کد خبر 6775
۱۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۳

کاهش سالانه ۳ تا ۵ درصدی حوادث معادن/ حادثه تلخ ریزش معدن زغال سنگ طزره پیگیری می‌شود

کاهش سالانه ۳ تا ۵ درصدی حوادث معادن/ حادثه تلخ ریزش معدن زغال سنگ طزره پیگیری می‌شود

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با اعلام اینکه حادثه تلخ ریزش معدن زغال‌سنگ طزره پیگیری می‌شود، گفت: هدف‌گذاری سالانه کاهش ۳ تا ۵ درصد حوادث در معادن را اجرایی کرده‌ایم که این امر تا کنون محقق شده و استمرار دارد.

به گزارش آهن نیوز؛ امیر ولدخانی درباره ایمنی و استاندارسازی معادن کشور، اظهار داشت: برنامه‌های مختلفی برای ارتقای ایمنی و کاهش حوادث در معادن اجرایی شده است که درصدد هستیم با اجرای این برنامه‌ها شاهد کاهش حوادث ناگوار باشیم.

وی افزود: پیرو پیگیری‌های صورت گرفته تفاهم‌نامه‌ای با معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت صنعت، معدن و تجارت امضا شده و در همین راستا برنامه‌هایی برای ارتقای ایمنی معادن آغاز شده است.

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی ایمیدرو ادامه داد: متون استاندارد آموزش ایمنی معادن توسط دانشگاه امیرکبیر هم تدوین شده است که در اختیار معدنکاران و کارگران قرار می‌گیرد.

راه‌اندازی پایگاه‌های امداد و نجات در مناطق زغال سنگی

ولدخانی از راه‌اندازی پایگاه‌های امداد و نجات در مناطق زغالی کشور خبر داد و گفت: پنج پایگاه در حال ساخت است که پایگاه‌های دیگر نیز جانمایی شده‌اند و این پایگاه‌ها امسال به بهره‌برداری می‌رسند.

وی عنوان کرد: جلسات مختلفی تشکیل شده تا سطح ایمنی در معادن را ارتقا دهیم؛ در همین راستا، ارتقای روش ارزیابی ایمنی معادن توسط وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و نظام مهندسی در معادن انجام می‌شود و علاوه بر ارزیابی‌های مهندسی، ارزیابی عملکردی نیز صورت می‌گیرد که با پیگیری‌ها ارتقای خوبی در طرح ایمنی معادن داشته باشیم.

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی ایمیدرو با بیان اینکه طرح ممیزی برای ۵۲ واحد از معادن، صنایع معدنی و مناطق تحت مدیریت ایمیدور در حال بهره‌برداری است، گفت: ایمیدور برای معادنی که تحت نظارت دارد، برنامه ممیزی و ارتقای سطح ایمنی و استاندارد تعریف کرده است تا بر اساس آن شاهد کاهش حوادث باشیم.

هدف‌گذاری برای کاهش ۳ تا ۵ درصد حوادث معادن

ولدخانی بیان داشت: هدف‌گذاری کرده‌ایم که ۳ تا ۵ درصد سالانه کاهش حوادث در معادن داشته باشیم که این امر محقق شده است و ادامه دارد.

وی با اشاره به حادثه تلخ در یکی از تونل‌های استخراج زغال سنگ متعلق به شرکت البرز شرقی در منطقه طزره دامغان، عنوان کرد: درخواست گزارش کرده‌ایم و باید گزارش به صورت کارشناسی بررسی شود و بعد نتایج آن اعلام خواهد شد.

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی ایمیدرو ادامه داد: طبق گزارش اولیه هنگام ورود، کارگران بحث گاز را چک کرده‌اند و تجمع گازی وجود نداشته است؛ این در حالی است که در معادن زیرزمینی همیشه احتمال ورود گاز وجود دارد که باید قبل از شروع به کار از روش‌های مختلف تجمع گاز را بررسی کرد و هنگامی که کارگران متوجه احتمال گاز می‌شوند، باید اقدام به خروج کنند.

ولدخانی ابراز امیدواری کرد: با حمایت همه مدیران ارشد معادن و صنایع معدنی بتوانیم در راه ارتقای معادن قدم برداریم و دیگر شاهد بروز چنین حوادث ناگواری در معادن نباشیم.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

کد خبر 6775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =