کد خبر 6950
۲۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۰

صرفه جویی ۱.۷ میلیارد دلاری با راه اندازی سامانه جامع بومی سازی

صرفه جویی ۱.۷ میلیارد دلاری با راه اندازی سامانه جامع بومی سازی

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه به دنبال بومی سازی فناورانه بسیاری از محصولات هستیم، گفـت: ایجاد و فعال سازی سامانه جامع بومی سازی توسط ایمیدرو و انجمن ملی فولاد انجام شد که تاکنون بیش از ۲۶ هزار کالا در آن بارگذاری و بومی شده است.

به گزارش آهن نیوز؛ محمدرضا موثقی نیا افزود: حدود ۱.۷ میلیارد دلار طی ۳ سال گذشته صرفه جویی ارزی ناشی از سامانه جامع بومی سازی صورت گرفته، بنابراین برنامه ریزی جدی برای توسعه این سامانه انجام شده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت:یک موضوع مهم در بخش معدن و صنایع معدنی بحث انرژی است. نوسانات تامین و نیز نرخ انرژی طی سال‌های اخیر مشکلاتی را برای بخش معدن و صنایع معدنی به وجود آورد که در این راستا، تفاهم نامه‌ای بین وزارت صمت و وزات نیرو برای تامین ۱۰ هزار مگاوات برق امضا شد که تا پایان امسال نزدیک به ۲ هزار مگاوات به مدار وارد خواهد شد. همچنین در ایمیدرو به دنبال این هستیم که با افزایش بهره وری میزان مصرف گاز را کاهش دهیم.
موثقی نیا ادامه داد: در حوزه کبالت، نیکل، مولیبدن و .. کار اساسی در کشور انجام نشده است که زمینه ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاران وجود دارد. در این راستا نقشه راه عناصر حیاتی و راهبردی در سال ۱۴۰۱ تهیه شد و توسعه فعالیت‌های اجرایی ایمیدرو در حوزه اکتشاف و استحصال این مواد معدنی در برنامه سال جاری است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو از راه اندازی طر ح‌های فولادسازی سفیددشت، نی ریز، قائنات و نیز سرب و روی مهدی آباد تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: راه اندازی این طرح‌ها منجر به اشتغالزایی ۵ هزار نفر در بخش معدن و صنایع معدنی خواهد شد.
وی افزود: تا پایان ۱۴۰۱ بیش از ۲۲ میلیارد دلار توسط ایمیدرو در بخش معدن و صنایع معدنی در کشور سرمایه گذاری شده است که این رقم قابل توجه است.
موثقی نیا تاکید کرد: در افق جدید ایمیدرو بیشتر تلاش بر این است که با استفاده از دانش و فناوری‌های روز بهره وری را افزایش داده و وابستگی به خارج از کشور کاهش یابد.
رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: یکی دیگر از رویکردهای افق جدید ایمیدرو توسعه ساخت داخل است که اقدامات بسیار موثری را نیز در این راستا شروع شده است. به گفته وی، لازمه بهره وری از فناوری استفاده از دانشگاه ها، شرکت‌های دانش بنیان و ظرفیت‌های بخش خصوصی از الزامات این رویکرد است که ایمیدرو برنامه ریزی جامعی برای آن انجام داده است.
وی ادامه داد: امروزه یکی از ابزار اکتشاف ژئوفیزیک هوایی است که ما در گذشته خیلی وابستگی داشتیم، اما در حال حاضر به تدریج شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی ما به رهایی از این وابستگی کمک می‌کنند.
موثقی نیا اظهار کرد: ایمیدرو در برنامه‌های خود به مناطق کم برخوردار توجه کرده است و در این راستا پروژه‌هایی را در این مناطق تعریف کرده که ارزش این پروژه‌ها بالغ بر ۷۵ هزار میلیارد تومان است.
انتهای پیام/
کد خبر 6950

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =