کد خبر 6953
۲۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۱

تعطیلی ۲۵ کارگاه و تونل معدنی پُرخطر در مازندران

تعطیلی ۲۵ کارگاه و تونل معدنی پُرخطر در مازندران

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت: امسال پنج کارگاه معدنی و ۲۰ تونل در اجرای تبصره ماده ۱۰۵ قانون کار و با توجه به شرایط پرخطر، با درخواست این اداره کل و دستور دادستان تعطیل شد.

به گزارش آهن نیوز؛ علی باقری در بازدید از معدن زغال‌سنگ شوکا شور آمل اظهار کرد: با توجه به اهمیت صیانت از نیروی انسانی  منابع مادی کشور مقررات فصل چهارم قانون کار به موضوع حفاظت فنی و بهداشت کار اختصاص دارد.

وی تصریح کرد: رعایت آیین نامه ها و دستورالعمل های حفاظتی و ایمنی مصوب شورایعالی حفاظت فنی برای کلیه کارگاههای مشمول قانون کار ، کارفرمایان ، کارگران و کارآموزان الزامی است .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به اینکه کارفرمایان  موظف به فراهم نمودن شرایط ایمن در محیط کار هستند و باید تجهیزات حفاظت فنی را تهیه و در اختیار کارگران قرار دهند و به کار کارگران نظارت کنند افزود: کارگران هم مکلف به رعایت مواد ایمنی و استفاده درست از تجهیزات و اجرای دستورالعملهای ایمنی هستند.

باقری خاطرنشان کرد: بازرسان کار برای نظارت بر اجرای صحیح قانون کار و آئین نامه های حفاظتی و بهداشتی به صورت مستمر از کارگاههای بازدید می کنند و نواقص و ایرادات موجود را به کارفرمایان ابلاغ کنند .

این مسئول ادامه داد: کارفرمایان مکلف هستند در مهلت مقرر به رفع نواقص بپردازند و در غیر این صورت از طریق مراجع قضایی برخورد قانونی بعمل می‌آید.

وی گفت: قانون کار در ماده ۹۵ صراحتاً عنوان می دارد که کارفرما مسئول تامین و حفظ ایمنی در محیط کار است و می بایست نظارت مستمر بر فرایند کار کارگاه داشته باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به اینکه برای مشارکت کارگران و کارفرمایان در اجرای مقررات حفاظت فنی و بهداشت کار و پیشگیری از حوادث ناشی از کار تشکیل کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار برای همه کارگاههای بالای ۲۵ نفر الزامی است، بیان کرد: نماینده کارگر و کارفرما و کارشناسان ایمنی و بهداشت در آن عضو هستند و مشکلات و ایرادات و نواقص حفاظتی و بهداشتی را به کارفرما منعکس می کنند تا اقدامات لازم برای رفع آنها بعمل آید.

این مسئول تصریح کرد: بسیاری از حوادث ناگوار به دلیل یک بی احتیاطی کوچک ایجاد می شود و برای ارتقای فرهنگ ایمنی و آگاهی از خطرات محیط کار و کاهش حوادث شغلی کلیه کارفرمایان ، کارگران و پیمانکاران را مکلف کرده که دوره های آموزش ایمنی متناسب با نوع کار از طریق مراجع ذیصلاح بگذرانند.

باقری با اعلام اینکه با توجه به اینکه اولویت ما کارگاههای پرخطر مانند کارگاههای معدنی و ساختمانی است ، افزود: در سال جاری تفاهم نامه مشترکی فی مابین اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، سازمان نظام مهندسی ، انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی و اداره کل فنی و حرفه ای به منظور آموزش ایمنی و مهارت به کارگران و استادکاران ساختمانی برای افزایش و دانش این افراد و کنترل حوادث ساختمانی منعقد شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با بیان اینکه برای ایمن سازی محیط کار یکی از آیین نامه های مهمی که باید رعایت شود، آیین نامه ایمنی امور پیمانکاری است، گفت: کارفرما مکلف به انعقاد قرارداد با پیمانکارانی است که گواهینامه صلاحیت ایمنی از ادراه کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اخذ کرده باشد.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۱۲ مورد و در سال جاری تاکنون ۴۵ مورد بازدید از معادن استان انجام شده است، تصریح کرد: در سال‌جاری پنج کارگاه معدنی و ۲۰ تونل در اجرای تبصره ماده ۱۰۵ قانون کار و با توجه به شرایط پرخطر، با درخواست این اداره کل و دستور دادستان تعطیل شد.

باقری خاطرنشان کرد: در استان مازندران ۲۵ شرکت معدنی فعال بوده و بیش از هزار نفر کارگر در حوزه معدن مشغول به‌کار هستند.

انتهای پیام/

کد خبر 6953

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =