کد خبر 4877
۲۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۲

جزئیات پذیرش دانشجوی بورسیه صنعت

جزئیات پذیرش دانشجوی بورسیه صنعت

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی با اشاره به جزئیات طرح بورس صنعتی گفت: در این طرح از دانشجویان دوره کارشناسی حمایت شغلی و کاری می شود.

به گزارش آهن نیوز؛ رضا نقی زاده درباره جزئیات «طرح بورس صنعتی» ویژه دانشجویان کارشناسی گفت: دراین خصوص طرحی داریم که مبتنی برحمایت شغلی و کاری از دانشجویان دوره کارشناسی و شیوه نامه آن بررسی شده است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی ادامه داد: البته برای دوره های کارشناسی ارشد و دکتری نیز پیش بینی های لازم شده است ولی هدف در حال حاضر دانشجویان کارشناسی هستند، براساس این طرح دانشگاه ها می‌توانند رشته ها را با دستگاه هایی که در حوزه صنایع و جامعه فعالیت دارند، تعریف کنند.

وی ادامه داد: این دستگاه ها اگر برای دانشجو تضمین و اولویت شغلی را در دوره ای که تحصیل می کند، پیش بینی کرده و از وی حمایت مالی داشته باشند، دانشگاه به ازای آن یک سری امکانات را در اختیار واحدهای صنعتی مذکور قرار می دهد.

نقی زاده افزود: از جمله اینکه، امکان پذیرش دانشجو از بدو ورود برای این دستگاه ها وجود دارد، دانشجو سه برابر ظرفیت در دفترچه اعلام می شود و دانشگاه و صنعت و یا دستگاه مذکور نسبت به انتخاب دانشجو تاثیرگذار خواهند بود. از حیث محتوای برنامه درسی نیز پیش بینی شده است که دانشجو حداکثر ۴۰ واحد درسی را براساس نیاز آن واحد صنعتی و جامعه پاس کند.

وی یادآورشد : همچنین بحث حضور دانشجویان در آن واحد صنعتی در طول تحصیل انجام می شود و خوبی آن این است که دانشجو وقتی فارغ التحصیل شد، نیروی آماده به کار آن واحد صنعتی محسوب می شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی افزود: پیرو همین طرح همکاری مشترکی را با نهادهای دیگر مثل بنیاد ملی نخبگان آغاز کرده ایم که امسال یک بودجه مناسبی را برای حمایت از بخشی از دانشجویان نخبه و دارای استعداد برتر کشور برای مشارکت دراین طرح پیش بینی کرده اند.

وی ادامه داد: براساس این همکاری بخشی از هزینه ای را که صنعت می خواهد بپردازد، بنیاد ملی نخبگان متقبل می شود، در سال های بعد سهم بنیاد کمتر و سهم صنعت بیشتر می شود. چون نیرو هر چقدر تحصیلاتش افزایش پیدا می کند، مهارت وی نیز افزایش می یابد از این رو صنعت هم بیشتر استقبال می کند.

نقی زاده افزود: در حال حاضر کلیات آیین نامه طرح مذکور در شوراهای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی تصویب شده و بعد از نهایی شدن جزئیات آن چند هفته آینده برای اجرا به دانشگاه ها ابلاغ می شود که البته اجرای آزمایشی آن از سال گذشته شروع شده است.

منبع: مهر

انتهای پیام/

کد خبر 4877

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =