کد خبر 4725
۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۷

قطعی برق، شمش را گران نمی‌کند

قطعی برق، شمش را گران نمی‌کند

تجربه دو سال گذشته نشان داده است که عموما قیمت شمش چندان از محل قطعی برق متاثر نمی‌شود و شاهد رشد قیمت به واسطه آن نخواهیم بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری آهن‌نیوز، در هفته گذشته به جز اهن اسفنجی سایر محصولات فولادی عموما رشد قیمت را ثبت کردند. در بازار خارج از بورس هم رشد قیمتی رقم خورد.

افزایش نرخ مصوب حمل به میزان ۳۰ درصد که از ابتدای خرداد ماه اعمال شده و شاخص تن-کیلومتر را به ۵۵۰ تومان رسانده باعث شده تا فروشندگان قیمت‌ها را ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان برای جبران هزینه حمل افزایش دهند.  در هفته جاری نیز با توجه به نیمه تعطیل بودن بازارها تا امروز ۱۶ خرداد شاهد ثبات در قیمت‌ها هستیم، هرچند در بورس کالا افزایش نرخ ۱۲/۵ درصدی تیرآهن و ۱/۸ درصدی شمش بلوم رقم خورد.

قطعی برق، شمش را گران نمی‌کند

در جدول فوق ارقام متوسط هفتگی تولید و متوسط هفتگی قابل عرضه بر حسب هزار تن است. معادل دلاری قیمت‌های بورس کالا با دلار بازار دوم نیما محاسبه شده است. متوسط هفتگی قابل عرضه بر اساس میزان تولیدات شش ماهه ابتدایی سال ١٤٠١ و کسر خود مصرفی تولیدکنندگان محاسبه شده است. در نظر داشته باشید که عرضه‌های ورق گرم به صورت ماهانه انجام می‌شود.

در ماه‌های اتی نیز شاهد کاهش تولید به واسطه قطعی برق خواهیم بود. اما تجربه دو سال گذشته نشان داده است که عموما قیمت شمش چندان از این محل متاثر نمی‌شود و شاهد رشد قیمت به واسطه قطعی برق نخواهیم بود.

قطعی برق، شمش را گران نمی‌کند

سودآوری زنجیره فولاد بر اساس آخرین قیمت‌های بورس کالای ایران

قطعی برق، شمش را گران نمی‌کند

قطعی برق، شمش را گران نمی‌کند

در نمودار فوق تمام درصدها بر اساس نرخ شمش و هزینه تبدیل‌ها بر اساس گزارشات شرکت‌های بورسی محاسبه شده است. همچنین نرخ خرید سنگ‌آهن ۹ درصد نرخ شمش و نرخ شمش بر اساس میانگین موزون نرخ معاملاتی برای انواع شمش بلوم و بیلت در بورس کالا در نظر گرفته شده است.

بررسی جذابیت واردات و صادرات محصولات نهایی

قطعی برق، شمش را گران نمی‌کند

در جدول فوق منظور از نرخ فروش تولیدکننده نرخ معادل صادراتی برای تولیدکننده است. در واقع این نرخ نقطه بی‌تفاوتی تولیدکننده بین بازار داخلی و صادراتی است. در صورتی که نرخ فروش در بورس کالا بالاتر از این رقم باشد تولیدکننده تمایلی برای صادرات ندارد. این نرخ با مبنا قراردادن نرخ صادراتی و کسر هزینه‌های حمل و گمرکی محاسبه می‌شود. محاسبات بر مبنای دلار بازار دوم نیما انجام شده است.

منظور از نرخ خرید بازرگان، نرخی است که با لحاظ نرخ‌های صادراتی و کسر هزینه‌های حمل و گمرکی و در نظر گرفتن حاشیه سود ۵ درصد برای بازرگان محاسبه شده است. این نرخ با فرض امکان خرید از بورس کالا و صادرات محصول محاسبه شده است . 

نرخ وارداتی با لحاظ هزینه‌های حمل، عوارض وارداتی و در نظر گرفتن ۵ درصد حاشیه سود بازرگان محاسبه شده است. برای ایجاد قابلیت مقایسه با نرخ‌های بورس کالا مالیات بر ارزش افزوده را در نظر گرفته نشده است.

منبع: کارگزاری پویان

انتهای خبر/ ف

کد خبر 4725

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =