کد خبر 6904
۲۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۹

شناسایی ۱۱۷ محدوده معدنی در کشور

شناسایی ۱۱۷ محدوده معدنی در کشور

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان اینکه حدود ۱۱۷ محدوده معدنی را در کشور شناسایی کرده ایم، گفت: با تکمیل اقدامات اکتشافی در کشور، گنجی فراوان از مواد معدنی خواهیم داشت.

به گزارش آهن نیوز؛ علیرضا شهیدی اظهار داشت: طرح تحول زمین شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی کشور در سال ۱۴۰۰ در خراسان جنوبی آغاز شد و در آن سال این قول را دادیم که این طرح را در بازه زمانی یک ساله به اتمام برسانیم که اکنون توانستیم این کار را انجام دهیم.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان اینکه هفته گذشته پس از عبور طرح از مرحله شناسایی و پی جویی منابعی که به دست آوردیم را تلفیق، مدل سازی و رونمایی کردیم، بیان داشت: با این اقدام حدود ۱۱۷ محدوده معدنی را شناسایی کردیم که از این تعداد ۱۷ محدوده جدید امیدبخش طلا، ۶۰ محدوده مس، ۲۵ محدوده نیکل برای اولین بار در شرق ایران، ۹ محدوده منیزیت و ۶ محدوده سرب و روی بود.

معاون وزیر صمت اظهار داشت: در این طرح تولید و تکمیل اطلاعات پایه زمین شناسی و اکتشافی در گستره مورد نظر اجرای عملیات کشف ذخایر جدید معدنی و کاهش مؤثر زمان تبدیل کانسار به معدن با همکاری بخش های مختلف معدنی کشور در حوزه سازمان ها و مجموعه های حاکمیتی، توسعه ای دولتی، نخبگان دانشگاهی و بخش خصوصی مورد توجه قرار گرفت.

وی بیان کرد: کاهش ریسک سرمایه گذاری بخش خصوصی در چرخه معدنکاری، افزایش قابل توجه میزان اشتغال در منطقه و توسعه عدالت محور استان از دیگر اهداف کلان پروژه تحول در بخش زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی کشور بوده و اجرای این طرح بزرگترین و بی سابقه ترین مدل مشارکتی در حوزه علوم زمین و معدن کشور جهت جلوگیری از موازی کاری ها، شفافیت در اجرای فرآیندهای تخصصی و جلوگیری از هدر رفت منابع مالی و انسانی است.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: منابع مالی این پروژه از محل توافقنامه سه جانبه این سازمان، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) و معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از سوی ایمیدرو در سال مالی ۱۴۰۰ تامین شد.

شهیدی بیان داشت: از نتایج دیگر این پروژه با توجه به برداشت داده های ژئوفیزیک هوایی در گستره مورد نظر، تکمیل فاز شناسایی و پی جویی اکتشافی جهت معرفی مناطق جدید امیدبخش معدنی است که تحولی چشمگیر در بخش معدن استان به همراه خواهد داشت.

وی افزود: در این طرح ۶۰ پروژه زمین شناسی و اکتشافی در مساحتی افزون بر ۳۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع اجرا شد که دستاوردها و خروجی این طرح، انتشار اطلاعات زمین شناسی و اکتشافی در قالب نقشه های زمین شناسی، ژئوشیمی و زمین شناسی اقتصادی در مقیاس کاربردی یک پنجاه هزارم است.

معاون وزیر صمت اظهار داشت: خراسان جنوبی را این جهت انتخاب کردیم که در سال ۹۵ مطالعات ژئوفیزیک را در آن انجام دادیم و خراسان جنوبی یک استان معدنی است و سپس از این استان به سمت استان های دیگر خواهیم رفت. طرح تحول ایستگاه به ایستگاه ادامه پیدا خواهد کرد.

شهیدی در مورد صادرات مواد معدنی نیز ادامه داد: اکنون در مرحله شناسایی هستیم و احتیاج به اکتشافات تکمیلی معدنی داریم و مدارک را در اختیار ایمیدرو قرار دادیم.

وی داشت: کل کشور ایران معدنی است اما خراسان جنوبی به لحاظ ذخایر معدنی بی نظیر است و با آغاز طرح زمین شناسی از خراسان جنوبی، بانک اطلاعاتی دقیقی از ذخایر معدنی تهیه شده است.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با تأکید بر اینکه معادن در توسعه پایدار، نقش بسزایی دارند، گفت: با فعال شدن معدن در یک منطقه، زیرساخت های آب، برق، گاز و جاده تأمین می شود، لذا شرایط برای استقرار و ماندگاری جمعیت فراهم می شود.

معاون وزیر صمت، با بیان اینکه تاکنون تصور می شد که ۶۸ ماده معدنی در کشور وجود دارد، ولی داده های ما حکایت از وجود ۸۱ ماده معدنی در کشور دارد، بیان داشت: تاکنون ما برای ۴۰ عنصر معدنی آنالیز انجام می دادیم، اما در طرح تحول این تعداد به آنالیز ۵۷ ماده معدنی رسیده که این آنالیزها بر اساس روش های پیشرفته صورت می گیرد.

وی افزود: زمین شناسان از ایران با نام «بهشت زمین شناسی» نام می برند و ما از آن با نام رنگین کمانی از مواد معدنی یاد می کنیم؛ از این رو شایسته است که زمین ایران مورد شناسایی قرار گیرد.

شهیدی با بیان اینکه معدن، پر ریسک اما سودآور است، اظهار داشت: اگر اقدامات اکتشافی در سطح کشور کامل شود یک گنج بسیار فراوان از مواد معدنی خواهیم داشت که تاکنون شناخته نشده و باید به دنبال شناسایی کامل آن در کشور باشیم و با اجرای طرح اکتشاف زمین شناسی، ریسک پذیری معدن کم و سرمایه گذار برای حضور و فعالیت ترغیب می شود.

وی با اشاره به اینکه در هر منطقه این استان وقت بگذاریم و کنکاش کنیم، به یک ماده معدنی خوب می رسیم، گفت: باید این ثروت خدادادی را به بهترین شکل ممکن برای مردم به ثروت تبدیل تا مسئولیت خود را ادا کنیم.

بنابراین گزارش اجرای طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در خراسان جنوبی باعث شده تا ظرفیت های رنگین کمانی معدن بیشتر نمایان شده و ایستگاه به ایستگاه تا استان های دیگر پیش رود.

انتهای پیام/

کد خبر 6904

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =