کد خبر 599
۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۷

ضعف دلار آمریکا، قیمت فولاد را بالا می‌برد؟

ضعف دلار آمریکا، قیمت فولاد را بالا می‌برد؟

با نگاه به آینده، قیمت فولاد ممکن است در بحبوحه ضعف احتمالی دلار آمریکا و همچنین محرک‌های پیش‌بینی‌شده از سوی چین، بالاتر رود.

به گزارش پایگاه خبری آهن‌نیوز، با وجود تحرکات اخیر در خصوص افزایش ارزش دلار و نگرانی‌های پیرامون چین و مساله تایوان، قیمت فولاد در جریان جلسه معاملاتی ضعیف آسیایی در روز دوشنبه ثابت ماند. دلیل انفعال اخیر این فلز همچنین می‌تواند به ترس ایجاد شده در بازار پیش از گزارش مشاغل کلیدی ایالات متحده در ماه جولای مرتبط باشد.

با این حال، میلگرد فولاد ساختمانی در بورس آتی شانگهای نزدیک به ۲.۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده و حدود ۴۱۰۰ یوان در هر تن معامله شده و این در حالیست که فولاد ضد زنگ نزدیک به ۳.۰ درصد افزایش روزانه را تجربه کرده است.

اخیراً، شاخص PMI تولیدی کائیکژین چین در ماه جولای به ۵۰.۴ در مقابل ۵۱.۵ مورد انتظار و آمار ۵۱.۷ درصدی ماه گذشته کاهش یافته است.

همچنین، شاخص PMI تولیدی NBS چین پس از بهبود ماهانه قبلی دوباره به سطح انقباض رسیده و به ۴۹.۰ در مقابل ۵۰.۴ مورد انتظار و ۵۰.۲ درصد ماه گذشته کاهش یافت.

خبرگزاری رویترز نیز در این خصوص نوشت: «طبق گزارش‌ها، دولت چین و صنعت فولاد چین موافقت کرده‌اند که کاهش بیشتر تولید فولاد را در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ اعمال کنند.»

از سوی دیگر، توقف ارزش دلار آمریکا از نزول بیشتر حول پایین‌ترین سطح یک ماهه، به نگرانی‌های مربوط به کندی رشد اقتصادی که بر قیمت فولاد تأثیر می‌گذارد نیز به بی رمقی بازار فولاد کمک کرده است. با این حال، شاخص دلار آمریکا (DXY) در روز دوشنبه به نزدیک ۱۰۵.۸۰ کاهش یافته که ۰.۰۵ درصد کاهش را نسبت به روز قبل نشان می‌دهد.

با نگاه به آینده، قیمت فولاد ممکن است در بحبوحه ضعف احتمالی دلار آمریکا و همچنین محرک‌های پیش‌بینی‌شده از سوی چین، بالاتر رود. با این حال، گزارش آمار اشتغال روز جمعه ایالات متحده برای ماه ژوئیه برای آینده قیمت فولاد بسیار مهم خواهد بود.
کاهش تولید در اروپا
در رابطه با وضعیت این روزهای بازار اروپا، مدیر مالی آکرومیتال با اشاره به اینکه طرح‌هایی مانند امکان کاهش ساعات کاری در آلمان به این شرکت اطمینان می‌دهد که می‌توانند از این بحران عبور کنند گفت، در حال تطبیق عرضه خود با میزان تقاضا هستیم. با این حال، کاهش تولید در محیط‌هایی با میزان تقاضای ضعیف‌ تر مانند H2 منطقی است.

قابل توجه است که، آکرومیتال در ۱۲ ژوئیه یک کوره بلند با ظرفیت ۱.۵ میلیون تن در سال را در دانکرک فرانسه از چرخه تولید خارج کرد و یک کوره ۲ میلیون تنی در سال نیز در همان هفته در Acciaierie d’Italia که آکرومیتال در آنجا سهامدار است، از تولید خارج شد.

در همین حال، گزارش‌های معامله‌ران و بازار مبنی بر ظرفیت‌ تولید در بزرگترین کارخانه فولادسازی ایتالیا طی حدود شش هفته، فوراً توسط این شرکت در ۲۹ جولای تأیید نشد، سایر فولادسازان نیز تولید خود را در اروپا و جاهای دیگر کاهش داده‌اند.


پایان پیام/ف

کد خبر 599

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =