کد خبر 5938
۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۶

آمریکا خبر انتقال پول ایران از عراق به عمان را تایید کرد

آمریکا خبر انتقال پول ایران از عراق به عمان را تایید کرد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: بخشی از پول‌های ایران در بانک‌های عراقی به حسابی در عمان انتقال داده خواهد شد اما محدودیت‌ها در رابطه با استفاده از این اموال همانند گذشته خواهد بود.

به گزارش آهن نیوز؛ متیو میلر روز دوشنبه در کنفرانسی خبری در رابطه با اموال ایران در بانک‌های عراق گفت: می‌توانم تایید کنم که عمان تمایل خود برای دریافت بخشی از این اموال را از خود نشان داده است. ما انتظار داریم که این اتفاق رخ دهد.

وی در ادامه ادعا کرد: به گمان ما این گامی حائز اهمیت است چراکه خارج کردن این پول‌ها از عراق مهم است.

میلر بیان کرد: این اموال در حسابی در عمان نگهداری خواهند شد اما محدودیت‌های اعمالی علیه آن همانند محدودیت‌هایی است که برای استفاده از این اموال در بانک‌های عراق وضع شده بود.

این بدان معناست که از این اموال می‌توان تنها برای اقدامات غیرتحریم شده از جمله کمک‌های بشردوستانه استفاده کرد و تمامی تراکنش‌ها باید از پیش به تایید وزارت خزانه‌داری آمریکا برسد.

وال استریت ژورنال هفته گذشته به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که واشنگتن ۱۴ بانک عراقی را به اتهام انجام معاملات دلاری با ایران و سایر کشورهایی که در فهرست تحریم‌ها در خاورمیانه قرار دارند، تحریم کرده است.

وال استریت ژورنال افزود: این ممنوعیت – که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا و بانک ذخیره فدرال، اعمال شده است – احتمالا تنش‌های جدیدی میان بغداد و واشنگتن ایجاد کند و ممکن است آشفتگی‌های اقتصادی جدیدی برای عامه مردم عراق رقم بزند.

این مقامات آمریکایی ادعا کردند که درحال انجام اقداماتی علیه بانک‌های عراقی هستند چراکه دریافته‌اند، این بانک‌ها پول‌شویی کرده و تراکنش‌های ساختگی داشته‌اند.

این مقامات همچنین مدعی شدند که برخی از این تراکنش‌های ساختگی ممکن است با افراد تحریم شده از سوی آمریکا مرتبط بوده باشد و این مسئله نگرانی‌ها درخصوص منفعت بردن ایران از این معاملات را بیشتر می‌کند.

تحریم‌ها علیه این ۱۴ بانک‌ عراقی درحالی اعمال شده‌ است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا یک معافیت جدید ۱۲۰ روزه امضا کرده است که به واسطه آن عراق اجازه خواهد داشت بهای برق خریداری‌شده از ایران را بپردازد.

انتهای پیام/

کد خبر 5938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =