / فاصله ۲۰ درصدی با نرخ ارز سامانه مبادله

کاهش قیمت های جهانی تنها دلیل کاهش قیمت نهایی محصولات پتروشیمی است؟

۱-اگرچه کاهش قیمت‌های جهانی محصولات پتروشیمی، در کاهش قیمت محصولات عرضه شده در بورس کالا تاثیرگذار است و همچنین مشخص است که نمی‌توان انتظار کاهش تمام محصولات پتروشیمی عرضه شده در بورس کالا را داشت، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که حدود ۷۰ درصد محصولات عرضه شده در بورس کالا در این مدت با کاهش قیمت مواجه شده‌اند.

بر این اساس اکثر محصولات پتروشیمی (بر خلاف محصولات فولادی)، حداقل منطبق بر نرخ ارز رسمی (نرخ ارز سامانه مبادله) کشف قیمت شده‌اند. این در حالی است که نرخ ارز کشف شده محصولات فولادی حدود ۲۰ درصد فراتر از نرخ ارز رسمی سامانه مبادله ارز و طلا بوده و عملا با نرخی نزدیک به نرخ ارز غیررسمی خود را منطبق کرده است.

۲- نکته دیگری که در اینجا لازم به ذکر است، مقایسه قیمت کشف شده محصولات پتروشیمی با محصولات فولادی در بورس کالا است.

نمودار زیر به خوبی نشان می دهد اگرچه قیمت جهانی فولاد در سه ماه گذشته حدود ۲۵ درصد کاهش داشته است، اما قیمت نهایی محصولات فولادی که در بورس کالا کشف قیمت شدند به دلیل نرخ تسعیر بالایی که جهت محاسبه قیمت پایه آن‌ها وجود دارد، نه تنها کاهشی نشده بلکه رو به افزایش بوده و فاصله‌ای ۲۰ درصدی با نرخ ارز رسمی (نرخ سامانه مبادله ارز و طلا) پیدا کرده است.

عقب‌ماندگی رشد قیمتی پتروشیمی از فولاد / فاصله ۲۰ درصدی با نرخ ارز سامانه مبادله

یک افشاگری مهم:‌ پتروشیمی‌های خوراک گازی ذی نفع افزایش نرخ تسعیر ارز هستند

۳-همچنین دیگر نکته‌ای که تاکنون به ان توجه نشده؛ انتفاع "شرکت‌های پتروشیمی خوراک گازی" از افزایش نرخ تسعیر ارز برای محاسبه خوراک گاز است. در ظاهر این طور به نظر می‌رسد که افزایش نرخ تسعیر ارز، علاوه بر افزایش نرخ محصولات نهایی پتروشیمی، سبب افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها می‌شود و با توجه به افزایش بهای تمام شده محصولات، عملا تاثیری در سودآوری مضاعف این شرکت‌ها نخواهد داشت. 

 اما نکته‌ای که وجود دارد این است که با توجه به وجود سقف قیمتی که دولت برای گاز شرکت‌های پتروشیمی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در نظر گرفت و بعد مجلس نیز در نسخه نهایی قانون بودجه به نوعی شرایط را به نفع پتروشیمی‌ها اصلاح کرد، عملا افزایش نرخ تسعیر آن‌ها صرفا سبب افزایش قیمت محصول نهایی می‌شود و نرخ خوراک گاز آن‌ها به دلیل وجود سقف تعیین شده، نمی‌تواند بالاتر رود.  لازم به ذکر است هم اکنون نرخ خوراک گاز بر مبنای هر متر مکعب ۵ هزار تومان است.

در واقع افزایش نرخ تسعیر شاید از سودآوری شرکت‌های پتروشیمی خوراک مایع بکاهد، اما مشخصا شرکت‌های پتروشیمی خوراک گازی ذی نفع افزایش نرخ تسعیر محسوب می‌شوند.

در همین راستا مدیرعامل پتروشیمی شازند (شاراک)، با تایید بحث ذی نفع بودن پتروشیمهای خوراک گاز از افزایش نرخ تسعیر ارز عنوان کرده است: بعد از ابلاغ نرخ تسعیر ارز خوراک پتروشیمی، قیمت تامین خوراک حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد افت کرد. بر این اساس محصولات عرضه شده در بورس کالا نیز با افت قیمتی در همین حدود ۲۰ الی ۳۰ مواجه شد. بنابراین با توجه‌ به‌ اینکه در قانون بودجه ۱۴۰۲، برای خوراک گاز پتروشیمی‌ها سقف قیمتی تعیین شده با تبدیل نرخ تسعیر ۲۸۵۰۰ به نرخ بازار مبادله حدود ۳۷ هزار تومانی عملا سودآوری این شرکت‌ها رشد خواهد کرد. بر این مبنا تغییر مبنای نرخ خوراک تاثیر خاصی بر وضعیت سودآوری پتروشیمی با خوراک‌ مایع نخواهد داشت.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

کد خبر 4618

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =