کد خبر 4994
۲۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۴

۱۳۱ هزار واحد مسکونی در همدان به متقاضیان مسکن تحویل داده شد

۱۳۱ هزار واحد مسکونی در همدان به متقاضیان مسکن تحویل داده شد

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: عملیات ساخت بیش از ۴۳۱ هزار واحد مسکونی در طول یک سال گذشته توسط این بنیاد آغاز شده که تا کنون حدود ۱۳۱ هزار واحد تکمیل و کلید آن به متقاضیان تحویل داده شده است.

به گزارش آهن نیوز؛ عصر چهارشنبه در نشست اعضای شورای مسکن استان همدان افزود: بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی، باید سالانه یک میلیون مسکن در سطح کشور ساخته شود و رییس جمهور با حرارت این موضوع را پیگیری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه مسکن نباید دغدغه خانواده‌ها باشد، اظهار داشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی باید سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب ۲۰۰ هزار واحد شهری و ۲۰۰ هزار واحد روستایی بسازد که بر این اساس از سال گذشته تا کنون عملیات ساخت نزدیک به ۴۳۱ هزار واحد مسکونی آغاز شده است.

نیکزاد تصریح کرد: از این تعداد حدود ۱۳۱ هزار واحد مسکونی تکمیل و به متقاضیان تحویل داده شده است.

وی ادامه داد: از حدود ۲۹۰ هزار واحد در دست ساخت نیز ۱۹۰ هزار واحد مسکونی در روستاها و ۱۴۰ هزار واحد آن در شهرها ساخته می‌شود که با مشارکت مردم و مهندسان کار به خوبی پیش می‌رود.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: اعتقاد داریم کشور ما توان فنی، امکانات لازم و نیرو انسانی مناسب برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال را دارد.

وی با اشاره به اینکه در استان همدان فعالیت خوبی در حوزه ساخت مسکن شده است اما در شهر همدان باید یک کار انقلابی شکل می گرفت، اظهار داشت: از روزی که زمین مورد نیاز اجرای طرح نهضت ملی مسکن تامین شد، مشاوران و پژوهشگران بنیاد مسکن وارد کار شدند و در طول ۲ هفته نقشه شهرک پرواز طراحی و با فوریت اصلاحات انجام شد.

نیکزاد بیان کرد: طراحی این شهرک بسیار فاخر و طرح آن در شورای عالی مسکن و شورای عالی شهرسازی و معماری تصویب شده است.

وی ادامه داد: همه کاربری های عمومی مورد نیاز، همچون مدرسه، فضاهای مذهبی، درمانی، آموزشی و دیگر موارد به متراژ استاندارد به همراه نورگیری مناسب ساختمان ها، راحتی تردد در شهرک و پارکینگ خودرو در نظر گرفته شده است.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: با مبالغی که مردم به عنوان پیش پرداخت به حساب واریز کرده اند، به سرعت میلگرد خریداری شده به طوری که ۳۰ درصد میلگردهای مورد نیاز ساخت این ۱۱ هزار واحد تامین شده است و تاکید بر این است که هزینه ها بی حساب افزایش پیدا نکند.

وی با اشاره به اینکه در نام‌گذاری معابر و خیابان ها دقت لازم در نظر گرفته می شود، افزود: ۱۰ درصد این واحدهای مسکونی، معادل یک هزار و ۱۰۰ واحد برای افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی ساخته می شود.

نیکزاد با اشاره به اینکه میزان تسهیلات بانکی کم سود این طرح به ۵۵۰ میلیون تومان برای هر واحد افزایش یافت است، گفت: طراحی این شهرک به گونه ای است که فاز دوم در ادامه ساخته می‌شود و افراد باقی مانده صاحب خانه شوند و دغدغه مسکن در همدان برطرف شود.

وی تاکید کرد: ما در این پروژه گره خاصی نداریم و باید این پروژه در کمتر از ۲۴ ماه تکمیل شود و کلید واحدها را به مردم تحویل بدهیم.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزارت کشور نیز گفت: کارهای بسیار ارزشمندی در راستای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در کشور انجام شده است و روند اجرای این طرح به سرعت ادامه دارد.

مهدی جمالی نژاد افزود: سال گذشته در ایام دهه فجر ۲۴ هزار ۲۷۱ واحد مسکونی و در هفته دولت نیز ۱۸ هزار و ۱۹۲ واحد افتتاح شد.

وی تاکید کرد: استاندار همدان نقش ارزشمندی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن در این استان داشته و امروز تلاش های وی به ثمر نشسته است.

رییس سازمان ملی زمین و مسکن نیز گفت: هم اینکه نزدیک به ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در سطح کشور در حال ساخت است و به زودی بسیاری از این واحدها تکمیل و بهره برداری می شود.

ارسلان مالکی با اشاره به اینکه بخش زیادی از مشکلات مسکن مربوط به کم کاری‌های دولت گذشته است، اظهار داشت: مسئله مسکن یک دغدغه و بک چالشی اساسی و یک مساله مهم برای دولت محسوب می‌شود.

وی افزود: دولت سیزدهم اراده کرده است تا با همکاری مجلس شورای اسلامی و همت همه مسوولان مساله مسکن را برای همیشه حل کند.

مالکی تاکید کرد: تا کنون نزدیک به ۳۲ هزار هکتار برای ساخت واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکر به محدوده شهرها پیوسته است و ۲۴ هزار هکتار دیگر نیز در دست اقدام داریم که مجموع آن به ۵۶ هکتار می‌رسد.

وی ادامه داد: نزدیک به ۲ میلیون واحد مسکونی می توان در این زمین ها ساخت که بخش بسیار زیادی از مشکل مردم را در حوزه مسکن بر طرف می کند.

رییس سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به اینکه از همه ظرفیت موجود برای حل مشکل مسکن استفاده می شود، افزود: دغدغه مسکن یکی از چالش های شهر همدان بود که با تلاش همه اعضای شورای مسکن مشکل آن برطرف شد.

در پایان این جلسه عملیات ساخت ۱۱ هزار واحد مسکونی با حضور مسوولان کشوری و استانی در شهرک پرواز همدان آغاز شد.

بیش از ۱۲۱ هزار نفر در استان به عنوان متقاضی طرح نهضت ملی مسکن، از ابتدای بازگشایی سامانه ثبت نام وزارت راه و شهرسازی در این طرح نام‌نویسی کرده‌اند.

دولت سیزدهم قرار است در طول چهار سال در قالب طرح نهضت ملی مسکن، ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای استان همدان بسازد.

بر اساس آخرین اعلام مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ استان همدان پس از استان‌های تهران، البرز، مازندران، گیلان و قم در رده ششم پر تراکم‌ترین استان‌های کشور قرار دارد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

کد خبر 4994

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =