کد خبر 5433
۱۳ تیر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۰

چین صادرات فلزات ساخت ریزتراشه را محدود کرد

چین صادرات فلزات ساخت ریزتراشه را محدود کرد

دولت چین به منظور رقابت با آمریکا در صنعت محصولات نیمه رسانا، صادرات فلزات مربوط به ساخت این محصولات را محدود می‌کند.

به گزارش آهن نیوز؛ وزارت بازرگانی چین اعلام کرد پکن به منظور رقابت با واشنگتن در صنعت محصولات نیمه رسانا، صادرات برخی فلزات مورد استفاده در تولید این محصولات را محدود می کند.

بر این اساس، هدف از اعمال این محدودیت، حمایت از منافع و امنیت ملی کشور است و صادرکنندگان باید برای صادرات برخی محصولات مربوط به گالیوم و جرمانیوم مجوز بگیرند.

براساس این گزارش، این محدودیت های جدید از اول ماه اوت اعمال شده و برای هشت محصول مربوط به گالیوم اعمال می شود: گالیوم آنتیمون، گالیوم آرسنید، فلز گالیوم، گالیوم نیترید، گالیوم اکسید، گالیوم فسفید، گالیوم سلنید و ایندیوم گالیوم آرسنید.

محدودیت های اعمال شده بر جرمانیوم نیز شامل محصولات زیر است: جرمانیوم دی اکسید، شمش جرمانیوم، فلز جرمانیوم، جرمانیوم تتراکلراید و زینک جرمانیوم فسفید است.

وزارت بازرگانی تاکید کرد لازم است صادرکنندگان مجوزهای صادرتی مخصوص را بگیرند. هر فرد و نهادی که این محصولات را بدون مجوز صادر کرده و آنهایی که بیش از مقدار اجازه داده شده، اقدام به صادرات کنند، جریمه خواهند شد.

از جرمانیوم در تکنولوژی فروسرخ، کابل های فیبر نوری و سلول های خورشیدی استفاده می شود.

اعمال محدودیت های جدید صادراتی که پکن آن را اقدامی استراتژیک می خواند، در حالی است که واشنگتن نیز محدودیت های جدیدی را بر ارسال ریزتراشه های دارای فناوری بالا به چین، اعمال کرده است.

علاوه بر این، آمریکا و هلند در تابستان سال جاری با اعمال محدودیت های فروش تجهیزات تولید ریزتراشه، قصد مقابله با چین در این زمینه را داشته و می خواهند از اینکه این نوع تکنولوژی برای تقویت بیشتر ارتش چین استفاده شود، جلوگیری کنند.

این در حالی است که دولت بایدن سال گذشته با هدف جلوگیری از پیشرفت بیشتر چین، محدودیت‌های جدیدی برای صادرات تجهیزات مربوط به ساخت ریزتراشه‌ به کارخانه‌های این کشور در نظر گرفت.

این محدودیت‌ها که طی نامه‌هایی به ۳ شرکت بزرگ تولید محصولات نیمه رسانا ابلاغ‌شده بود، آنها را از صادرات تجهیزات مربوط به ساخت ریزتراشه‌ به کارخانه‌های چین که نیمه‌رساناهای پیشرفته تولید می‌کنند منع کرده بود.

سخنگوی وزارت بازرگانی آمریکا تاکید کرد این وزارت‌خانه رویکرد همه‌جانبه‌ای جهت حمایت از امنیت ملی آمریکا و منافع سیاست خارجی در پیش گرفته‌است که شامل جلوگیری از دستیابی چین به فناوری آمریکا جهت به‌روز کردن تجهیزات نظامی می‌شود.

انتهای پیام/

کد خبر 5433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =